28 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/9947/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про витребування доказів та заміну відповідача на належного та клопотання про залучення третьої особи до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про:
- визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язання Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
20 вересня 2021 року від відповідача-1 до суду надійшов відзив, в якому заявлено клопотання про витребування доказів у справі та його заміну на належного відповідача.
Також 27 вересня 2021 року від відповідача-2 до суду надійшов відзив, в якому заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів, - Міністерства соціальної політики України, оскільки рішення у цій справі у разі задоволення позову стосуватиметься повноважень Міністерства як головного розпорядника бюджетних коштів.
Вирішуючи клопотання про витребування доказів, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини четвертої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи.
Згідно з частиною першою статті 80 вказаного Кодексу учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Відповідно до частини другої цієї статті у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Отже, у клопотанні про витребування доказів учасник справи повинен зазначити який саме (конкретно визначений) документ витребовується і на підтвердження яких саме (конкретно визначених) обставин чи на спростування яких саме (конкретно визначених) аргументів; про вжиті ним заходи для отримання доказів самостійно, про докази, які підтверджують вжиття цих заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання доказів.
Клопотання відповідача-1 про витребування доказів не відповідає наведеним вимогам, зокрема не містить конкретно визначеного переліку документів (із зазначенням реквізитів таких документів) та відомостей про вжиті позивачем заходи для отримання доказів самостійно, а також доказів вжиття таких заходів.
Крім того, суд враховує, що в матеріалах справи наявна довідка Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, якою підтверджується виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, а тому відсутня необхідність витребовувати від позивача докази виплати такої допомоги саме Управлінням соціального захисту населення Миргородської міської ради та направляти запит до Управління державної казначейської служби України у Миргородському районі щодо надання інформації про надходження коштів на виплату позивачу спірної допомоги.
А відтак, у задоволенні вказаних клопотань слід відмовити.
Вирішуючи клопотання про заміну відповідача-1 належним відповідачем, суд не вбачає підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частин третьої - сьомої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
За визначеннями, наведеними у частині першій статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Зі змісту відзиву на позов відповідача-1 не вбачається за можливе встановити на якого саме суб'єкта владних повноважень як належного відповідача у справі відповідач-1 бажає його замінити, тоді як Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області вже є співвідповідачем у цій справі.
Розглянувши клопотання відповідача-2 про залучення до участі у справі третьої особи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин другої, четвертої та п'ятої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Таким чином, питання про залучення до участі у справі третьої особи може бути розглянуто судом до початку розгляду справи по суті.
Цей спір відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається судом за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд зауважує, що провадження у цій справі відкрито 06 вересня 2021 року, а клопотання відповідача подано до суду - 27 вересня 2021 року, тобто після початку розгляду цієї справи по суті.
Враховуючи вищевикладене, клопотання відповідача про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - Міністерства соціальної політики України, задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 48, 49, 77, 80, 243, 248, 256, 262, 263, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні клопотань Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради про витребування доказів.
Відмовити у задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради про заміну його на належного відповідача.
Відмовити у задоволенні клопотання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів, - Міністерства соціальної політики України.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.І. Слободянюк