Рішення від 04.10.2021 по справі 200/9211/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 р. Справа№200/9211/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо незарахування згідно з рішенням від 09.04.2021 до пільгового стажу періодів роботи за списком № 1 з 03.08.2010 по 30.09.2014, з 06.10.2014 по 06.11.2017, до страхового стажу періоду роботи з 01.04.2018 по 15.03.2021; скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 09.04.2021 як незаконного та зобов'язання зарахувати вказані періоди роботи до страхового та пільгового стажу і повторно розглянути заяву від 01.04.2021 про призначення пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним, оскільки під час вирішення питання про призначення пенсії відповідач невірно обчислив пільговий стаж роботи позивача, що призвело до помилкового висновку про недостатність необхідного для призначення пенсії стажу та порушення права позивача на призначення пенсії. Згідно з викладеним в позові до пільгового стажу відповідачем протиправно не враховано періоди роботи позивача на підземних роботах за Списком № 1 з 03.08.2010 по 30.09.2014 та з 06.10.2014 по 06.11.2017, зайнятість на яких надає право на призначення позивачу пенсії на пільгових умовах. Крім цього, до страхового стажу не враховано періоди роботи позивача з 01.04.2018 по 31.12.2020 та 01.01.2021 по 15.03.2021. Посилаючись на незаконність рішення про відмову у призначенні пенсії, позивач просив суд його скасувати та повторно розглянути надану ним заяву про призначення пенсії.

Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, мотиви незгоди виклав в адресованому суду відзиві на позов. За змістом відзиву під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії встановлено, що страховий стаж роботи позивач становить 26 років 1 місяць 14 днів, пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 21 рік 11 днів. Періоди роботи позивача з 03.08.2010 по 30.09.2014 та з 06.10.2014 по 06.11.2017 на Шахті № 2 Новогродівська, оскільки шахта перебувала у складі Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт та видобутком вугілля не займалася, в ЄДРПОУ відсутні відомості про здійснення Донецькою виконавчою дирекцією з ліквідації шахт видобутку вугілля. Відповідач зазначив, що дія ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поширюється на працівників підприємств зайнятих у вугільній промисловості, а тому, оскільки діяльність Донецької виконавчої дирекції ліквідації шахт не пов'язана із гірничодобувною галуззю, наведені періоди роботи позивача не можуть бути включені до пільгового стажу.

За змістом відзиву до страхового стажу не враховано період роботи позивача на шахті «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2018 по 31.12.2020 та з 01.01.2021 по 15.03.2021, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків за цей період та відомості про нараховану заробітну плату.

Відповідач зазначив, що стаж позивача (страховий та спеціальний) визначений правомірно, через що підстави для призначення позивачу пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 09.09.2021 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного у відкритому судовому засіданні 21.09.2021.

Через неявку сторін до судового засідання 21.09.2021 суд на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подальший розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

01.04.2021 позивач надав заяву про призначення пенсії.

09.04.2021 Селидівське об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, правонаступником якого є відповідач, за наслідком розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 01.04.2021 прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення від 09.04.2021 вмотивовано недостатністю пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За змістом викладеного в рішенні страховий стаж роботи ОСОБА_1 становить 26 років 1 місяць 14 днів, стаж підземної роботи , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 21 рік 11 днів, у т.ч. за ст. 14-25 - 17 років 4 місяці, за ст. 14- 20 - 8 місяців 26 днів, навчання за фахом - 2 роки 11 місяців 15 днів. За змістом викладеного в рішенні під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії відповідачем встановлено наявність в позивача пільгового стажу роботи, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за Списком № 1 - 7 років 1 місяць 29 днів (до зазначеного стажу роботи враховано період роботи позивача з 03.08.2010 по 30.09.2014 та з 06.09.2014 по 06.11.2017 на підприємстві Шахта № 2 Новогродівська). Проте, як зазначено в рішенні, цей стаж не включається до стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначена шахта з 01.06.2001 входить до складу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт та видобутком вугілля не займалася.

В рішенні також зазначено, що період роботи позивача з 01.04.2018 по 31.12.2020 на ДП «Селидівугілля» ВП Шахта «Котляревська» не врахований до страхового стажу через відсутність відомостей про сплату щомісячних внесків за цей період до ДПС України (ОК-5 від 01.04.2021), період роботи з 01.01.2021 по 15.03.2021 - через відсутність відомостей про суму нарахованої заробітної плати за цей період.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно зі ст. 1 Закону страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону страхувальниками є, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).

Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

Частиною 2 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058-XV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Статтею 113 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01.04.2021 по 31.03.2022 - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Частиною 3 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, також мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Частинами 1, 3 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.

Відповідно до п. 1.9 цього Порядку у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку також передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За п. 20 цього Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

При вирішенні питання про правомірність прийнятого відповідачем рішення суд виходить із змісту документів, що надавалися позивачем разом із заявою про призначення пенсії та які розглядалися відповідачем, оцінка правомірності рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості викладених в рішенні підстав неврахування певних періодів роботи у складі спеціального стажу.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058 передбачено право працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії на призначення пенсії незалежно від віку.

На виконання частини 3 статті 114 Закону №1058 постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

У Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 зазначені підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_2 в період з 03.08.2010 по 30.09.2014 позивач працював у Донецькій виконавчої дирекції по ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація» на посаді машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті на час виконання певних робіт в шахті № 2-Новогродівка (запис № 14, 16), в період з 06.10.2014 по 06.11.2017 у ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «Об'єднана компанія Вуглереструктуризація» на посаді машиніста підземних установок дільниці «Енергомеханічна служба» Шахти № 2 «Новогродівська» з повним робочим днем на підземних роботах (запис № 17 та № 18)

Згідно запису трудової книжки позивача № 15 від 01.04.2013 Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт перейменовано в відокремлений структурний підрозділ Донецька дирекція по виконанню проектів з ліквідації шахт ДП «Донецька обласна дирекція по ліквідації збиткових, вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Згідно довідки ВП «Донецька виконавча дирекція ліквідації шахт» ДП «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії № 10/17 від 27.08.2019 позивач в період з 06.10.2014 по 06.11.2017 виконував гірничі роботи за професією машиніста підземних установок з повним робочим днем на підземних роботах.

Враховуючи підтвердження записами трудової книжки позивача, довідкою ВП «Донецька виконавча дирекція ліквідації шахт» № 10/17 від 27.08.2019 виконання позивачем гірничих робіт в шахті в період з 03.08.2010 по 30.09.2014 та з 06.10.2014 по 6.11.2017 у шахті 2-Новогродівка, суд дійшов висновку про безпідставність неврахування відповідачем зазначених періодів роботи у складі стажу роботи позивача, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах без врахування віку на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд не приймає посилання відповідача на можливість врахування наведених періодів роботи лише у складі стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, що передбачено п. 1 частини 2 ст. 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах без урахування віку на підставі частини 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомостей про діяльність з видобутку вугілля Донецькою виконавчою дирекцію з ліквідації шахт, до складу якої увійшла шахти № 2 Новогродівка, оскільки суб'єкт господарювання (юридична особа) не обмежений записом про основні від діяльності в ЄДРПОУ при здійсненні господарської діяльності. Отже незазначення в ЄДРПОУ основним видом діяльності - видобуток вугілля не може свідчить про неможливість здійснення цього виду діяльності. Будь-які інші документи, які б свідчили про нездійснення Донецькою виконавчою дирекцію з ліквідації шахт видобутку вугілля були відсутні в відповідача на час вирішення питання про призначення пенсії позивача та не додавалися ним до матеріалів справи. З огляду на що суд дійшов висновку про недоведення відповідачем обставин, що стали підставою невключення певних періодів роботи позивача у складі стажу, що надає право на призначення пенсії на підставі частини 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Щодо неврахування у складі страхового стажу періоду роботи позивача на шахті Котляревська ДП «Селидівугілля» з 01.04.2018 по 15.03.2021 через відсутність у відомостях про застраховану особу інформації про нараховану заробітну плату, сплату страхових внесків суд зазначає наступне.

Відповідно до записів трудової книжки та Індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 позивач починаючи з 20.11.2017 позивач працює на Шахті «Котляревська» ДП «Селидіввугілля». В індивідуальних відомостях про застраховану особу станом на 01.04.2021 наявна інформація про заробітну плату позивача до 31.12.2020 включно, відомості про сплату страхових внесків відсутні, після 31.12.2020 відсутня інформація про нараховану заробітну плату. В індивідуальних відомостях станом на 12.05.2021 наявна інформація про заробітну плату позивача до 01.04.2021. Згідно довідок шахта «Котляревська» від 14.05.2021 № 04-22/1826 (арк.. справи 32, 33)за періоди з з 01.014.20148 по 31.12.2020,з 01.0.2021 по 31.03.2021 на заробітну плату позивача нараховані страхові внески.

Положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обов'язок щодо нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивача покладений на роботодавця. За змістом наведених положень відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Отже, несплата чи сплата не в повному обсязі роботодавцем страхових внесків не може бути перепоною призначення пенсії працівнику.

Тотожна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.03.2018 по справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 20 березня 2019 року по справі № 688/947/17 (провадження № К/9901/35103/18).

Таким чином, відповідачем безпідставно не враховано до пільгового стажу позивача періоди його роботи з 01.04.2018 по 31.12.2020 з підстав відсутності сплати страхових внесків.

Що стосується врахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.01.2021 по 15.03.2021, за який відсутня інформація про суму нарахованої заробітної плати, то в даному випадку суд вважає за необхідне зазначити наступне. Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Пунктом 1.9 Порядку 22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Відповідачем не надано суду доказів виконання зазначеного обов'язку.

Отже, суд вважає, що відповідач при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу встановивши недостатність документів для обчислення страхового стажу мав, реалізувати наявні в нього повноваження на отримання недостатньо інформації для призначення пенсії. Всупереч зазначеному, відповідач не витребувавши жодного документу ані від позивача, ані від третіх осіб, встановив відсутність підстав для врахування періодів роботи на Шахті «Котляревська» до страхового стажу. Суд вважає, що такі дії відповідача є протиправними.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи підтвердження наявними в матеріалах справи документами занятості позивача в період з 01.04.2018 по 15.03.2021,нарахування заробітної плати за наведений період, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо включення зазначеного періоду роботи дот страхового стажу.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено безпідставність висновків відповідача про відсутність підстав врахування до пільгового стажу роботи позивача періоду роботи з 03.08.2010 по 30.09.2014, з 06.10.2014 по 06.11.2017, до страхового стажу періоду роботи з 01.04.2018 по 15.03.2021. Невірне обчислення стажу роботи позивача під час вирішення питання про призначення пенсії свідчить про невідповідність прийнятого відповідачем рішення про відмову в призначенні пенсії від 09.04.2021 вимогам ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на що наведене рішення підлягає скасуванню.

Зважаючи на встановлені під час судового розгляду обставини, висновки суду про безпідставність неврахування певних періодів роботи до складу пільгового та страхового стажу роботи позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про зобов'язання повторно розглянути його заяву про призначення пенсії від 01.04.2021 із включенням до стажу (пільгового та стразового) спірних періодів роботи.

Враховуючи викладене вище, позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Із врахуванням висновку суду про задоволення заявлених позивачем вимог, сплачений позивачем судовий збір у сумі 908 грн при зверненні до суду підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незарахування згідно з рішенням від 09.04.2021 до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 03.08.2010 по 30.09.2014, з 06.10.2014 по 06.11.2017, до страхового стажу періоду роботи з 01.04.2018 по 15.03.2021.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.04.2021 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.04.2021 про призначення пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зарахувати до спеціального стажу періоди роботи з 03.08.2010 по 30.09.2014, з 06.10.2014 по 06.11.2017, до страхового стажу період роботи з 01.04.2018 по 15.03.2021.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім ) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик