про заміну первісного відповідача належним відповідачем
м. Вінниця
28 вересня 2021 р. Справа №120/3930/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича,
за участі секретаря судового засідання Щура Олександра Володимировича,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Хоменського Валентина Вікторовича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про заміну первісного відповідача належним відповідачем у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
09 червня 2021 року представником відповідача подано клопотання про заміну первісного відповідача в особі Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації належним відповідачем в особі Управління соціального захисту населення міста Вінниці (Лівобережне). Клопотання обґрунтоване тим, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року №707-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області" особову справу ОСОБА_1 як одержувача пільг скеровано до Управління соціального захисту населення міста Вінниці (Лівобережне), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Замостянська, буд. 7. Відтак, і в переліках осіб, які мають право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, ОСОБА_1 відсутній. Також відповідач зазначив, що саме Управлінням соціального захисту населення міста Вінниці (Лівобережне) мало бути вирішено питання щодо виплати позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, оскільки село Вінницькі Хутори, у якому проживає позивач, відійшло до Вінницької міської об'єднаної територіальної громади, а Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації забезпечує реалізацію державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення на території Вінницького району.
У ході судового засідання 28 вересня 2021 року представник відповідача підтримав раніше подане клопотання, уточнивши, що належним відповідачем все ж має бути Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, адже саме цей орган соціального захисту здійснив виплату позивачеві разову грошову допомогу до 05 травня у 2021 році.
Позивач не заперечував щодо заміни первісного відповідача належним відповідачем. У підтвердження виплати позивачеві разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради надав відомість на виплату №304 від 16 квітня 2021 року.
Розглянувши клопотання представника відповідача про заміну первісного відповідача належним відповідачем, а також заслухавши думку позивача щодо такої заміни, суд зважає на таке.
Підстави та порядок заміни неналежної сторони врегульовані статтею 48 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Так, частиною 3 згаданої статті передбачено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відтак, аналіз наведених приписів статті 48 КАС України свідчить про можливість заміни первісного відповідача належним відповідачем у разі, якщо позивачем позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, і він не заперечує щодо такої заміни.
Визначаючись з приводу того, який орган соціального захисту є повноважним на виплату позивачеві разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році, суд враховує наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №325 від 08 квітня 2021 року затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що Порядком визначається механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.
Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики (пункт 2 Порядку).
Відповідно до пункту 3 Порядку розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій;
2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 5 Порядку бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Отже, Міністерство соціальної політики як розпорядник бюджетних коштів вищого рівня перераховує відповідні кошти на зазначені вище цілі регіональним органам соціального захисту населення, які в свою чергу розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, які й здійснюють нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня особам, передбачену Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Під час розгляду клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем встановлено, що позивачеві у 2021 році виплату разової грошової допомоги до 05 травня здійснено Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради, що підтверджується відомістю на виплату такої №304.
Таким чином, зважаючи на подану позивачем відомість, саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради, а не Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації здійснювалися відповідні виплати позивачу, а тому спірні правовідносини в даному випадку виникли між ОСОБА_1 та Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради.
Відтак, позовну заяву подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, а тому слід здійснити заміну первісного відповідача в особі Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на належного відповідача в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Керуючись статтями 48, 248 КАС України,
Клопотання представника відповідача про заміну первісного відповідача належним відповідачем задовольнити.
Замінити первісного відповідача в особі Управління праці та соціального населення Вінницької районної державної адміністрації належним відповідачем в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович