Вимога
Відхилено
UA-2020-04-01-000078-c.b1
Дискримінаційна вимога
У підпункті 2 пункту 6 ( Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі) Розділу 3 Тендерної документації щодо предмету закупівлі ДК 021:2015 66510000-8 Страхові послуги (Обов’язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті ВП «Атомремонтсервіс», ВП «Автоматика та машинобудування», ВП «Атоменергомаш», ВП «Аварійно-технічний центр», ВП «Управління справами», ВП «Складське господарство», ВП «Запорізька АЕС», ВП «Рівненська АЕС», ВП «Южно-Українська АЕС», ВП «Хмельницька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом») (надалі – Тендерна документація) Замовник встановив вимогу про надання учасником у складі Тендерної документації довідки (в довільній формі), що підтверджує наявність страхових резервів у розмірі не менше 20 000 000,00 (двадцяти мільйонів) гривень за останній звітний період, за підписом керівника і скріплення печаткою учасника (за наявності).
Звертаємо увагу, що Законом України «Про страхування», Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність страховиків, не встановлено мінімальних чи максимальних значень фінансових показників, в тому числі страхових резервів, що мають бути дотримані страховиками для провадження страхової діяльності. Умови забезпечення платоспроможності страховиків а також вимоги до формування страхових резервів врегульовано статтями 30 та 31 Закону України «Про страхування». В зазначених статтях, як і в інших нормах чинного законодавстві України, що регулюють страхову діяльність в Україні, відсутні норми щодо встановлення чи обмеження розміру страхових резервів, що їх вимагає Замовник для участі в даній закупівлі.
Отже, вищевказану вимогу Замовника вважаємо дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію, порушує законодавство та перешкоджає суб'єкту оскарження взяти участь у Процедурі закупівлі на рівні з іншими учасниками.
У зв’язку з цим, просимо внести зміни до Тендерної документації шляхом видалення зазначеної вимоги (у підпункті 2 пункту Розділу 3 Тендерної документації). В іншому випадку учасник змушений буде оскаржити цю вимогу Замовника до АМКУ. Приклади оскаржень подібних вимог: Рішення Постійно діючої адміністративної колегії АМКУ від 17.01.2020 р. № 965-р/пк-пз (Рішення за посилання на сайті https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-11-29-001991-b), Рішення Постійно діючої адміністративної колегії АМКУ від 10.02.2020 р. № 2452-р/пк-пз (Рішення за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-11-18-001918-c). Результати розгляду вказаних скарг: зобов’язати Замовника внести зміни до тендерної документації шляхом видалення подібних вимог з тендерної документації.
Відповідь підготовлена підрозділом-ініціатором процедури закупівлі ВДЮПтаСПЗ ДП "НАЕК "Енергоатом":
Умови тендерної документації на закупівлю послуг з обов’язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті (далі – ТД) в повній мірі відповідають чинному законодавству України в сфері публічних закупівель, не містять дискримінаційних умов та не обмежують конкуренцію учасників з наступних підстав.
Статтею 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
ДП «НАЕК «Енергоатом» при закупівлі тих чи інших послуг та формуванні умов ТД в першу чергу враховує те, що державні кошти мають витрачатися виключно на ті послуги, отримання яких в повній мірі задовольнить вимоги Замовника, зокрема, Замовник має бути впевненим в тому, що при настанні страхового випадку водії – працівники Замовника, отримають страхове відшкодування в повному обсязі.
З метою захисту інтересів водіїв – працівників ДП «НАЕК «Енергоатом», зокрема у випадку можливої дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), Замовником в ТД було включено умову про обов’язкову наявність у учасника страхових резервів у розмірі не менше 20 млн грн. Такий розмір страхового резерву має бути достатнім для виконання страховиком умов договору страхування, а вимога є адекватною, порівняно з тим, що загальна страхова сума за цим тендером становить 153 714 000 грн.
Так, страхові резерви – це грошові кошти, що утворюються страховиками з метою забезпечення майбутніх виплат страхових сум і страхового відшкодування залежно від видів страхування (перестрахування). Це пов’язано з тим, що проведення страхування зумовлює зворотність страхового циклу, оскільки потребує спочатку внесення страхової премії, а потім, через деякий час, надання страхової послуги у вигляді виплати страхового відшкодування (страхових сум). Моменти надходження страхових премій і виплати страхового відшкодування, як правило, не збігаються, це дає змогу страховику акумулювати значні кошти у вигляді страхових резервів.
Крім того, згідно опублікованих даних «Insurance Top», яке є єдиним відкритим джерелом інформації на ринку страхування, що базується на офіційній статистиці страхових компаній та щоквартально публікує підсумки роботи страховиків, під показник наявності у страхових компаній страхових резервів в розмірі 20 млн. грн. підпадають 40 страхових компаній, що є підтвердженням тому, що така вимога не є завищеною, дискримінаційною та не суперечить чинному законодавству, зокрема ч. 1 ст. 5 Закону, а Замовником дотримано всіх вимог Закону, зокрема і ст. 22 Закону.