Рішення від 04.10.2021 по справі 200/10256/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 р. Справа№200/10256/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСП СДС-ГРУП» (ЄДРПОУ: 38344364, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пров. Світлодарський, 6а) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 44070187, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) про визнання протиправною та скасування вимоги, скасування податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якій просило:

визнати протиправним та скасувати рішення № 113/05-99-18-14/38344364 від 30.06.2021 про анулювання реєстрації платника єдиного податку;

визнати протиправними дії щодо виключення з реєстру платників єдиного податку з 01.07.2021 запису про реєстрацію товариства;

зобов'язати поновити у реєстрі платників єдиного податку запис про реєстрацію платником податку ТОВ «ІСП СДС-ГРУП».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту перевірки, за наслідками якої прийнято оскаржуване рішення, є необґрунтованими. Позивач вважає, що має право використовувати спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку при здійсненні господарської діяльності за КВЕД 61.10, оскільки вид господарської діяльності не входить до переліку заборонених для здійснення платниками єдиного податку.

Позивач вважає, що податковим органом порушено процедуру винесення спірного рішення, а також наголошує на невідповідності даного рішення вимогам до індивідуальних актів суб'єктів владних повноважень, оскільки воно не є обґрунтованим та вмотивованим.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно ухвали суду від 07.09.2021 замінено відповідача у справі з Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826) на Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 44070187).

Ухвалою суду від 30.09.2021 року відмовлено у задоволенні заяви відповідача про перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до даних АІС «Податковий блок» основним видом діяльності товариства визначена діяльність у сфері проводового електрозв'язку (КВЕД 61.10).

Згідно п. 291.5 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

Наявність даного виду КВЕДа, як основного виду діяльності, суперечить вимогам діючого законодавства щодо знаходження на спрощеній системі оподаткування. Інформація та документальне підтвердження щодо наданих абонентам-споживачам послуг доступу до мережі Інтернет, за що підприємство отримує грошові кошти на розрахунковий рахунок, відсутні. Отже обставини щодо фактичного виду діяльності товариства в повній мірі не визначено.

За вказаних обставин відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСП СДС-ГРУП» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 21.02.2013 № 1 277 102 0000 002273, основний вид економічної діяльності - 61.10 діяльність у сфері проводового електрозв'язку.

З 21.02.2013 ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» перебуває на спрощеній системі оподаткування (ставка єдиного податку 5%), що підтверджується Свідоцтвом платника єдиного внеску Серії Б № 727969 від 27.02.2013.

Згідно повідомлення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, про включення до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій від 05.04.2013 № 06-2385/09 ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» включено до реєстру за видом діяльності «надання послуг доступу до Інтернету».

Згідно витягу з реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, від 26.08.2020 № 111-3820/111 ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» має статус провайдеру з надання послуг:

ІА01 проводового доступу до Інтернету споживачам - забезпечення можливості з'єднання кінцевого обладнання споживача з Інтернетом з використанням підключення до проводової мережі за допомогою мідного або коаксіального кабелю, оптоволоконного підключення, договір з оператором (для провайдерів);

ІА02 безпроводового доступу до Інтернету споживачам - забезпечення можливості з'єднання кінцевого обладнання споживача з Інтернетом з використанням безпроводового доступу за радіотехнологіями, дозволеними Планом використання радіочастотного ресурсу України.

01.02.2014 року ТОВ «СДС-СХІД» (як Оператор) та ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» (як Провайдер) уклали договір № 010214-1 про надання послуг доступу до ресурсів телекомунікаційної мережі. Пунктом 1 даного договору визначено, що Оператор приймає на себе зобов'язання протягом строку дії цього договору надавати послуги доступу до багатоканальної мережі Оператора з метою надання Провайдером визначених умовами цього договору послуг.

За цим договором Оператор надає Провайдеру послуги доступу до багатоканальної мережі без надання Провайдеру права на технічне обслуговування та експлуатацію належних Оператору телекомунікаційних мереж.

Пунктом 3.3. договору визначено, що Оператор зобов'язується на вимогу Провайдера усувати пошкодження телекомунікаційної мережі, здійснювати технічне обслуговування власних телекомунікаційних мереж та всі види ремонту (капітальний, поточний, відновлюваний, тощо) на власній телекомунікаційній мережі за власний рахунок.

30.06.2021 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку щодо порушення платником єдиного податку умов перебування на спрощеній системі оподаткування, результати якої викладені в акті № 317/05-99-18-14/38344364.

Перевіркою встановлено порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме: не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж, п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України.

На підставі п. 299.11 ст. 299 Податкового кодексу України реєстрація платника єдиного податку анулюється з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення, а саме з 01.07.2021 року.

Рішенням Головного управління ДПС у Донецькій області № 113/05-99-18-14/38344364 від 30.06.2021 позивачу анулювано реєстрацію платника єдиного податку.

16.07.2021 року товариство скерувало до відповідача заперечення до акту камеральної перевірки, в яких наголосило на тому, що, як провайдер телекомунікацій, воно не здійснює господарську діяльність, яка не може проводитись суб'єктами на спрощеній системі оподаткування.

В листі Головного управління ДПС у Донецькій області від 30.07.2021 № 8891/05-99-18-14-12 позивача повідомлено про розгляд заперечень. Зазначено, що 29.07.2021 відбулось засідання постійної комісії з питань розгляду заперечень платників податків та прийнято рішення залишити без змін результати акту та рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 291.2. статті 291 Податкового кодексу України визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3. цієї статті встановлено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Згідно п.п. 8 п. 291.5 кодексу не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

За приписами пункту 299.11. Податкового кодексу у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Закон України «Про телекомунікації» від 18.11.2003 № 1280 встановлює правову основу діяльності у сфері телекомунікацій.

Стаття 1 цього Закону дає визначення основних термінів, зокрема:

оператор телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж;

провайдер телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій без права на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку.

Отже вже на стадії визначення понять вбачається розмежування цих суб'єктів по наявності права на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж.

При цьому з такого визначення зрозуміло, що п.п. 8 п. 291.5 вищенаведеної статті Податкового кодексу стосується саме операторів телекомунікацій, оскільки кваліфікуючою ознакою суб'єкта, якого стосується дана норма є право технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.

Указом Президента України від 23.11.2011 № 1067/2011 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. НКРЗІ є органом державного регулювання у сфері телекомунікацій, інформатизації, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв'язку. У визначеній сфері НКРЗІ здійснює повноваження органу ліцензування, дозвільного органу, регуляторного органу та органу державного нагляду (контролю).

Отже НКРЗІ, як уповноважений у даних правовідносинах орган, визначив статус провайдера ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» у сфері надання телекомунікаційних послуг.

При цьому з акту камеральної перевірки ГУ ДПС у Донецькій області вбачається, що висновок про здійснення позивачем діяльності у сфері проводного електрозв'язку зроблено на підставі реєстраційних даних платника, а саме визначення основного КВЕД 61.10.

Клас КВЕД 61.10 - діяльність у сфері проводового електрозв'язку.

Цей клас включає:

експлуатацію, технічне обслуговування або надання доступу до пристроїв, що передають голосові, текстові, звукові або відеодані з використанням інфраструктури проводового електрозв'язку, у т.ч.:

- експлуатацію і технічне обслуговування комутаційно-передавального устатковання задля забезпечення прямого зв'язку між двома точками за допомогою кабельного зв'язку, мікрохвиль або сполучення стаціонарних і супутникових з'єднань;

- експлуатацію кабельних розподільчих мереж (наприклад, для передавання даних і телевізійних сигналів);

- надання телеграфного та іншого неголосового зв'язку власними засобами.

Цей клас також включає:

купівлю доступу та пропускної здатності мережі у власників і операторів мереж, а також надання телекомунікаційних послуг із використанням цих потужностей для бізнесу та населення;

надання доступу до мережі Інтернет оператором кабельної інфраструктури;

комплектування пакета каналів і розповсюдження такого пакета без створення телевізійних програм.

З перелічених видів діяльності вбачається, що даний КВЕД властивий для обох суб'єктів: і для операторів, і для провайдерів телекомунікацій.

Тобто наявності у видах діяльності КВЕД 61.10 недостатньо щоб визначити, яку саме діяльність здійснює суб'єкт господарювання.

Позивач наголошує, що його господарська діяльність полягає в купівлі доступу та пропускної здатності мережі у власників і операторів мереж, а також надання телекомунікаційних послуг із використанням цих потужностей для бізнесу та населення, і це підтверджується наданим ним договором ТОВ «СДС-СХІД».

Слід також зазначити, що п. 291.5 статті 291 Податкового кодексу при визначені заборонених видів діяльності для платників єдиного податку не посилається на конкретний КВЕД 61.10. Це б могло давати податковому органу право вказувати на порушення даної норми лише саме за фактом наявності цього КВЕД у видах діяльності товариства. В іншому випадку відповідач мав встановити, які саме види діяльності провадяться позивачем, що неможливо зробити в межах камеральної перевірки на підставі тільки реєстру платників єдиного податку АІС «Податковий блок».

При цьому сам відповідач у поданому відзиві вказує, що інформація та документальне підтвердження щодо наданих абонентам-споживачам послуг доступу до мережі Інтернет, за що підприємство отримує грошові кошти на розрахунковий рахунок, відсутні. Отже обставини щодо фактичного виду діяльності ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» в повній мірі не визначено.

Тобто відповідач підтвердив, що його висновок, викладений в акті перевірки, за наслідком якого прийнято оскаржуване рішення, не ґрунтується на з'ясуванні фактичних обставин.

Крім того суд вважає необхідним наголосити, що в разі наявності сумнівів у податкового органу щодо якихось обставин, ці сумніви мають трактуватися на користь платника податку.

Так, пункт 56.21 статті 56 Податкового кодексу України визначає, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Отже, якщо відповідач в повній мірі не визначив фактичного виду діяльності товариства, він не мав застосовувати до нього санкції у вигляді позбавлення статусу платника єдиного податку.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених ТОВ «ІСП СДС-ГРУП» позовних вимог.

Суд у своєму рішенні застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява № 303-A, п. 29).

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСП СДС-ГРУП» (ЄДРПОУ: 38344364, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пров. Світлодарський, 6а) до Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 44070187, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) про визнання протиправною та скасування вимоги, скасування податкового боргу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінням ДПС у Донецькій області № 113/05-99-18-14/38344364 від 30.06.2021 про анулювання реєстрації платника єдиного податку.

Визнати протиправними дії щодо виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСП СДС-ГРУП» з реєстру платників єдиного податку з 01.07.2021.

Зобов'язати Головне управлінням ДПС у Донецькій області поновити у реєстрі платників єдиного податку запис про реєстрацію платником податку ТОВ «ІСП СДС-ГРУП».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 44070187, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСП СДС-ГРУП» (ЄДРПОУ: 38344364, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пров. Світлодарський, 6а) судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш