Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 жовтня 2021 р. Справа №200/6882/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року № 200/6882/20-а,-
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшені ОСОБА_1 при перерахунку пенсії за вислугу років МВС з 01.01.2016 року згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» основного розміру пенсії до 70 відсотків.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких осіб» з застосуванням основного розміру пенсії 86 відсотків від грошового забезпечення, який був встановлений на час виходу на пенсію, з урахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року у справі № 200/6882/20-а повернуто апелянту.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом одного місяця з дня отримання віповідної ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 01.10.2020 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2021 року звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 08.07.2021 року визнано таким, що не підтверджує виконання в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду у двомісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.
01.10.2021 року на адресу суду надійшов звіт пенсійного фонду, в якому відповідач посилається на виконання судового рішення зазначивши про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021 року за протоколом від 07.12.2020 року у розмірі 7516,97 грн.
Головним управлінням виконано розрахунок суми пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2020 року, яка складає 83 910,60 грн.
Таким чином, зобов'язання перерахувати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року виконано виходячи з діючої нормативно-правової бази в повному обсязі.
Рішення суду в частині виплати пенсії негайного у межах стягнення суми за один місяць виконано в повному обсязі. У вересні 2019 року сплачено пенсію за вересень 2019 року у розмірі 1967,75 грн.
Рішення в частині виплати пенсії також виконано в повному обсязі.
Починаючи з січня 2021 року нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 проводиться шляхом включення до сформованої відомості на виплату місячного розміру пенсії у сумі 7516,97 грн.
Сума поточної пенсії починаючи з січня 2020 року по теперішній час зараховується ОСОБА_1 на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».
Доплата за рішенням суду за період з 01.01.2016 року по 25.11.2020 року в сумі 82 279,01 грн., як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.
Доплата за рішенням суду за період з 26.11.2020 року по 31.12.2020 року в сумі 1 631,59 грн., зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 у січні 2021 року.
Розглянувши звіт про виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений ст. 382 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
З урахуванням встановлених обставин та на підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині невиплати пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідачем частково виконано рішення суду щодо перерахунку пенсії, разом з цим для її виплати відсутнє відповідне фінансування.
Відомості про наявність у відповідача заборгованості перед ОСОБА_1 внесені до системи «Реєстр судових рішень», виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Отже боржник вчинив дії по виконанню судового рішення.
З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідні звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України.
Листом від 15.03.2021 року №2800-030203-9/11875 Пенсійний фону України повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що нараховані на виконання рішення суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Судом не встановлено жодних обставин, які б свідчили про умисне ухилення УПФ від виконання судового рішення.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19 від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для подальшого встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року по справі №200/6882/20-а.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 248, 256, 382 КАС України суд,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року по справі №200/6882/20-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя Г.П. Бабаш