Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питання встановлення судового контролю у порядку ст.382 КАС України
04 жовтня 2021 року справа № 520/3071/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача від 11.08.2021р. про зобов'язання відповідача подати звіт про повне виконання рішення суду від 30.03.2021 р. по справі №520/3071/21 за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про: 1) визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки яка полягає у не підготовці та ненадані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів У країни № 704 від 30.08.2017, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії; 2) зобов'язання Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 29.01.2020. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, постанови КМУ від 30.08.2017р. №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії, -
встановив:
Згідно з ч. 3 ст.166 і ч. 1 ст.382 КАС України даний процесуальний документ може бути вирішений по суті у порядку письмового провадження без призначення судового засідання з повідомленням (викликом) осіб.
Заявник є військовослужбовцем у відставці, отримує пенсію у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку виплачує ГУ ПФУ в Харківській області.
Оскільки заявник є пенсіонером по лінії Міністерства оборони України, то довідку про розмір та структуру грошового забезпечення діючого військовослужбовця за тією ж самою посадою у штаті, котру обіймав заявник до звільнення зі служби у відставку чи прирівняною посадою видає Харківський обласний військовий комісаріат.
У зв'язку із власним висновком про утрату чинності п.6 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 - з 29.01.2020р. заявник особисто за власною ініціативою 12.11.2020 р. звернувся до Центру з приводу надання до ГУ ПФУ в області оновленої довідки про розмір власного ж грошового забезпечення станом на 29.01.2020р. із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавок, доплат, премій, для перерахунку пенсії.
Відповідач листом від 19.01.2021р. повідомив заявника про те, що з ГУ ПФУ не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а тому відсутні підстави для складання нової довідки про грошове забезпечення діючого військовослужбовця.
Спір між заявником та Центром з приводу видачі довідки був вирішений рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2021р. по справі №520/3071/21, яким зобов'язано Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця станом на 29.01.2020р. за штатною військовою посадою, звідки ОСОБА_1 було звільнено з військової служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. №103 із відображенням відомостей про розміри реально виплачених основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020р.
Дане судове рішення було виконано Центром шляхом складення 27.07.2021 р. на ім'я заявника довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 29.01.2020 р. за посадою бортового авіаційного техніка вертолітної ескадрильї окремого вертолітного полку у розрізі складових і реально виплачених додаткових видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад; оклад за військовим званням; 3) надбавка за вислугу років. При цьому, за твердженням заявника, вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення, а тому рішення суду по даній справі залишилось не виконаним у повному обсязі.
Не погодившись із відповідністю закону управлінських волевиявлень владного суб'єкта з приводу виконання рішення суду по справі №520/3071/21, представник позивача 11.08.2021р. подав до суду датовану 10.06.2021р. заяву, яка містила вимогу про зобов'язання відповідача подати звіт про повне виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2021р. по справі №520/3071/21.
Вирішуючи по суті згаданий процесуальний документ, суд зазначає, що положення ст.382 КАС України в частині обтяження учасника справи обов'язком подати звіт про виконання рішення суду (безвідносно до події одержання позивачем виконавчого листа та стану виконавчого провадження) не повною мірою узгоджуються з положеннями Закону України "Про виконавче провадження", який за загальним правилом вимагає одержання позивачем виконавчого листа та подання цього документа до державного виконавця (приватного виконавця).
Тому випадок застосування судом згаданого вище правового механізму слід вважати виключенням із загального правила, котрий повинен мати вагомі причини.
Суд наголошує на усвідомленні тієї обставини, що не спричинене дією факторів нездоланної сили або існуванням істотних перепон невиконання органом публічної адміністрації судового рішення, котре набрало законної сили, здатне призвести до настання у приватної особи стану безпорадності і зневіри в ефективності та доцільності існування Держави як такої, що прямо суперечить приписам ст.8 Конституції України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і з невідворотною неминучістю створює ризики звернення приватної особи до Європейського суду з прав людини.
Вирішуючи по суті згаданий процесуальний документ, суд зазначає, що ст. 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З 29.01.2020р. була відновлені дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018р.
Отже, 29.01.2020р. настала подія підвищення розміру винагороди за службу діючого військовослужбовця за складовими: оклад за посадою та оклад за військовим званням за рахунок виникнення у суб'єкта владних повноважень - органу фінансового забезпечення обов'язку обраховувати ці показники із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, тобто станом на 01.01.2020р., а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р.
Однак, військовослужбовець у відставці набуває право на отримання підвищення розміру раніше призначеної пенсії виключно у тому випадку, коли діючий військовослужбовець отримає грошове забезпечення за відповідним складовим елементом у збільшеному розмірі.
27.07.2021 р. на ім'я заявника Центром було складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 29.01.2020 р. за посадою бортового авіаційного техніка вертолітної ескадрильї окремого вертолітного полку у розрізі складових і реально виплачених додаткових видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад; оклад за військовим званням; 3) надбавка за вислугу років.
На виконання імперативних вимог ч.4 ст.9 КАС України судом за власною ініціативою безвідносно до доводів сторін та процесуальної поведінки учасників справи були витребувані об'єктивні дані про розмір складових елементів та структуру грошового забезпечення діючого військовослужбовця за аналогічною (прирівняною, тією ж самою) штатною військовою посадою в аспекті призначення платежів та нарахування платежів за обліками установи, ініціювання переказу безготівкових коштів та змісту раніше виданих довідок про грошове забезпечення військовослужбовця.
З отриманих від Центру документів слідує, що довідка про грошове забезпечення від 17.06.2012р. містила складові елементи грошового забезпечення військовослужбовця станом на 01.07.2012р.: оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання ОВЗ, надбавка за особливі умови служби, премія.
Довідка про грошове забезпечення від 18.03.2018р. містила складові елементи грошового забезпечення військовослужбовця станом на 01.03.2018р.: оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.
Довідка про грошове забезпечення від 28.10.2020р. №ФХ-120718 (видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.09.2020р. у справі №520/9624/2020) містила складові елементи грошового забезпечення військовослужбовця станом на 05.03.2018р.: оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія.
Довідка про грошове забезпечення від 27.07.2021р. №ФХ-120718/ВСЗ (видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021р. у справі №520/3071/21) містила складові елементи грошового забезпечення військовослужбовця станом на 29.01.2020: оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.
Отже, остання довідка про структуру та розміри складових елементів грошового забезпечення містить менше параметрів, ніж передостання довідка про структуру та розміри складових елементів грошового забезпечення, хоча існування об'єктивних причин для цього матеріали справи не містять.
Відтак, довідка на ім'я заявника про грошове забезпечення військовослужбовця станом на 29.01.2020р. має бути складена за тими ж самими складовими елементами, що і довідка про грошове забезпечення військовослужбовця станом на 05.03.2019р.
У даному конкретному випадку Центром у прийнятні розумні строки було виконано рішення адміністративного суду, але судом самостійно виявлені об'єктивні дані стосовно того, що видана на виконання рішення суду довідка про грошове забезпечення військовослужбовця містить недостовірну інформацію.
Відтак, суд вважає доведеними підстави для застосування процедури судового контролю за ст. 382 КАС України.
З урахуванням предмету спору, обставин справи, правової поведінки владного суб'єкта, суд вважає за ефективне і доцільне встановити строк подання звіту - три календарних місяці від дати прийняття цієї ухвали.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.52, ст.ст.241-243, 255, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Зобов'язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки протягом 3 місяців від дати прийняття цієї ухвали подати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021р. у справі №520/3071/21.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України (негайно після проголошення чи підписання); підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду (протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення).
Суддя А.В. Сліденко