Єдиний унікальний номер: 379/902/21
Провадження № 2-о/379/35/21
29 вересня 2021 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Зінкіна В.І.,
за участю секретаря судового засідання Мовчан М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Таращанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою та просить встановити факт народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області від матері ОСОБА_1 громадянки України та батька ОСОБА_3 громадянина України, з метою подальшої реєстрації факту його народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану з отриманням відповідного свідоцтва, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що 03.11.2020 року між нею та ОСОБА_3 було укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 03.11.2020 року, виданим Таращанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).
ІНФОРМАЦІЯ_2 в них народився син - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 14.01.2021 року, актовий запис №08 та копією медичного свідоцтва про народження №460 від 18.12.2020 року.
При зверненні до Таращанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) із заявою про реєстрацію народження дитини, заявнику було відмовлено у зв'язку з тим, що для реєстрації було пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та які не є підставою для державної реєстрації народження.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження на території України.
За таких обставин заявник був змушений звернутися до суду.
Заявник ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, вимоги заяви підтримала в повному обсязі, просить її задовольнити.
Заінтересована особа - Таращанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в судове засідання свого представника не направили, але надіслали заяву, в якій просять справу розглянути без участі їх представника.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає за необхідне заяву задовольнити, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України Серії НОМЕР_1 , виданого 31.07.2015 року Таращанським РС Управління ДМС України в Київській області.
ОСОБА_3 є громадянином України, що підтверджується відповідною копією паспорта громадянина України Серії НОМЕР_2 , виданого 05.08.2011 року Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області.
Із копії свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_3 , виданого 03.11.2020 року Таращанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), вбачається що заявник ОСОБА_1 03.11.2020 року уклала шлюб з ОСОБА_3 .
В період даного шлюбу у місті Луганськ Луганської області у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народився син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить копія свідоцтва про народження та копія дублікату медичного свідоцтва про народження які були видані незаконно створеним на тимчасово окупованій території України органами.
Тобто, вищевказані документи свідчать про те, що ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ Луганської області, від матері ОСОБА_1 громадянки України та батька ОСОБА_3 громадянина України.
При зверненні Таращанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) у проведенні державної реєстрації народження заявнику ОСОБА_1 було відмовлено, через те що пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та які не є підставою для державної реєстрації народження.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та рановий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ) є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на моменті народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження, має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, а саме - народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, оскільки наведені у ній обставини повністю підтверджуються дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, тому необхідно встановити факт народження сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області від матері ОСОБА_1 громадянки України та батька ОСОБА_3 громадянина України.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 3, 9, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" від 15 квітня 2014 року, ст.ст. 260, 264-266, 317 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області Україна від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України та батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 громадянина України.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий:В. І. Зінкін