Рішення від 04.10.2021 по справі 520/13249/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

04 жовтня 2021 р. справа №520/13249/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з повідомленням (викликом) осіб справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Харківської міської ради, Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Харківської міської ради та Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про присвоєння та/або визначення вірної адреси об'єкту нерухомості, розташованому на території міста Харкова, а саме будинку у якому знаходиться належна, ОСОБА_1 на підставі посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харченко І.А. договору купівлі-продажу від 21.10.2005р. квартира АДРЕСА_1 ; 2) зобов'язання Виконавчого комітету Харківської міської ради та Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради (м. Харків, вул. Квітки-Основ'яненка, 7, код ЄДРПОУ 06716538) розглянути питання щодо присвоєння та/або визначення вірної адреси об'єкту нерухомості, розташованому на території міста Харкова, а саме будинку у якому знаходиться належна, ОСОБА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 21.10.2005, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харченко І.А., квартира АДРЕСА_1 .

Аргументуючи ці вимоги зазначив, що владними суб'єктами протиправно не розглянуто заяву заявника про присвоєння та/або визначення вірної адреси будинку, у якому знаходиться набута за посвідченим приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харченко І.А. договором купівлі-продажу від 21.10.2005, посвідченого , квартира АДРЕСА_2 ). Вказані волевиявлення суб'єктів владних повноважень, на думку заявника, грубо порушують його права та законні інтереси, що й зумовило звернення до суду з адміністративним позовом.

Відповідач, Виконавчий комітет Харківської міської ради (далі за текстом - владний суб'єкт, Виконавчий комітет), з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що Виконавчий комітет не наділений повноваженнями щодо присвоєння, зміни чи анулювання адреси об'єктам нерухомості.

У відповіді на відзив заявник посилався на те, що Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради уповноважений здійснювати підготовку проекту рішення про присвоєння адреси земельної ділянки, а повноваженнями щодо прийняття відповідного рішення наділена саме Харківська міська рада.

У запереченнях на відповідь Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради (далі за текстом - владний суб'єкт, Департамент) зазначив про відсутність підстав для зміни адреси будинку за поданими заявами заявника.

Період відпустки з 20.09.2021р. по 26.09.2021р. зумовив розгляд справи по суті - 04.10.2021р.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є власником квартири АДРЕСА_3 на підставі посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харченко І.А. договору купівлі-продажу квартири від 21.10.2005р. та зареєстрованого за номером 4602, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 25.10.2005 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованого 14.06.2020.

Зазначена квартира знаходиться в одноповерховій двоквартирній будівлі.

Власником квартири НОМЕР_1 у даному будинку є ОСОБА_2 .

Згідно з відомостями з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, квартира НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 , має адресу: АДРЕСА_5 .

Вказане відповідачами не спростовано.

Отже, у даному конкретному випадку має місце випадок, коли квартири одного і того ж самого будинку мають різні поштові адреси, а саме: Квартира АДРЕСА_1 - АДРЕСА_6 - АДРЕСА_5 .

При цьому, така ситуація склалася поза волею заявника та безвідносно до вчинків заявника, адже технічний паспорт на Квартиру АДРЕСА_1 був виготовлений КП "Харківське МБТІ" на адресу - АДРЕСА_3

За викладеним у позові твердженням заявника, Квартира АДРЕСА_1 розміщена у будинку, що розташований на земельній ділянці із кадастровим номером 6310136300:09:011:0014, котра обліковується за адресою - АДРЕСА_7 .

Відповідно до копії довідки Міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища Харківської міської ради від 16.06.2020р. №029/0/6-20 у минулому на території Дзержинського району міста Харкова існувала АДРЕСА_3 яка за рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради трудящих від 16.06.1964р. №352 була перейменована у АДРЕСА_3 а у подальшому на виконання рішення виконавчого комітету Харківської міської ради трудящих від 29.03.1967р. №147 АДРЕСА_10 була включена до складу АДРЕСА_11 із одночасним скасуванням усіх назв дрібних проїздів кварталу.

Звідси слідує, що саме унаслідок функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування в одному і тому ж самому будинку дві квартири обліковуються за різними поштовими адресами, а саме: Квартира АДРЕСА_1 - АДРЕСА_6 - АДРЕСА_5 .

За інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:09:011:0014 право власності на дану земельну ділянку ні за ким не зареєстровано.

Також, згідно з інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, вказаній земельній ділянці присвоєна адреса: АДРЕСА_7 .

За викладеним у позові твердженням, заявник через свого представника порушував питання встановлення правильної (дійсної) адреси будинку із Квартирою АДРЕСА_1 перед: КП «Жилкомсервіс», Харківською міською радою, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради, Департаментом містобудування та архітектури Харківської місткової рад, Державним архівом Харківської області, Виконавчим комітетом Харківської міської ради.

Проте, бажаного процедурного результату отримано не було.

30.12.2020р. заявником до Виконавчого комітету Харківської міської ради та Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради була направлена заява про присвоєння та/або визначення вірної адреси об'єкту нерухомості - будинку із Квартирою АДРЕСА_1 .

Листом Департаменту містобудування від 26.01.2021р. №П-10-289/1-21.08-31, №П-10-6/0/333-21.01.01-12 заявника повідомлено, що накази про присвоєння, зміну адреси квартири АДРЕСА_1 та квартири НОМЕР_1 містобудування не готувалися. Також, повідомлено, що для присвоєння адреси вищезазначеному об'єкту нерухомості заявнику необхідно подати відповідну заяву на ім'я директора Департаменту відповідно до п.5.6 Порядку.

Стверджуючи про невідповідність вчиненого управлінського волевиявлення органів публічної адміністрації вимогам закону та відсутність конкретної відповіді на подані заяви (унаслідок чого будинок із Квартирою може обліковуватись одночасно за адресою: АДРЕСА_8 ; за адресою: АДРЕСА_5 ; за адресою: АДРЕСА_7 ), заявник ініціював даний спір.

Суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.

У ч.2 ст.19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Суд відзначає, що суспільні відносини з присвоєння адрес об'єктам нерухомості регламентовані нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021р. №690; далі за текстом - Порядок №690) та Порядку присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова (затверджено рішенням 8 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.07.2011 № 325/11; далі за текстом Локальний Порядок №325/11 із змінами та доповненнями).

Так, відповідно до ч.1, ч.3 ст.26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості. Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Згідно з ч.5 ст.26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

Частиною 12 ст.263 Закону України від 17.02.2011р. № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта у разі його об'єднання, поділу або виділення частки (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо) подаються такі документи: 1) заява власника (співвласників) закінченого будівництвом об'єкта про зміну адреси із зазначенням прізвища, імені, по батькові власника (співвласників) та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи, відомостей про адресу, ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви), реєстраційного номера об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі якщо право власності на об'єкт зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно); 2) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його об'єднання, поділу або виділення частки, - у разі, якщо право власності на об'єкт не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 3) копія договору про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду - у разі, якщо об'єкт перебуває у спільній власності; 4) документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, якщо об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об'єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - у разі, якщо відомості про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не внесено до Реєстру будівельної діяльності; 5) технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна - у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності; 6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням; 7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі.

Водночас із цим, як то указано у ст.265 Закону України від 17.02.2011р. № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" присвоєння, зміна, коригування адреси до запровадження електронної системи здійснюються у порядку, визначеному статтею 263 цього Закону з урахуванням особливостей, визначених цією статтею (ч.1 ст.265; Документи для присвоєння, зміни, коригування адреси подаються відповідно до частини першої та абзацу другого частини четвертої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги" (ч.2 ст.265); До запровадження електронної системи присвоєння адреси здійснюється за вибором замовника після отримання права на виконання будівельних робіт або після прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію. Присвоєння адреси самочинно збудованим об'єктам, на які визнано право власності за рішенням суду, та об'єктам, визначеним пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" цього Закону, здійснюється після прийняття в експлуатацію таких об'єктів (ч.3 ст.265); Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, які будуються (збудовані) на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (крім будинків, які містять дві та більше квартир, споруджених відповідно до законодавства), не потребують прийняття рішення про присвоєння адреси. Адресою такого об'єкта вважається місце розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний будинок, згідно із відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За бажанням замовника такому об'єкту може бути присвоєно адресу в порядку, визначеному цією статтею (ч.4 ст.265); Для присвоєння адреси подаються такі документи: 1) заява про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва або закінченого будівництвом об'єкта із зазначенням прізвища, імені, по батькові заявника та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи; 2) копія документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується (споруджено) об'єкт (крім випадків, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес), - у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 3) генеральний план об'єкта будівництва (у разі спорудження об'єкта на підставі проектної документації на будівництво) - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва; 4) копія документа, що дає право на виконання будівельних робіт, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об'єкта будівництва (якщо відомості про такий документ не внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів); 5) копія документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта (якщо відомості про такий документ не внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів); 6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням або в електронній формі; 7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі. Копії документів, що подаються для присвоєння адреси, засвідчуються замовником (його представником).

Пунктом 1 локального Порядку №325/11 передбачено, що на території Харкова єдині правила присвоєння адрес земельним ділянкам і нерозривно зв'язаним з ними будівлям і спорудам, встановлює єдині правила визначення адрес, їх склад і структуру.

Згідно з п.1.6 локального Порядку №325/11 розгляд питань щодо присвоєння, зміни або анулювання адреси об'єкта нерухомого майна здійснюється за заявами юридичних та фізичних осіб - власників об'єктів нерухомості, інших правонабувачів, у яких виникло право господарського відання або оперативного управління, спадкоємців (у разі зміни адреси об'єкта нерухомості, речові права на який входять до складу спадщини), відповідних органів місцевого самоврядування, а також органів державної виконавчої влади щодо об'єктів нерухомості державної власності (далі - заявники).

Відповідно до п. 1.9 локального Порядку №325/11 присвоєння, зміна та анулювання адрес житлових будинків, будівель, споруд, квартир, нежитлових приміщень здійснюється на підставі наказу Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради (далі - Департамент містобудування).

Відповідно до ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Відповідно до п. 1.14 локального Порядку №325/11 підставами для зміни адреси є перейменування вулиць, включення територій адміністративно-територіальних одиниць до меж міста Харкова, поділ або об'єднання об'єктів нерухомості, зміна функціонального призначення, виявлення невідповідності адреси існуючого об'єкта нерухомого майна йога, фактичному розміщенню на території міста, упорядкування елементів забудови, упорядкування нумерації з метою усунення виявлених дублювань, виправлення технічних помилок.

Пунктом 5.1 локального Порядку №325/11 передбачено, що для присвоєння, зміни або анулювання адреси об'єкта нерухомості подається заява на ім'я директора Департаменту містобудування за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, до якої додаються документи, передбачені цим розділом.

У разі подання заяви фізичною особою, до такої заяви додається завірена копія паспорта заявника та завірена копія реєстраційного номера облікової картки платника податків або копії сторінок паспорта з відміткою про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.

У разі подання заяви уповноваженою особою до такої заяви додається документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Відповідно до вимог п.5.11 локального Порядку №325/11 неподання заяви на ім'я міського голови та директора Департаменту містобудування за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку та (або) передбачених цим Порядком документів є підставою для залишення такої заяви без розгляду, про що Департамент містобудування в місячний строк повідомляє заявника листом із зазначенням документів, необхідних для присвоєння, зміни або анулювання адреси.

У разі невиконання заявником зазначених у листі вимог у місячний строк із дня його відправлення така заява залишається без розгляду.

Суд відмічає, що Положенням про Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020р. №20/20, передбачено, що Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється Харківською міською радою.

Відповідно до п. 4.1.20 вказаного Положення на Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради покладено повноваження щодо підготовки розпорядчих актів щодо присвоєння, зміни чи анулювання адреси об'єктам нерухомості.

З наведеного вбачається, що саме до повноважень виконавчого комітету Харківської міської ради належить прийняття рішень щодо присвоєння, зміни, анулювання адрес, при цьому Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради лише готує проект рішення про присвоєння, зміну або анулювання адрес об'єктів нерухомості та виносить на розгляд виконавчого комітету Харківської міської ради або у разі необхідності повідомляє заявника про відсутності будь-якого із документів, передбачених Положенням.

У ході розгляду справи судом з"ясовано, що позивач звертався до Виконавчого комітету Харківської міської ради та Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради з заявою про присвоєння та/або визначення вірної адреси будинку із Квартирою.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за заявником зареєстровано право власності на квартиру

АДРЕСА_3 , відповідно до ч. 11 ст. 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є: 1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту); 2) зміна назви вулиці, її об'єднання та поділ; 3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта; 4) об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті); 5) упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес. Рішення про зміну назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта є одночасно рішенням про зміну адреси. У разі якщо відповідно до законодавства прийнято рішення про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, об'єднання та поділу вулиці, орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів здійснює впорядкування нумерації (у разі необхідності такого впорядкування).

Відповідно п. 5.8 локального Порядку №325/11 у разі зміни найменувань елементів вулично-дорожньої мережі на території міста Харкова, наказ про зміну та впорядкування адрес об'єктів нерухомого майна може бути підготовлено за ініціативою відповідного органу місцевого самоврядування. Такий наказ готується з урахуванням відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інформації комунального підприємства «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради або комунального підприємства «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» та відомостей з Реєстру територіальної громади міста Харкова. Наказ про зміну та впорядкування адрес об'єктів нерухомості доводиться до відома власників таких об'єктів шляхом опублікування відповідного наказу в засобах масової інформації, що поширюються на території м. Харкова, та на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету.

Таким чином, викладених вище обставин, котрі б зумовлювали прийняття рішення про зміну адреси об'єкту нерухомого майна, учасниками спору до матеріалів справи не подано.

Відповідно до рішення 9 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 25.12.2002р. «Про затвердження Реєстру назв урбанонімів в м. Харкові» у Реєстрі назв відсутній в'їзд Новопроектний.

Листом Департаменту містобудування від 26.01.2021р. №П-10-289/1-21.08-31, №П-10-6/0/333-21.01.01-12 заявника повідомлено, що накази про присвоєння, зміну адреси квартири АДРЕСА_1 та квартири НОМЕР_1 в'їзду та по Проектному в'їзду Департаментом містобудування не готовилися.

Також, повідомлено, що для присвоєння адреси вищезазначеному об'єкту нерухомості заявнику необхідно подати відповідну заяву на ім'я директора Департаменту відповідно до п. 5.6 Порядку.

Доказів подання заявником відповідної заяви на ім'я директора Департаменту відповідно до п. 5.6 Порядку матеріали справи не містять.

Крім того, з поданої заяви про присвоєння та/або визначення вірної адреси будинку вбачається, що заявник просить визначити адресу об'єкту нерухомості саме будинку, проте, в матеріалах справи відсутні документи, що посвідчують право власності на вказаний будинок за заявником. Таких документів також не було надано до відповідачів.

Доказів протилежного матеріали справи не містять та вказане заявником не спростовано.

Відповідно до ч. 15 ст. 26-3 Закону України від 17.02.2011р. №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є: 1) подання неповного пакета документів; 2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником.

Згідно з ч.8 ст.265 Закону України від 17.02.2011р. №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси є: 1) подання неповного пакета документів; 2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3) подання заяви особою, яка не є замовником, або його представником - у разі подання заяви про присвоєння, коригування адреси щодо об'єкта будівництва; 4) подання заяви особою, яка не є власником (співвласниками) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником - у разі подання заяви про присвоєння, зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта; 5) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси на відповідній території. Відмова у присвоєнні, зміні, коригуванні адреси з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.

Суд зважає, що у зверненні до відповідачів від 30.12.2020р. заявник порушував питання про зміну адреси саме будинку як об"єкту нерухомого майна, а не упорядкування поштової адреси Квартири АДРЕСА_1 .

Продовжуючи вирішення спору, суд зважає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.

У розумінні ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, згідно з ч.1 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, а у силу запроваджених частинами 1 і 2 ст.74 КАС України застережень суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням встановленого законом порядку або не підтверджені визначеними законом певними засобами доказування.

Відповідно до ч.1 ст.75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, а за правилом ч.1 ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Із кореспонденції частин 1 і 2 ст.77 КАС України та приписів ч.4 ст.9, абз.2 ч.2 ст.77, частин 3 і 4 ст.242 КАС України слідує, що владний суб'єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності у спорі за стандартом доказування - "поза будь-яким розумним сумнівом" (тобто запропоноване сприйняття ситуації повинно виключати реальну ймовірність існування у дійсності будь-якого іншого варіанту), у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - "баланс вірогідностей" (тобто запропоноване сприйняття ситуації не повинно суперечити умовам реальної дійсності і бути можливим до настання).

Разом із тим, суд вважає, що саме лише неспростування владним суб'єктом задекларованого, але не доведеного документально твердження приватної особи про конкретну обставину фактичної дійсності, не спричиняє виникнення безумовних та беззаперечних підстав для висновку про реальне існування такої обставини у дійсності.

І хоча спір безумовно підлягає вирішенню у порядку ч.2 ст.77 КАС України, однак суд повторює, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суд зважає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 07.11.2019р. по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18) обов'язковою умовою визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-78, 90, 211 КАС України, суд зазначає, що владні суб'єкти у спірних правовідносинах забезпечили дотримання ч.2 ст.19 Конституції України, позивачем належними доказами у розумінні ст.73-76 КАС України не доведено в діяннях суб'єкта владних відносин ознак протиправності з приводу не розгляду поданої заяви про присвоєння та/або визначення вірної адреси спірного об'єкту нерухомості - будинку.

Відсутність протиправних ознак в діяннях суб'єктів владних відносин зумовлює часткове задоволення позовних вимог.

При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), надав розгорнуту оцінку усім юридично значимим факторам, доводам та обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін.

Водночас із цим, матеріалами справи підтверджено існування факту того, що унаслідок функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування в одному і тому ж самому будинку дві квартири обліковуються за різними поштовими адресами, а саме: Квартира АДРЕСА_1 - АДРЕСА_6 - АДРЕСА_5 .

Дана помилка/недолік/дефект реалізації владних управлінських повноважень органів публічної адміністрації підлягає виправленню в частині упорядування поштової адреси Квартири АДРЕСА_1 , а не будинку у цілому.

Нормами національного закону України процедури виправлення згаданого недоліку не запроваджено.

Тому, з огляду на ч.6 ст.7 і ч.2 ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позову і обтяжити суб'єктів владних повноважень обов'язком вчинити дії з приводу присвоєння квартирі АДРЕСА_3 - поштової адреси, ідентичній поштовій адресі квартири НОМЕР_1 - АДРЕСА_5 .

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Вийти за межі позову.

Зобов'язати Виконавчий комітет Харківської міської ради та Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради вчинити дії з приводу присвоєння квартирі АДРЕСА_3 - поштової адреси, ідентичній поштовій адресі квартири АДРЕСА_9 .

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення); набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.

Суддя О.В. Старосєльцева