cправа № 362/4412/21
провадження № 1-кп/362/632/21
28 вересня 2021 року
Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Василькові клопотання захисника про закриття кримінального провадження № 12020110140001325 щодо
ОСОБА_3 та
ОСОБА_4
за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України.
У судове засідання прибули:
прокурор ОСОБА_5 ;
обвинувачений ОСОБА_6 ;
обвинувачений ОСОБА_7 ;
захисник ОСОБА_8 .
Суть питання, що вирішується. Процедура
19 серпня 2021 року обвинувальний акт у зазначеному кримінальному провадженні надійшов до Васильківського міськрайонного суду Київської області й ухвалою від 19 серпня 2021 року призначений до розгляду в підготовчому судовому засіданні.
У підготовчому судовому засіданні захисник подав клопотання про закриття кримінального провадження на підставі пункту 10 частини 1 статті 284 КПК України, мотивоване закінченням строку досудового розслідування, визначеного статтею 219 зазначеного Кодексу, після повідомлення обвинуваченим про підозру.
Обвинувачені підтримали указане клопотання.
Прокурор зауважив на безпідставності клопотання та просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на дотримання в даному кримінальному провадженні строку досудового розслідування.
Встановлені судом фактичні обставини
Зі змісту обвинувального акту, реєстру матеріалів досудового розслідування, поштового повідомлення, згідно з яким обвинувальний акт скеровано до суду, наданих прокурором копій процесуальних документів, складених у даному кримінальному провадженні, а також уточнених у судовому засіданні відомостей, суд установив таке.
14 липня 2020 року відомості про дане кримінальне провадження внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020110140001325.
11 листопада 2020 року ОСОБА_6 та ОСОБА_7 повідомлено про підозру в даному кримінальному провадженні.
11 січня 2021 року постановою в.о. керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури продовжено строк досудового розслідування до 11 лютого 2021 року.
05 лютого 2021 року прокурором Васильківського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури складено доручення слідчому на відкриття матеріалів кримінального провадження в порядку статті 290 КПК України.
07 квітня 2021 року слідчим СВ ВП № 1 Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області прийнято постанову про відновлення досудового розслідування.
07 квітня 2021 року прокурором Васильківського відділу Обухівської окружної прокуратури складено доручення слідчому на відкриття матеріалів кримінального провадження в порядку статті 290 КПК України.
15 квітня 2021 року слідчим СВ ВП № 1 Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області прийнято постанову про відновлення досудового розслідування.
15 квітня 2021 року прокурором Васильківського відділу Обухівської окружної прокуратури складено доручення слідчому на відкриття матеріалів кримінального провадження в порядку статті 290 КПК України.
19 квітня 2021 року слідчим СВ ВП № 1 Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області прийнято постанову про відновлення досудового розслідування.
19 квітня 2021 року прокурором Васильківського відділу Обухівської окружної прокуратури складено доручення слідчому на відкриття матеріалів кримінального провадження в порядку статті 290 КПК України.
17 серпня 2021 року стороні захисту відкрито матеріали кримінального провадження в порядку статті 290 КПК України, про що слідчим СВ ВП № 1 Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області складено відповідний протокол.
18 серпня 2021 року складено та затверджено обвинувальний акт.
Цього ж дня обвинувальний акт направлено до суду засобами поштового зв'язку.
У судовому засіданні також установлено, що за період з 11 листопада 2020 року по 16 серпня 2021 року доступ до матеріалів досудового розслідування стороні захисту в порядку статті 290 КПК України не надавався, як і не виносилось постанов про зупинення кримінального провадження.
До того ж, як зауважив захисник, фактично про завершення досудового розслідування стороні захисту повідомлено не було.
Зазначені твердження захисника стороною обвинувачення не заперечувались.
Нормативно-правове регулювання
Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, приписам якої кореспондує частина 1 статті 21 КПК України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення <…>.
Пунктом 5 частини 1 статті 3 КПК України обумовлено, що досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до частини 1 статті 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
За змістом пункту 4 частини 3 цієї ж статті з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею. Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки, передбачені цією статтею (частина 5 цієї ж статті).
За правилами пункту 1 частини 3 статті 294 КПК України якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу до трьох місяців керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров'я особи.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Мотиви суду
Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні фактичні обставини даного провадження, у тому числі відсутність постанов про зупинення кримінального провадження та фактичну відсутність відкриття матеріалів кримінального провадження стороні захисту в порядку статті 290 КПК України в період з 11 листопада 2020 року по 16 серпня 2021 року, а також 18 серпня 2021 року, суд констатує відсутність підстав для застосування у даному випадку частини 5 статті 219 указаного Кодексу.
Таким чином, тримісячний строк досудового розслідування (з урахуванням його продовження згідно з наведеною вище постановою від 11 січня 2021 року) закінчився 12 лютого 2021 року.
Натомість обвинувальний акт скеровано до суду 18 серпня 2021 року, тобто з більш, ніж шестимісячним порушенням строку досудового розслідування.
Суд зауважує, що строк досудового розслідування не є простою формальністю. Передбачений процесуальним законом обов'язок прокурора якнайшвидше, але не пізніше визначеного законом процесуального строку після повідомлення особі про підозру, звернутись до суду з обвинувальним актом або закрити кримінальне провадження є гарантією фундаментального права людини на розгляд її справи упродовж розумного строку, закріпленого в пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та частиною 1 статті 21 КПК України.
Отже, особа не може необмежений час перебувати в стані підозрюваного: якщо публічне обвинувачення з будь-яких причин не має можливості визначити обвинувачення, склавши обвинувальний акт, та спрямувати справу до суду протягом визначеного законом строку - особа має бути звільнена від підозри. Таким чином, такий процесуальний строк досудового розслідування є одним із найважливіших проявів правового принципу верховенства права, який вимагає належної правової визначеності у такому особливо вразливому статусі людини як підозрюваний.
Суд переконаний, що застосування передбачених законом наслідків пропуску такого строку, як строк досудового розслідування, навіть на один або кілька днів не є зайвим формалізмом або «правовим пуризмом», адже строки досудового розслідування є граничними, а положення частини 5 статті 294 КПК України виключають можливість суду поновити цей строк у разі його завершення.
Оскільки у випадку, що розглядається, після повідомлення про підозру сплив строк досудового розслідування, цей строк не продовжувався і не зупинявся в установленому кримінальним процесуальним законом поряд ОСОБА_6 р В ОСОБА_7 к А.І. не підозрювались у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров'я особи, суд вважає за необхідне застосувати приписи пункту 10 частини 1 статті 284 КПК України та закрити кримінальне провадження.
Відтак, клопотання захисника належить задовольнити.
Керуючись пунктом 10 частини 1 статті 284 КПК України, суд
ухвалив:
1. Задовольнити клопотання захисника.
2. Закрити кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 липня 2020 року за № 12020110140001325 ОСОБА_6 йови ОСОБА_7 ровича за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України, на підставі пункту 10 частини 1 статті 284 КПК України.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 532 КПК України, та може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Повний текст ухвали оголошено 30 вересня 2021 року.
Суддя