Ухвала від 18.06.2010 по справі 7806/10/2070

Справа № 2а- 7806/10/2070

Україна

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відмову у відкритті провадження

18 червня 2010 р. м . Харків

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ізовітова-Вакім О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Харківській області про визнання незаконними рішення, дії або бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними, незаконними рішення, дії або бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Харківській області щодо розгляду інформаційного запиту від 02.02.2010 року за № 3 щодо проведення службової перевірки повідомлень та заяв про факти скоєння кримінальних діянь та заяви про порушення кримінальної справи від 09.03.2010 року за № 9, зобов'язати Міністерство Внутрішніх справ України вжити заходів реагування на інформаційний запит від 02.02.2010 року за № 3, зобов'язати Головне управління Міністерства Внутрішніх справ України в Харківській області після проведення перевірки за інформаційним запитом №3 від 02.02.2010 року матеріали направити для порушення кримінальної справи.

Згідно з ч.2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

При визначенні юрисдикції справи, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.

Відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Висновком Конституційного суду України, викладеним в п.4.2 рішення №6-рп/2001р. від 23.05.2001р. у справі щодо конституційності статті 248-3 ЦПК України, передбачено, що відповідно до статті 1 Кримінально-процесуального кодексу України діяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури, суду щодо порядку провадження у кримінальних справах регламентується цим Кодексом. Кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.

Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості та не належить до сфери управлінської діяльності.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів, спірні правовідносини витікають з кримінального та кримінально-процесуального законодавства, з огляду на наступні обставини. Підставою для звернення позивача до Харківського окружного адміністративного суду стали порушення прав членів громадської організації "Союз вкладників Ощадбанку Харківської області", яку він представляє, Міністерством Внутрішніх справ України та Головним управлінням Міністерства Внутрішніх справ України в Харківській області при розгляді заяви від 09.03.2010 року № 9 про порушення кримінальної справи в порядку ст. 97 КПК України та інформаційного запиту від 02.02.2010 року № 3 щодо проведення службової перевірки повідомлень та заяв про факти скоєння діянь відносно громадян України, які містять ознаки складу злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України та скарг на не належний розгляд попередніх заяв наданих ОСОБА_1 в порядку ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, позивач не позбавлений можливості звернутися до районного суду з відповідним позовом.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. 2, п.1 ч.1 ст. 17, п.1 ч.1 ст. 109, ст. ст. 165, 185, 186 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства Внутрішніх Справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання протиправними, незаконними рішень, дій або бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в п'ятиденний строк з дня проголошення ухвали і подання після цього протягом 10-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.