№ 2а-1789/10/2370
09.06.2010 р. м. Черкаси
17 год. 05 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тимошенко В.П.
при секретарях -Шоколенко Т.М., Кулику О.П.,
за участю представників позивача -Майстренко Т.В., Школьної І.П., Юрченко Т.Л. -за довіреністю,
представників відповідача - Савенко Ю.Н., Павленко М.В., - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Бізнес-Гранд»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення -рішення № 0006401503/0 від 12 квітня 2010 року,
встановив:
У квітня 2010 року до суду з адміністративним позовом звернулося приватне підприємство «Бізнес-Гранд», в якому просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0006401503/0 від 12 квітня 2010 року про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 11 169 грн. 78 коп., в тому числі за основним платежем 10 637 грн. 98 коп., і штрафні санкції 531 грн. 90 грн..
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосовано визначений статтею 21 Закону України «Про оренду землі»трикратний розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», в той час, коли розмір орендної плати встановлюється за згодою сторін у договорі оренди, і відповідно відповідачем не звернуто увагу на розмір орендної плати, зазначено у договорі оренди.
Представники позивача позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача проти заявлених позовних вимог заперечують, мотивуючи це тим, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають в державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Окрім того, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Як вбачається з договорів оренди земельної ділянки, зобов'язання з погашення орендної плати за якими становлять предмет адміністративного позову, останні чітко визначають, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Приватне підприємство «Бізнес-Гранд»зареєстровано як суб'єкт підприємницької виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 22797750, та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р.
30 березня 2010 року головним державним податковим інспектором державної податкової інспекції у м. Черкаси проведена камеральна перевірка податкової декларації щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За результатами перевірки складений акт № 2298/15-31/22797750 від 30.03.2010, згідно з яким встановлено порушення позивачем вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого занижено орендну плату за 2010 рік в розмірі 10 637 грн. 98 грн.
Податковим повідомленням-рішенням державної податкової інспекції у м. Черкаси № 0006401503/0 від 12.04.2010 на підставі акта перевірки 2298/15-31/22497750 від 30.03.2010, встановлено порушення статті 21 Закону України «Про оренду землі»та, як наслідок, на підставі підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. (далі - Закон № 2181) визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 11169 грн. 88 коп.
Спеціальним законом, що визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю»№ 2535-XII від 03.07.1992р. (далі - Закон № 2535-XII).
Згідно зі статтею 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок; за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Орендна плата за землю згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі»№ 161-XIV від 06.10.1998р. це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
В той же час, при визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону про плату за землю, зокрема частини 1 статті 7 Закону про плату за землю, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно якої ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому означені ставки земельного податку застосовуються по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів за умови, що грошову оцінку останніх проведено і уточнено станом на 1 січня 2010 року.
Ставки податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не проведено, встановлюються частиною 2 статті 7 Закону про плату за землю та є диференційованими в залежності від чисельності мешканців відповідного населеного пункту.
Судом встановлено, що у користуванні приватного підприємства «Бізнес-Гранд»на умовах оренди перебували наступні земельні ділянки:
згідно договору оренди землі від 18.07.2007р., зареєстрованого 20.06.2007р. за № 040777500174, земельна ділянка площею 4 970 кв.м. по вул. Гоголя між вул. Дашковича та вул. Симоненка, в м. Черкаси;
згідно договору оренди землі від 12.11.2007р., зареєстрованого 14.11.2007р. за № 040777500, земельна ділянка площею 3 212 кв.м. по вул. Шевченка, 202 в м. Черкаси;
Згідно означених договорів розмір річної орендної плати за користування даними земельними ділянками встановлено у розмірі двох відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі»№ 161-XIV від 06.10.1998 річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Отже, при обчисленні платником суми щорічної орендної плати за земельні ділянки населених пунктів, які перебувають у державній або комунальній власності, слід виходити з трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та складає один відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.
Суд зазначає, що пунктом 13 кожного із вищезазначених договорів оренди землі передбачено, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів .
Як наслідок, розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, на 2010 рік визначений в трикратному розмірі земельного податку, встановленого Законом України «Про плату за землю».
Таким чином суд приходить до висновку, що позов приватного підприємства «Бізнес-Гранд»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст виготовлено 11 червня 2010 року