Головуючий І інстанції: Спірідонов М.О.
01 жовтня 2021 р. Справа № 520/17506/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у м.Києві на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2021, майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/17506/2020
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕВАРС ДАНТ"
до Головного управління ДПС у м.Києві
про визнання дій протиправними та скасування рішення,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕВАРС ДАНТ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до в якому просить суд
- визнати незаконним дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо прийняття Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ» (Код ЄДРПОУ 42537718) від 28.05.2020 року.
- скасувати Рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 28.05.2020 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ» (Код ЄДРПОУ 42537718).
- судові витрати покласти на Головне управління ДПС у м. Києві.
В обґрунтування позову зазначено, що Рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 28.05.2020 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ» (Код ЄДРПОУ 42537718) є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 адміністративний позов задоволено.
Визнано незаконними дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо прийняття Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ» (Код ЄДРПОУ 42537718) від 28.05.2020 року.
Скасовано Рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 28.05.2020 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ» (Код ЄДРПОУ 42537718).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕВАРС ДАНТ" сплачений судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення ухвалене з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, зазначає, що податковим органом на підставі п.п «г» п.184.1 ст.184 ПК України анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість, оскільки позивач подавав податкові декларації з податку на додану вартість з показниками, які свідчать про відсутність постачання / придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту та має останні 12 місяців обсяги оподатковуваних операцій нуль гривень.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративно судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕВАРС ДАНТ" (ідентифікаційний код - 42537718), 01.11.2018 року було зареєстровано платником податку на додану вартість.
28.05.2020 року - Головним управління ДПС у м. Києві було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "ДЕВАРС ДАНТ" із зазначенням причин анулювання реєстрації: "відсутність поставок та ненадання декларацій".
19.11.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації та копії Рішення від 28.05.2020 року про анулювання реєстрації платника ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ», однак як зазначено позивачем в позовній заяві, на час звернення позивача з вказаною позовною заявою до суду, Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВАРС ДАНТ» (Код ЄДРПОУ 42537718) від 28.05.2020 року на адресу позивача від відповідача не надходило.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що висновки відповідача про подання протягом 12 послідовних податкових місяців декларацій з відображенням відсутності поставок та придбання не відповідають дійсності, а отже рішення, щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕВАРС ДАНТ» від 28.05.2020 року є протиправним та незаконним. Крім того, подання позивачем декларацій зі сплати податку на додану вартість протягом 11 послідовних податкових місяців за період з квітня 2019 року по березень 2020 року з нульовими показниками відбулося не внаслідок пасивної поведінки платника податків щодо ведення господарської діяльності, а внаслідок неможливості її ведення через блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ з незалежних від позивача обставин.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні, регламентовано приписами ПК України.
Питання процедури анулювання реєстрації платника ПДВ визначено у розділі V ПК України, а також приписами Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року № 1130, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 року за №1456/26233 (далі- Положення № 1130).
Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Пунктом 184.2 статті 184 ПК України передбачено, що анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-«з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Згідно пункту 5.2 розділу V про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 (далі - Положення №1130) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що: не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця; включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.
За змістом пункту 5.5 розділу V Положення №1130 анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти «б» - «з» пункту 5.1 цього розділу).
Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).
Згідно з пунктом 5.6 розділу V Положення №1130 за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою №6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.
Аналіз наведених норм права свідчить про обов'язок платника податку на додану вартість подавати податкову декларацію за кожен звітний (податковий) період - календарний місяць, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, якщо платник податку протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Зокрема, з метою вирішення питання щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість контролюючий орган має враховувати останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації до складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. У свою чергу, підтвердним документом для прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації у даному випадку є відповідна довідка щодо анулювання такої реєстрації.
Вказана правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.09.2019 в справі №200/13263/18-а та від 18.09.2019 у справі №440/3963/18.
Отже, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України можливе за таких обставин: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права висловлений Верховним Судом під час розгляду подібної справи, постанова від 05.11.2018 року в справі №820/2294/16.
Колегією суддів встановлено, що позивачем подавались до контролюючого органу податкові декларації з ПДВ з квітня 2019 року по березень 2020 року.
В податковій декларації за квітень 2019 року показники придбання та постачання були відображені, а сумарна кількість податкових місяців за які були подані податкові декларації з відображенням відсутності поставок та придбання становить не 12 місяців, а 11 місяців, а отже висновки відповідача про подання протягом 12 послідовних податкових місяців декларацій з відображенням відсутності поставок та придбання не відповідають дійсності, а отже рішення, щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕВАРС ДАНТ» від 28.05.2020 року є протиправним та незаконним, що в свою чергу є підставою для його скасування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26 березня 2019 року по справі №820/1504/18.
Також судовим розглядом встановлено, що 24 квітня 2019 року слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області відкрито кримінальне провадження № 32019070000000022, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 квітня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205-1 Кримінального кодексу України.
21.05.2019 року Ухвалою Закарпатського апеляційного суду у справі № 308/4770/19 було задоволено апеляційну скаргу Начальника відділу прокуратури Закарпатської області відповідно до якої клопотання слідчого СУФР ГУ ДФС у Закарпатській області задоволено та накладено арешт, із забороною відчуження, розпорядження, користування, на активи суми ліміту ПДВ в системі, електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України (код ЄДРПОУ 39292197), що знаходиться за адресою: м. Київ, Львівська площа, 8, Товариства ТОВ «Деварс Дант» (код ЄДРПОУ 42537718) по взаємовідносинах з ТОВ «Елізіум Стар» (код ЄДРПОУ 40464863) шляхом блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) по вказаним підприємствам, на яку вони мають право зареєструвати податкові накладні та / або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвала Закарпатського апеляційного суду у справі № 308/4770/19 від 21.05.2019 року скасована Ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровськ від 13 квітня 2020 року у справі №201/3355/20. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Деварс Данд», про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 32019070000000022 від 24.04.2019 задоволено. Арешт, накладений ухвалою Закарпатського апеляційного суду від 21.05.2019 по справі № 308/4770/19 (провадження № 11-сс/4806/282/2019) із забороною відчуження, розпорядження, користування, на активи суми ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України (код ЄДРПОУ 39292197), що знаходиться за адресою: м. Київ, Львівська площа, 8, товариства ТОВ «Деварс Дант» (код ЄДРПОУ 425377І8) по взаємовідносинах з ТОВ «Елізіум Стар» (код ЄДРПОУ 40464863) шляхом блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) по вказаним підприємствам, на яку вони мають право зареєструвати податкові накладні та / або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було скасовано.
З урахуванням вищевикладеного суд зазначає, що позивача - ТОВ «ДЕВАРС ДАНТ», фактично було позбавлено права користуватися власним рахунком в Системі електронного адміністрування ПДВ та використовувати податковий ліміт для здійснення господарських операцій, як платник ПДВ, оскільки з травня 2019 року не квітень 2020 року на податковий ліміт, який належить позивачу в Системі електронного адміністрування ПДВ було накладено арешт.
Таким чином, не відображення показників придбання/постачання в податкових деклараціях з ПДВ сталося не з вини позивача, а у зв'язку з накладенням арешту, із забороною відчуження, розпорядження, користування, на активи суми ліміту ПДВ в системі, електронного адміністрування ПДВ в Державній фіскальній службі України (код ЄДРПОУ 39292197), що знаходиться за адресою: м. Київ, Львівська площа, 8, Товариства ТОВ «Деварс Дант» (код ЄДРПОУ 42537718) по взаємовідносинах з ТОВ «Елізіум Стар» (код ЄДРПОУ 40464863) шляхом блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) по вказаним підприємствам, на яку вони мають право зареєструвати податкові накладні та / або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції, що приймаючи оскаржуване рішення, контролюючий орган діяв протиправно, оскільки висновки відповідача про подання протягом 12 послідовних податкових місяців декларацій з відображенням відсутності поставок та придбання не відповідають дійсності, а отже рішення, щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕВАРС ДАНТ» від 28.05.2020 року є протиправним та незаконним.
З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що позивач надав належні та допустимі докази в обґрунтування заявлених ним позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, в той час як відповідач як суб'єкт владних повноважень, покладений на них обов'язок доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, не виконав, а тому суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Доводи апелянта не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м.Києві - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 по справі № 520/17506/2020 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді Г.Є. Бершов І.М. Ральченко