Постанова від 28.09.2021 по справі 308/5282/21

308/5282/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2021 року місто Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., з участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби - Зубенко І., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Київська обл., місто Богуслав, тимчасово не працює ,місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 08.02.2017, виданий органом 3238 ,

за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

16.04.2021 року о 01 год. 03 у зону митного контролю ділянки «виїзд з України» митного посту „Ужгород" Закарпатської митниці Держмитслужби, заїхав легковий автомобіль марки «TOYOTA», модель «COROLLA», реєстраційний номерний знак Чехії НОМЕР_2 , в якому пасажиром слідував гр. України ОСОБА_1 , який прямував з України до Словаччини у приватних справах.

До митного контролю гр. України ОСОБА_1 було подано паспорт гр. України для виїзду закордон НОМЕР_1 від 08.02.2017 року.

Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ України, внаслідок чого встановлено, що 22.09.2020 о 14 год 03 хв. через митний пост «Ужгород» Закарпатської митниці Держмитслужби гр. України ОСОБА_1 в режимі «тимчасового ввезення терміном до 60 днів» на митну територію України ввезено легковий автомобіль марки «BMW», модель «7», реєстраційний номерний знак Словаччиниї НОМЕР_3 , VIN : НОМЕР_4 . Враховуючи наявність інформації в базі даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ. В ході опитування гр. України ОСОБА_1 було з'ясовано, що 29.09.2020 року даний транспортний засіб слідував на митну територію України з метою тимчасового ввезення відповідно до ч.3 ст.380 Закону України від 13.03.2012 року №4495-VI.Відповідно запису в базі даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ громадянину України ОСОБА_1 було оформлено зобов'язання про зворотне вивезення зазначеного транспортного засобу №UA305090/2020/008640 від 29.09.2020 року, в якому він зобов'язався вивезти вищезазначений транспортний засіб у термін до 31.10.2020 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 380 МКУ, громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10 ) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення , за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Відповідно до ч. 4 ст. 380 МКУ, строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Станом на 16.04.2021 року, вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезено та продовжує перебувати на митній території України з порушенням строку тимчасового ввезення.

В своєму поясненні гр. ОСОБА_1 вказав, що не зміг вчасно вивезти легковий автомобіль марки «BMW», модель «7», реєстраційний номерний знак Словаччиниї НОМЕР_3 , VIN : НОМЕР_4 у зв'язку з його поломкою. На даний момент вищевказаний автомобіль знаходиться на ремонті по місцю проживання громадянина гр. України ОСОБА_1 , який немає можливості відремонтувати у зв'язку з відсутністю коштів. Вартість цього автомобіля складає 2000 ЄВРО, що згідно з курсом НБУ на 16.04.2021р. (1 ЄВРО= 33.46160)становить 66 923 грн.20 коп. (шістьдесят шість тисяч дев'ятьсот двадцять три гривні двадцять коп.). До Закарпатської митниці Держмитслужби з цьго приводу гр. ОСОБА_1 звернувся електронним листом від 30.10.2020, з 22.09.2020 по 16.04.2021 на лікуванні не перебував, документів про ремонт не надавав.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 перевищив встановлений Митним кодексом України строк доставки транспортного засобу особистого призначення, а саме: легкового автомобіля марки «BMW», модель «7», реєстраційний номерний знак Словаччиниї НОМЕР_3 , VIN : НОМЕР_4 , що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності однієї митниці - від одного підрозділу цієї митниці до іншого), більше ніж на тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

Гр. ОСОБА_1 в судовому засіданні вказав, що добровільно сплатив до бюджету кошти у сумі 8500,00 грн. та митні платежі в загальній сумі 47400,00 грн. З посиланням на викладене та абзац 1 п.9-7 Прикінцевих положень МК України, просить суд звільнити його від адміністративної відповідальності передбаченої ч.6 ст.481 МК України.

Представник ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась. Представник ОСОБА_2 надіслала на адресу суду письмові заперечення, в яких зазначає про те, що ОСОБА_1 30.10.2020 року звертався до Закарпатської митниці із заявою про продовження строку доставки автомобіля, що перебуває під митним контролем. Із заперечень вбачається, що гр. ОСОБА_1 ввіз легковий автомобіль марки «BMW», модель «7», реєстраційний номерний знак Словаччиниї НОМЕР_3 , VIN : НОМЕР_4 в режимі тимчасового ввезення, що підтверджується протоколом про вчинення адмінправопорушення, передбаченого ст.481 МК України та іншими матеріалами справи. Зазначає, що вказаний автомобіль підпадає під вимоги абзацу 1 п.9-7 «Прикінцевих та перехідних положення» Митного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., №№ 44-48, ст. 552). Вказує на те, що ОСОБА_1 добровільно сплачено до бюджету кошти у сумі 8500,00 грн. та митні платежі в загальній сумі 47400,00 грн. З посиланням на викладене та абзац 1 п.9-7 Прикінцевих положень МК України, просить суд звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності передбаченої ч.6 ст.481 МК України, а адміністративне провадження відносно нього закрити.

В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби підтримав протокол про порушення митних правил №0505/30500/21 від 16.04.2021 р. складений за ч.6 ст.481 МК України відносно громадянина України ОСОБА_1 . Вказав на те, що із документів приєднаних до матеріалів справи вбачається, що гр. ОСОБА_1 дійсно здійснив митне оформлення вищезазначеного транспортного засобу, ним сплачено митні платежі та добровільний внесок, проте це не звільняє його від відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МКУ та просив притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Відповідно вимог ст.245 КУпАП, ст. 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Статтею 487МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, єдиною підставою адміністративної відповідальності є наявність складу адміністративного правопорушення, як в нормативному так і у фактичному аспекті.

Адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або з необережності) дія або бездіяльність, що посягає на державний чи громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

Під адміністративним правопорушенням, як підставою адміністративної відповідальності розуміється винне протиправне діяння, яке посягає на встановлені правом і забезпечені адміністративно-правовими санкціями правила поведінки громадян і посадових осіб в сфері державного управління.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Іншими словами, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких анти-суспільне діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута лише винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Диспозиція ч.6 ст.481 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Стаття 481 ч.6 МК України передбачає, що перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Від так визначальним при прийнятті рішення про притягнення особи до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Відповідно до ст. 8 КпАП України особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 МК України норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.

З 15.06.2021 введено в дію Закон України від 15 квітня 2021 року №1403-ІХ «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територією України».

Так відповідно до вказаного закону розділ XXI"Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., №№ 44-48, ст. 552) доповнено пунктами 9-7-9-10 такого змісту:

"9-7. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

Добровільна сплата коштів відповідно до пункту 9-9 цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту.

9-8. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", звільняються від оподаткування ввізним митом транспортні засоби особистого користування (у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію), що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно зУКТ ЗЕДта станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту.

9-9. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", фізична особа, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним, має право вивезти за межі митної території України транспортний засіб особистого користування, що був у використанні і класифікується за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно зУКТ ЗЕД, який перебував на митній території України станом на 31 грудня 2020 року у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вивезення транспортного засобу особистого користування з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

9-10. Строк тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, передбачений пунктами 9-7-9-9цього розділу, для учасників бойових дій, зазначених упунктах 19і20частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за умови документального підтвердження їх перебування більш як 90 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України" безпосередньо на території проведення операції Об'єднаних сил (ООС), становить 270 днів".

Отже аналізуючи вищевказані норми закону, суд приходить до висновку, що у разі дотримання вимог Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України" на протязі 180 днів з дня набрання ним чинності гр. ОСОБА_1 звільняється від адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 481 МК України, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

Таким чином, спеціальне звільнення від адміністративної відповідальності може мати місце у разі здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого недотримані строки та умови митного режиму тимчасового ввезення та за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено матеріалами справи, що легковий автомобіль марки «BMW», модель «7», р.н. Словаччиниї НОМЕР_3 , VIN : НОМЕР_4 , 2003 р.в., дизель, відповідає критеріям, визначеним у п 9-7, Розділу ХХІ МК України, оскільки був ввезений на митну територію України в митному режимі тимчасового ввезення та станом на 16.04.2021 р. не вивезений за її межі у визначений законом строк.

Зміна митного режиму та проведене митне оформлення підтверджується митною декларацією від 20.08.2021 року №UA100140/2021/369060.

Згідно квитанції №0.0.2207627725.1 від 23.07.2021 року встановлено що, ОСОБА_1 здійснив оплату 47400,00 грн. за митне оформлення.

Також з вказаної декларації від 20.08.2021 року №UA100140/2021/369060 видно, що ОСОБА_1 добровільно сплачено кошти до державного бюджету, зокрема у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 8500 гривень і на підставі даної оплати, ним здійснено митне оформлення транспортного засобу, який відповідно до митної декларації від 20.08.2021 року №UA100140/2021/369060 задекларовано для вільного обігу на митній території України.

Враховуючи всі обставини справи, наявність в матеріалах справи підтверджуючих документів дотримання умов, визначених п.9-7 Розділу ХХІ Прикінцевих та перехідних положень МК України, суд вважає за наслідками розгляду справи звільнити гр. України ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності,передбаченої ч.6 ст.481 МК України, а провадження у справі закрити.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.8, 247,283,284 КУпАП, п. 9-7, Розділу ХХІ "Прикінцеві та перехідні положення" МК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст.481 МК України на підставі п. 9-7 Розділу XXI"Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України, а провадження по справі закрити.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду К.К. Бенца