Ухвала від 29.09.2021 по справі 906/204/19

Господарський суд

Житомирської області

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48-16-20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код згідно ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

"29" вересня 2021 р. Справа № 906/204/19.

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Лозинської І.В., секретаря судового засідання Стретович Н.К., розглянувши скаргу стягувача на бездіяльність ГУ ДКСУ у Житомирській області у справі

за позовом Житомирського обласного центру зайнятості в особі Баранівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості

до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

про стягнення 23043,15 грн.

в засіданні суду прийняли участь:

- від стягувача: Забігайло Л.В. - довіреність № 3060/16-21 від 07.09.2021

- від боржника: не прибув

- ГУ ДКС України у Житомирській області: Зубовський Д.О., дов. від 04.01.2021, вих. №04-08-1//22

ВСТАНОВИВ:

Житомирський обласний центр зайнятості в особі Баранівської районної філії звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 23043,15 грн., отриманих ОСОБА_1 як матеріальне забезпечення за час перебування на обліку в центрі зайнятості.

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 03.07.2019 стягнуто з Новоград - Волинського об'єднаного управління ПФУ в Житомирській області на користь Житомирського обласного ЦЗ в особі Баранівської районної філії Житомирського обласного ЦЗ - 23043,15 грн. боргу, 1921,00 грн. судового збору.

На виконання вказаного рішення 02.08.2019 видано наказ.

Ухвалою від 30.01.2020 господарський суд замінив Новоград - Волинське об'єднане УПФУ в Житомирській області на Головне УПФУ в Житомирській області.

02.08.2021 до суду від Житомирського обласного ЦЗ надійшла скарга в якій стягувач просить (а. с. 103 - 134): поновити строк для її подання у порядку ст.ст. 339, 341 ГПК України; розглянути скаргу та постановити ухвалу, якою зобов'язати ГУ Державної казначейської служби України у Житомирській області усунути порушення (поновити порушене право заявника) - прийняти до виконання наказ №906/204/19, виданий 02.08.2019 про стягнення з Головного УПФУ в Житомирській області на користь Житомирського обласного ЦЗ 23043,15 грн. боргу та 1921,00 грн. судового збору та виконати його у встановлені законодавством строки.

Ухвалою від 03.08.2021 господарський суд прийняв скаргу стягувача від 26.07.2021 за № 2551/16-21 до розгляду в засіданні суду (а. с. 136).

Ухвалою від 08.09.2021 господарський суд відклав розгляд скарги стягувача на 29.09.2021 о 11:30 (а. с.180).

В засіданні суду представник стягувача просила задовольнити скаргу.

В засіданні суду представник ГУ ДКСУ в Житомирській області просив відмовити в її задоволенні з підстав, викладених у відзиві від 05.08.2021 (а. с. 142 - 145).

Судом розглядається скарга Житомирського обласного центру зайнятості від 26.07.2021, вих. № 2551/16-21 (а. с. 103 - 108).

Представник стягувача в засіданні суду повністю підтримала доводи, викладені у скарзі, яка обгрунтована такими обставинами:

- 22.08.2019 за вих. №40046 виконавчий документ було повернуто без прийняття до виконання у відповідності до п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", тому що виконавчий документ пред'явлено не за, підвідомчістю, а Новоград-Волинське об'єднане УПФ України в Житомирській області, згідно з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є, органом державної влади;

- з супровідним від 25.09.2019, за вих. №3167/16-19 скаржник звернувся до ГУ ДКС України у Житомирській області, направивши оригінал наказу з огляду на Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок);

- у зв'язку з тим, що до Житомирського обласного центру зайнятості не надходила інформація щодо стану виконання наказу Господарського суду Житомирської області від 25.11.2019, за вих. №3907/16-19 скаржник звернувся до ГУ ДКС України у Житомирській області для отримання такої інформації;

- супровідним від 30.12.2019, №13-08-1-06-/6661 вказаний наказ було повернуто скаржнику, посилаючись на те, що безспірне списання коштів з рахунків боржника органами казначейства здійснюється у відповідності Порядку та на ім'я боржника - Новоград-Волинське об'єднане УПФ України в Житомирській області в органах Казначейства Житомирської області рахунки не відкрито;

- ухвалою від 30.01.2020 господарським судом замінено боржника - Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області;

- 07.02.2020 листом за вих. №462/16-20 скаржник повторно звернувся до ГУ ДКС України у Житомирській області щодо виконання наказу господарського суду №906/204/19 від 25.11.2019;

- супровідним листом від 19.03.2021, вих № 04-08-1-06/1877 виконавчий лист було повернуто без виконання, посилаючись на те, що на їм 'я боржника - Головного управління Пенсійного фонд України в Житомирській області в органах Казначейства Житомирської області рахунки не відкрито;

- 30.03.2021 листом за вих. №1062/16-21 стягувач звернувся до Богунського ВДВС у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою виконання наказу №906/204/19, проте виконавчий документ було повернуто стягувачеві без прийняття до виконання та запропоновано звернутися до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький);

- 28.04.2021 листом вих. №1496/16-21 Житомирський обласний центр зайнятості звернувся до вказаного відділу з заявою про виконання наказу господарського суду №906/204/19 від 25.11.2019;

- супровідним від 07.05.2021, вих.№ 1111 надійшло повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Пред'явлений виконавчий документ необхідно пред'явити до Державної казначейської служби за місцезнаходженням боржника;

- у червні 2021 року стягувач звернувся з позовом до Житомирського окружного адміністративного суду про зобов'язання вчинити дії, проте ухвалою від 02.07.2021 у справі №240/12898/21 скаржнику відмовлено у відкритті провадження у справі з посиланням на ст. 339 ГПК України;

- з огляду на викладене стягувач вважає, що ГУ ДКС України у Житомирській області допущено протиправну бездіяльність щодо невиконання рішення суду, яке набрало законної сили, що суперечить вимогам чинного законодавства України.

06.08.2021 до суду від ГУ ДКС України у Житомирській області надійшов відзив на скаргу від 05.08.2021 з додатками із запереченнями щодо її задоволення, з посиланням на ч. 2 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2021 №845 (а. с. 142 - 154) та доповнення до відзиву з додатковими поясненнями щодо порядку відкриття не бюджетних рахунків в органах казначейства (а. с. 170).

Розглянувши вказані документи та заслухавши повноважних представників стягувача та ГУ ДКС України у Житомирській області, господарський суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів визначається Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" (далі - Порядок №845).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

За п. 4.2 ст.2 цього Закону, його дія не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, держпідприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

Наказ господарського суду №906/204/19 від 02.08.2019 щодо стягнення з ГУ ППФУ в Житомирській області на користь стягувача 23043,15 грн боргу та 1921,00 грн. судового збору подано стягувачем до ГУ ДКС України в Житомирській області.

Стягувачем є Житомирський обласний центр зайнятості - організаційно-правова форма якого, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є державна організація (установа, заклад).

Безспірне списання коштів з рахунків боржника органами Казначейства здійснюється у відповідності до Порядку №845, п. п. 1, 2 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, а боржниками є - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.

Як повідомило ГУ ДКС України у Житомирській області у відзиві на скаргу (а. с. 142-145), рахунки ГУ ПФУ в Житомирській області, на які надходять фінансування та/ або з яких здійснюється виплата коштів на утримання органів Пенсійного фонду Житомирської області, в казначействі не відкриті (відсутні); ГУ ПФУ в Житомирській області відкриті тільки 4 небюджетні рахунки за субрахунком 3556 "Рахунки для зарахування єдиного соціального внеску" для зарахування та розподілу страхових коштів; для надходження боргів по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 01.10.2013; при надходженні коштів на відповідні рахунки, вони на наступний день перераховуються ГУ ПФУ в Житомирській області до ГУ ДПС у Житомирській області; вказані рахунки відносяться до 35 класу рахунків "Інші рахунки розпорядників бюджетних коштів та рахунки інших клієнтів" (наказ Міністерства фінансів України від 31.12.2013 № 1203 "Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі"; будь-які інші рахунки ГУ ПФУ в Житомирській області в ГУ ДКСУ в Житомирській області не відкриті.

Відповідно до п. 1.1 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758 (далі - Порядок 758) небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами Казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, розпорядникам бюджетних коштів та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів, підприємствам, установам, організаціям та фізичним особам - підприємцям за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів. До небюджетних рахунків відносяться депозитні рахунки, рахунки для зарахування коштів єдиного соціального внеску, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, рахунки фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, єдиний рахунок, рахунки для операцій з коштами від приватизації майна, коштами фінансового резерву та інші рахунки клієнтів за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів; рахунки із спеціальним режимом використання - рахунки, які відкриваються в Казначействі та його органах підприємствам, установам, організаціям для проведення розрахунків з надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, з погашення заборгованості перед державним бюджетом, з повернення бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів (позик), у тому залучених державою, обласними радами, міськими радами) або під державні (місцеві) гарантії, з електронного адміністрування податків, для сплати заборгованості за електроенергію, для зарахування депозитних коштів, єдиний рахунок та небюджетні рахунки розпорядників бюджетних коштів.

Тобто відкрити небюджетний рахунок можна лише в тому випадку, коли це передбачено певними законодавчими чи іншими нормативно-правовими актами.

З огляду на викладене, суд вважає, що ГУ ПФУ в Житомирській області не є боржником з якого можливо провести безспірне списання коштів відповідно до Порядку №845; за ч. 2 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

У листі від 07.09.2021, адресованому стягувачу (а. с. 176), Пенсійним Фондом України, зокрема, повідомлено, що ГУ ПФУ в Житомирській області як сторона у справі, самостійно реалізує свої права та обов'язки під час розгляду судової справи та виконання рішення, що згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження"; примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців), а також те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2004 № 25-р "Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України" визначено, що уповноваженим банком, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України є АТ "Ощадбанк".

Згідно з ч. 3 ст. 343 ГПК України якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність прийняті або вчинені за законом, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

При цьому господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця, зокрема суд позбавлений права зобов'язати державного виконавця вчинити певні конкретні процесуальні дії у межах виконавчого провадження, оскільки дії щодо винесення постанов, внесення подань є виключними повноваженнями державних виконавців.

Враховуючи викладене, слід відмовити в задоволенні скарги Житомирського обласного центру зайнятості від 26.07.2021, вих. № 2551/16-21.

Керуючись ст. 234, 235, 343 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні скарги Житомирського обласного центру зайнятості від 26.07.2021, вих. № 2551/16-21 про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області усунути порушення (поновити порушене право заявника) - прийняти до виконання наказ Господарського суду Житомирської області № 906/204/19 від 02.08.2019 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь Житомирського обласного центру зайнятості 23043,15 грн. боргу та 1921,00 грн. судового збору та виконати наказ Господарського суду Житомирської області №906/204/19 від 02.08.2019 у встановлені законодавством строки.

Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. 255 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 30.09.2021.

Суддя Лозинська І.В.

Віддрук:

1 - в справу

2 - Житомирському центру зайнятості та на електронну адресу zhitom@ocz.ic.zt.ua

3 - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області на електронну адресу gupfu@zt.pfu.gov.ua

4 - Головному Управлінню Державної казначейської служби України у Житомирському області на електронну адресу: office@zt.treasury.gov.ua