Постанова від 10.06.2010 по справі 2а-1523/10/2770

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

10.06.10Справа №2а-1523/10/2770

13 год. 00 хв.

каб.№ 1

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі< колегії суддів >:

головуючого судді - Гавури О.В.;

при секретарі - Плаксіній О.С.,

з участю представників:

позивача: Приватне підприємство «Морський прибій К», Петренко Тетяна Петрівна, довіреність б/н від 20.04.2010р.,

відповідача: Головне управління Держкомзему у місті Севастополі, не з'явився,

третьої особи: Державне підприємство «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство», не з'явився,

третьої особи: Севастопольська міська Рада, не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Морський прибій К" < Список > < Позивач в особі > до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі < Список >< Відповідач в особі >про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.05.10 р. Приватне підприємство «Морський прибій К» звернулося до Окружного адміністративного суду м.Севастополя з адміністративним позовом до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі, треті особи: Державного підприємства «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство», Севастопольська міська Рада про:

- визнання дій Головного управління Держкомзему у м. Севастополі по застосуванню в витязі №432/1 від 24.04.2010, з нормативній грошової оцінки, коефіцієнта функціонального використання величиною 2,5 для визначення розміру орендної плати за договорами оренди земельної ділянки з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки загальною площею 1, 4651 га, розташованої в м. Севастополі, Балаклавського району в урочище Ласпі (Орлинівське лісництво, квартал 16, виділ 49) під розташування туристичної бази на 220 місць.

- зобов"язання Головного управління Держкомзему у м. Севастополі видати нові витяги із технічної документації по нормативній грошовій оцінці вищезазначеної земельної ділянки з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки величиною 0,5 та здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2006-2010 р.р.

Свої вимоги мотивують тим, що цільове призначення наданої земельної ділянки як землі рекреаційного призначення відносить їх до категорії земель по функціональному використанню - інші землі, а не землі комерційного використання, і до цих земель застосовується коефіцієнт - 0,5, а відповідач відносить спірної ділянки площею 1, 4651 га до земель комерційного призначення з коефіцієнтом 2,5, що впливає на розмір земельного податку, чим порушуються права та охоронювані законом інтереси позивачів.

Ухвалою судді від 26.05.2010 відкрито провадження по адміністративній справі, прийнято рішення про проведення підготовчого провадження та проведення попереднього судового засідання.

Ухвалою суду від 26.05.2010 закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду в порядку ст.121 КАС України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Держкомзему у м. Севастополі, в судове засідання не з”явився, повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

До початку судового засідання надав відгук на позов, в якому позовні вимоги не визнав. Вважає, що нормативна грошова оцінка виконана відповідно до “Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів”, затвердженою Постановою КМУ №213 від 23.03.1995 р. зі змінами та доповненнями та Порядком грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства, Державним комітетом у справах містобудування і архітектури, Українською академією аграрних наук від 27.11.2006 р. за №18/15/21/11, який визначає цільове призначення та функціональне використання земель. На підставі рішення Севастопольської міської Ради №2085 від14.04.2004 р. позивачу надана земельна ділянка площею 1, 4651 га, розташованої в м. Севастополі, Балаклавського району в урочище Ласпі (Орлинівське лісництво, квартал 16, виділ 49) під розташування туристичної бази на 220 місць.

В витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки №432/1 від 24.04.2010 зазначеної земельної ділянки застосований коефіцієнт функціонального використання як для земель комерційного використання (Кф = 2,5), згідно КВЕД -70.11.0, відповідно до діяльності підприємства - організації будівництва об'єктів нерухомості для продажу або здачі в оренду. Даний вид економічної діяльності відповідає коду основних видів економічної діяльності (КВЕД), згідно з додатком 3 Інструкції заповнення форм статистичної звітності кількісного обліку земель, які здійснюються на землях комерційного використання. Аналогічні положення відображені і в «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затверджений спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Українською академії аграрних наук за №18/15/21/11 від 27.01.2006 р.

Представники третіх осіб - Державного підприємства «Севастопольське досвідне лісомисливське господарство», Севастопольської міської Ради в судове засідання не з”явилися, повідомлені належним чином, причин неприбуття до суду не повідомили, пояснень та заперечень проти позову не надали.

Відповідно до частини другої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представників сторін, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин, враховуючи те, що відповідач та треті особи викликалися в судове засідання, але в судове засідання не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача та третьої особи за наявними в ній матеріалами.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши надані докази, розглянув справу за наявними матеріалами та прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

На підставі рішення Севастопольської міської Ради №2085 від 14.04.2004 р. ДП "Севастопольське ДЛМГ" надана земельна ділянка площею 1, 4651 га, розташованої в м. Севастополі, Балаклавського району в урочище Ласпі (Орлинівське лісництво, квартал 16, виділ 49) під розташування туристичної бази на 220 місць. Згідно договору оренди земельної ділянки від 26.01.2005 р. зазначена земельна ділянка надана ДП "Севастопольське ДЛМГ" у строкове платне користування. Даний договір під № 83 зареєстрований 25.02.2005 р. за №4-М-01 у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів. 27.04.2010 р. Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів надано Витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки з застосуванням коефіцієнту функціонального використання величиною 2,5 (а.с. ).

Статею 2 Закону України “Про плату за землю” визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно частини 5 статті 5 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та відповідно до статті 6 цього ж Закону витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, виданий уповноваженим органом виконавчої влади, містить інформацію про грошову оцінку орендованої земельної ділянки, обов”язкову для врахування й сплати орендарем орендної плати.

На підставі рішення Севастопольської міської Ради №4046 від 19.10.2005 “Про введення нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста” станом на 01.01.2004 затверджена технічна документація та була введена в дію з 01.01.2006.

Пунктом 3 Рішення затверджено річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки (за виключенням сільськогосподарських угідь) диференційовано в залежності від його функціонального використання та місця розташування в розмірі, визначеному діючим законодавством від його грошової оцінки з урахуванням річної індексації, зокрема для земель комерційного використання встановлений розмір коефіцієнта 2,5, для земель рекреаційного призначення, в тому числі для земель, які використовуються для відпочинку і спорту, встановив розмір цього коефіцієнту рівним 0,5 (арк.с. ).

Згідно статей 20 та 23 Закону України “Про оцінку земель” за наслідками виконання нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація, яка затверджується відповідною Радою.

Рішення про затвердження цієї технічної документації відповідно до статей 59, 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”є нормативно-правовим актом, обов”язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.

Постановою КМУ №213 від 23.03.1995 зі змінами та доповненнями, затверджена Методика нормативної грошової оцінки з земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якої встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно якої враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту і т.д.).

На виконання пункту 2 цієї постанови наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства та продовольства, Державним комітетом у справах містобудування і архітектури, Українською академією аграрних наук від 27.11.1995 р. за №76/230/325/150 був затверджений Порядок грошової оцінки земель населених пунктів за формулою, в якій враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Зазначений коефіцієнт відображений і в Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 за №18/15/21/11, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262.

Згідно п.3.5 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затевердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 №377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.98 за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Відповідно до ст.73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”рішення Севастопольської міської Ради №4046 від 19.10.2005 “Про введення нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста”для Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів є нормативно-правовим актом, яким управління має керуватись при видачі Витягів із затвердженої цим рішенням технічної документації.

Названі нормативно-правові акти не встановлюють залежність нормативної грошової оцінки земель від видів економічної діяльності користувачів земельних ділянок, а також не передбачають застосування інших актів центральних органів виконавчої влади при виконанні Витягів із затвердженою міською Радою документації по нормативній грошовій оцінці земель міста Севастополя.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про оцінку земель”нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід від земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Рентний дохід (земельна рента) - це дохід, який може бути отриманий від землі як фактора виробництва у залежності від її якості і місця розташування земельної ділянки, а не в залежності від видів економічної діяльності підприємства.

Згідно зі статтями 50, 51 Земельного кодексу України (2001 року), до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об”єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об”єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об”єктів стаціонарної рекреації.

Згідно “Схеми економіко-планувального зонування території м.Севастополя”, затвердженою рішенням Севастопольської міської Ради №4046 від 19.10.2005 орендована земельна ділянка ПП «Морський прибій К» належить до земель рекреаційного призначення.

Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законодавством України. Затвердженою рішенням Севастопольської міської Ради №4046 від 19.10.2005 технічною документацією у таблиці 3 передбачено до земель, які відносяться до категорії земель рекреаційного призначення та інших відкритих земель, застосування коефіцієнту функціонального використання 0,5.

Судом встановлено, що призначення земельних ділянок не змінилось, докази використання позивачами спірних ділянок як ділянок комерційного призначення відсутні.

Вищевикладене не дає суду право для висновку про те, що Головне управління Держкомзему у м. Севастополі безпідставно надало позивачу витяги з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок до земельної ділянки площею 1, 4651 га, розташованої в м. Севастополі, Балаклавського району в урочище Ласпі (Орлинівське лісництво, квартал 16, виділ 49) під розташування туристичної бази на 220 місць.

Неправомірними діями відповідача порушені вимоги статей 6, 19 Конституції України, статей 59, 71, 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 2, 18, 20, 23 Закону України “Про оцінку земель”.

Заперечення, доводи відповідача суд вважає необгрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до ст.ст.70, 71 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб”єкта владних повноважень обов”язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно зі статтями 87, 94, 98 КАС України здійснені позивачем судові витрати по справі підлягають поверненню з Державного бюджету України в розмірі 3,40 грн.

Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 КАС України 14.06.10.

На підставі викладеного, керуючись ст.74 Земельного кодексу України ( в ред. 1990 року), ст.ст.50, 51, 201 Земельного кодексу України (в ред.2001 року), ст.ст.6, 19 Конституції України, ст.ст.59, 71, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.1, 5, 12, 13, 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.2 Закону України "Про плату за землю", Порядком грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства, Державним комітетом у справах містобудування і архітектури, Українською академією аграрних наук від 27.11.1995 р. за №76/230/325/150, Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою Постановою КМУ №213 від 23.03.1995 р. зі змінами та доповненнями, ст.ст.70-71, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати дії Головного управління Держкомзему у місті Севастополі по застосуванню в витягу №432/1 від 27.04.2010 з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, розташованої в м. Севастополі, Балаклавського району в урочище Ласпі (Орлинівське лісництво, квартал 16, виділ 49) коефіцієнту функціонального використання величиною 2,5 для визначення розміру орендної плати за договором оренди земельної ділянки площею 1, 4651 га під розташування туристичної бази на 220 місць- протиправними.

3. Зобов'язати Головне управління Держкомзему у місті Севастополі видати Приватному підприємству «Морський прибій К» новий витяг із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки площею площею 1, 4651 га, розташованої в м. Севастополі, Балаклавського району в урочище Ласпі (Орлинівське лісництво, квартал 16, виділ 49) під розташування туристичної бази на 220 місць, з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки величиною 0,5 та здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період 2006-2010 р.р.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Морський прибій К» 3,40 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя < підпис > О.В. Гавура

< Суддя >: < підпис > < Суддя >

< З оригіналом згідно >

< Суддя > < підпис > < Суддя >

< Суддя >: < підпис > < Суддя >