Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 вересня 2021 р. справа № 520/11767/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Ліпчанській Я.В.,
за участю:
керівника Красноградської окружної прокуратури Харківської області - Кальницького А.В.,
представника Харківської обласної державної адміністрації - Баранчук О.Б.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Керівника Красноградської окружної прокуратури Харківської області (вул. Бєльовська, буд. 73-А,м. Красноград,Харківська область,63304) в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61200) до Сахновщинської селищної рада Красноградського району Харківської області (вул. Поштова, буд. 3,смт. Сахновщина,Сахновщинський район, Харківська область,64501) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Керівник Красноградської окружної прокуратури Харківської області звернувся в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Сахновщинської селищної рада Красноградського району Харківської області, в якому просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області (64501, вул. Поштова. 3. смт Сахновщина Сахновщинський район. Харківська область, код ЄДРПОУ: 04398301) .
- Зобов'язати Сахновщинську селищну раду Красноградського району Харківської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Дубові гряди» загальною площею 129.7 га. яке знаходиться на території Дубовогрядського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області (колишньої Дубовогрядської сільської ради Сахнсвщинського району Харківської області) та закріплення його меж в натурі (на місцевості).
- Судові витрати стягнути з відповідача наступними реквізитами: Харківська обласна прокуратура код 02910108 рахунок ПАЇ78201720343160001000007171. код класифікації видатків бюджету - 2800.
В обґрунтування позову вказано, що Красноградською окружною прокуратурою в ході моніторингу стану додержання законів при використанні об'єктів та територій природно-заповідного фонду виявлено факти порушення відповідачем законодавства в галузі охорони та використання об'єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, селищною радою не землевпорядна документація на об'єкт природно-заповідного фонду заповідне урочище "Дубові гряди" не виготовлялась, заходи з метою охорони та збереження територій та об'єктів відповідного заказника не проводились.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
19.07.2021 до суду надійшла заява від відповідача - Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області, в якій позовні вимоги визнано в повному обсязі, розгляд справи просив здійснювати за відсутності представника селищної ради.
Представники керівника Красноградської окружної прокуратури Харківської області Харківської обласної державної адміністрації в судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, та просили їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З наявних матеріалів справи судом встановлено, що рішенням IV сесії XXIV скликання Харківської обласної ради від 24.09.2002 створено заповідне урочище місцевого значення "Дубові гряди", загальною площею 129,7 га, на території Дубовогрядської сільської ради Сахновщинського району, що підтверджується рішенням від 24.09.2002, переліком територій та об'єктів, що оголошується як заповідні урочища місцевого значення (а.с. 10).
Вказаним рішенням заповідне урочище місцевого значення «Дубові гряди» передано під охорону ТОВ «Дубовогрядське» (код ЄДРПОУ 30772543), що підтверджується охоронним зобов'язанням від 23.09.2002 №МЗу-7-574 (а.с.11).
Судовим розглядом встановлено, що 13.12.2005 юридичну особу ТОВ «Дубовогрядське» припинено без правонаступництва.
Охоронним зобов'язанням від 05.05.2009 №6-20-ЗУ/2009 анульоване переднє охоронне зобов'язання від 23.09.2002 №МЗу-7-574, обов'язки щодо забезпечення режиму охорони та збереження заповідного урочища «Дубові гряди» покладено на Дубовогрядську сільську раду Сахновщинського району Харківської області.
Відповідно до Охоронного зобов'язання від 05.05.2009 №6-20-ЗУ/2009 сільська рада, як землекористувач (землевласники), взяла на себе зобов'язання з охорони вищеназваний заповідний об'єкт, межі заповідного урочища виносяться в натуру з встановленням державних інформаційно-охоронних знаків затвердженого зразку відповідно до ст. 4" Закону України “Про землеустрій”, Постанови Кабінету Міністрів України “Про ствердження порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення” від 25.08.04 №1094.
На лист від 27.04.2021 року № 59/3-484 вих-21 Красноградської обласної прокуратури Сахновщинська селищна рада повідомила, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки території заповідного урочищя місцевого значення «Дубові Гряди» Дубовогрядського старостинського округу Красноградського району Харківської області не погоджувався і не розроблявся, категорії земель не визначались. Дубовогрядським старостинським округом дане питання не розглядалося, вказані землі не перебувають в комунальній власності і розташовані за межами населених пунктів.
Разом з тим, відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 13.05.2021 відомості про земельну ділянку заповідного урочища місцевого значення «Дубові гряди» на території Дубовогрядського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області не внесені до бази даних Державного земельного кадастру, документація із землеустрою на земельну ділянку зазначеного заповідного урочища місцевого значення відсутня.
Вважаючи, що бездіяльність відповідача щодо не виготовлення землевпорядної документації на об'єкт природно-заповідного фонду заповідне урочище «Дубові гряди» унеможливлює його належну охорону, збереження у природному стані унікальних ландшафтів та реліктової рослинності, у зв'язку із чим порушуються інтереси держави, Красноградська окружна прокуратура Харківської області в інтересах держави звернулвсь до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає у необхідності відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.
При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №159, Державні управління охорони навколишнього природного середовища в областях (територіальні органи Мінприроди України) припинили виконання своїх повноважень з 17.05.2013, без правонаступника. Таким чином, у зв'язку з ліквідацією вказаних суб'єктів владних повноважень відсутні органи державної влади, уповноважені реагувати на порушення законодавства у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі: в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення (частина перша статті 19 Земельного кодексу України).
Згідно статті 43 Земельного кодексу України та частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Статтею 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Кореспондуюча норма закріплена в статті 44 Земельного кодексу України.
При цьому, за правилами статті 45 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Статтею 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд» передбачено, що рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України.
Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.
Судом встановлено, що відносно заповідного урочища місцевого значення «Дубові гряди» загальною площею 129,7 га, яке знаходиться на території Дубовогрядського старостинського округу, встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Землекористувачем (землевласником) заказника на даний час є Сахновщинська селищна рада Красноградського району Харківської області.
Відповідно до частини першої статті 79, частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду (частина четверта статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд»).
Відповідно до абзаців 11, 15 частини першої статей 1, 2 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно із пунктом «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико- культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
В пункті «г» частини першої статті 20 Закону України «Про землеустрій» вказано, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Згідно із пунктом «в» частини першої статті 25 вказаного Закону видами документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єкті.
Частиною першою статті 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою:
а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу;
б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму;
в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини;
г) проведення науково-дослідних робіт;
ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Згідно із частинами другою, третьою статті 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Частиною третьою статті 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Згідно із пунктом «д» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною першою статті 22 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що землеустрій здійснюється, зокрема, на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Відповідно до частин третьої п'ятої статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Юридична особа - виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - виконавчих комітетів відповідних сільських, селищних, міських рад територіальних громад, що об'єдналися, з дня затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету.
Згідно із частинами першою, третьою статті 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об'єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади.
Повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об'єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади. Зі моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади.
Об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади.
Відповідні юридичні особи - сільська, селищна, міська рада, її виконавчий комітет об'єднаної територіальної громади є правонаступниками прав та обов'язків відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади.
Матеріалами справи підтверджується та відповідачем не заперечується, що проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Дубові гряди » до Державного земельного кадастру на реєстрацію селищною радою не подавався.
Враховуючи вищенаведені положення чинного законодавства та вимоги охоронних зобов'язань, суд вважає, що бездіяльність Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області щодо не забезпечення організації проведення робіт із винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Дубові гряди» загальною площею 129,7 га, яке знаходиться на території Дубовогрядського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області та не закріплення його меж в натурі (на місцевості) є протиправною.
Щодо вимоги про стягнення з відповідача на користь Красноградської окружної прокуратури витрати зі сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що в даному випадку, позивач виступав в якості суб'єкта владних повноважень, судові витрати зі сплати судового збору з відповідача стягненню не підлягають.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 122, 139, 243-246, 250, 255, 264, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов керівника Красноградської окружної прокуратури Харківської області (вул. Бєльовська, буд. 73-А,м. Красноград,Харківська область,63304) в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61200) до Сахновщинської селищної рада Красноградського району Харківської області (вул. Поштова, буд. 3,смт. Сахновщина,Сахновщинський район, Харківська область,64501) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області (64501, вул. Поштова. 3. смт Сахновщина Сахновщинський район. Харківська область, код ЄДРПОУ: 04398301) щодо не проведення робіт із винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Дубові гряди» загальною площею 129.7 га. яке знаходиться на території Дубовогрядського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області (колишньої Дубовогрядської сільської ради Сахнсвщинського району Харківської області) та закріплення його меж в натурі (на місцевості).
Зобов'язати Сахновщинську селищну раду Красноградського району Харківської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Дубові гряди» загальною площею 129.7 га. яке знаходиться на території Дубовогрядського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області (колишньої Дубовогрядської сільської ради Сахнсвщинського району Харківської області) та закріплення його меж в натурі (на місцевості).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30 вересня 2021 року.
Суддя Бідонько А.В.