Постанова від 04.10.2021 по справі 380/10414/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/10414/20 пров. № А/857/10642/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Довгополова О. М.,

суддів - Гудима Л. Я., Святецького В. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року у справі № 380/10414/20 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Марвел" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-

суддя в 1-й інстанції - Гавдик З. В.,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - 25.01.2021 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Марвел" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про накладення фінансових санкцій від 26.08.2020 року за №000097.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області про застосування фінансових санкцій від 26.08.2020 року №000097.

Рішення мотивоване тим, що нежитлові приміщення за адресою: м. Чернівці вул. Головна, 246В літ Ж, внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання тютюнових виробів, про що позивачу видана довідка серії АП №149007 від 06.03.2020 року. Відповідно позивач вправі зберігати тютюнові вироби у вказаному приміщенні з дотриманням всіх вимог законодавства з 06.03.2020 року і в тому числі на момент перевірки. Таким чином суд вважав, що спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на неповне з'ясування судом обставин справи, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ТОВ «Торговий дім «Марвел» здійснювало зберігання належних підприємству тютюнових виробів у будівлі (приміщенні) та на площі значно більшій. Складське приміщення за адресою: м.Чернівці, вул.Головна, 246/В (літера ж) все заповнено тютюновими виробами виробництва ТзОВ «ТД «Львівська тютюнова фабрика ЛТД», які належать ТОВ «Альфа Плюс» разом з тютюновими виробами, зазначеними в акті перевірки (у кількості 2118 шт.), тобто тютюнові вироби знаходились без розмежування по суб'єктам господарювання.

В зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), колегія суддів відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 31.07.2020 року відповідачем проведено фактичну перевірку позивача, про що складено акт №104/24-13-32-01-06/36929041.

За результатами фактичної перевірки позивача встановлено порушення: вимог частини 56 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», в частині - зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесене до Єдиного реєстру.

На момент перевірки, при знятті залишків тютюнових виробів (12:00 год. 31.07.2020 року) встановлено, що відповідно даних бухгалтерського обліку «Залишки товарів на складах (наданих та підписаних керівником регіонального структурного підрозділу №39 у м.Чернівці) та фактичного знаходження товару (тютюнових виробів) в місці зберігання за адресою: м. Чернівці, вул. Ясська, буд. 13 прим. №28-3 відсутні тютюнові вироби, а саме: Strong Royal Compact (пачка=20шт.) - 470 шт. на суму 12560,00 грн.; Strong Compact Blue (пачка=20шт.) - 140 шт. на суму 5480,00 грн.; Strong Blue (пачка-20шт.) - 190 шт. на суму 660,00грн.; Strong Red (пачка=20шт.) - 180 шт. на суму 770,00 грн.; Strong Royal Compact (пачка=25шт.) - 104 шт. на суму 2872,00 грн.; Strong Royal (пачка=20шт.) - 460 шт. на суму 22110,00 грн.; Strong Royal (пачка=25шт.) - 104 шт. на суму 7056,00 грн.; Strong Армійський (пачка=20шт.) - 470 шт. на суму 26390,00 грн., всього у кількості 2118 шт. на суму 77898,00 гривень.

Фактично вищезазначені тютюнові вироби знаходяться за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 246/В (літера Ж).

26.08.2020 року Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято рішення за №000097, яким до позивач застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 77898,00 грн. за порушення частини 56 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Вважаючи вказане рішення відповідача про застосування фінансових санкцій протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

За певних обставин місце зберігання та місце реалізації можуть знаходитись за однією адресою і тоді суб'єкт господарювання, відповідно доч. 38 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» звільняється від обов'язку вносити до Єдиного реєстру таке місце зберігання алкогольних напоїв.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 №251.

Пунктом 1.1 цього Порядку встановлено, що Єдиний державний реєстр місць зберігання - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - місце зберігання), який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Відповідно до п. 2.1 Порядку, до Єдиного реєстру вносяться, зокрема, місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно з п.2.3 вказаного Порядку Довідка видається Департаментом або його регіональним управлінням, до якого була подана заява про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру, уповноваженому представнику заявника (керівнику чи іншій особі за довіреністю) або надсилається рекомендованим листом на адресу заявника. Довідка про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається протягом п'яти календарних днів від дати подання заяви, а довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру - протягом семи календарних днів від дати подання заяви. Про видачу довідки Департамент або його регіональне управління повідомляє орган державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та за місцезнаходженням місця зберігання.

Відповідно до п.2.5 Порядку довідка повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, нежитлові приміщення за адресою: м. Чернівці вул. Головна, 246В літ Ж, внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання тютюнових виробів, про що позивачу видана довідка серії АП №149007 від 06.03.2020 року.

Таким чином, як правильно зазначено судом першої інстанції, позивач вправі зберігати тютюнові вироби у вказаному приміщенні з дотриманням всіх вимог законодавства з 06.03.2020 року і в тому числі на момент перевірки.

Посилання апелянта на ту обставину, що складське приміщення за адресою: м.Чернівці, вул.Головна, 246/В (літера ж) все заповнено тютюновими виробами виробництва ТзОВ «ТД «Львівська тютюнова фабрика ЛТД», які належать ТОВ «Альфа Плюс» разом з тютюновими виробами, зазначеними в акті перевірки (у кількості 2118 шт.), тобто тютюнові вироби знаходились без розмежування по суб'єктам господарювання, не спростовує факту наявності у позивача довідки серії АП №149007 від 06.03.2020 року, яка дає право на зберігання тютюнових виробів у вказаному приміщенні.

Враховуючи описані вище обставини та норми законодавства, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що оскаржуване рішення про накладення фінансових санкцій від 26.08.2020 року за №000097 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав стверджувати про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року у справі № 380/10414/20 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку виключно у випадках, передбачених частиною 4 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Довгополов

судді Л. Я. Гудим

В. В. Святецький