Рішення від 28.09.2021 по справі 440/7575/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7575/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) до Громадської організації "Міжнародна громадська організація "Міжнародний Союз Козацьких Сил", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Служба Безпеки України, про заборону громадської організації, -

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2021 року Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Суми) (надалі по тексту також - позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Громадської організації "Міжнародна громадська організація "Міжнародний Союз Козацьких Сил" (надалі по тексту - відповідач, ГО "МГО "МСКС"), у якій просить заборонити (примусово розпустити) Громадську організацію «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» (код ЄДРПОУ 37238054), Гадяцький районний в Полтавській області полк Громадської організації «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» (код ЄДРПОУ 37511504), Волинський обласний осередок міжнародної громадської організації Міжнародний Союз Козацьких Сил та Севастопольський місцевий осередок (полк) Громадської організації «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил», шляхом їх примусового розпуску, що має наслідком припинення їх діяльності з одночасним визначенням у відповідності до ст. 105 Цивільного кодексу України ліквідатора (ліквідаційної комісії), строку заявлення вимог кредиторів щодо Громадської організації «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» (код ЄДРПОУ 37238054), Гадяцького районного в Полтавській області полку Громадської організації «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» (код ЄДРПОУ 37511504).

Ухвалою суду від 12 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Встановлено позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Недоліки встановлено усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду: позовної заяви, оформленої відповідно до частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням особи, до якої звернені вимоги позову, в якості відповідача (із зазначення повного найменування управління, його місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, його офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти), викладення обґрунтування стосовно кожного з відповідачів окремо та необхідності залучення Служби безпеки України в якості третьої особи з підстав впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси або обов'язки останньої, а також доказів направлення такої позовної заяви кожному із учасників справи.

26 липня 2021 року представником позивача надано до суду документи, якими усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 12 липня 2021 року, а саме примірник позовної заяви, оформленої відповідно до частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням особи, до якої звернені вимоги позову, в якості відповідача з доказами її направлення відповідачеві, відповідно до якої вимоги викладені у наступній редакції:

- примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» (код ЄДРПОУ 37238054, 36000, Полтавська область, м. Полтава, вул. Чорновола, буд.20-А) /а.с. 81-89/.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що від Міністерства юстиції України надійшло звернення Служби Безпеки України від 07.05.2021 № 5/3/1-4899 щодо протиправної діяльності Громадської організації «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил», відповідно до якого останній просив ініціювати процедуру заборони діяльності вказаного об'єднання шляхом примусового розпуску (ліквідації).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено Службу безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача.

Від Служби безпеки надійшли пояснення на позовну заяву, в яких підтримані позовні вимоги позивача та зазначено, що в діяльності ГО "МГО "МСКС" вбачаються ознаки порушень норм діючого законодавства. Керівники та члени зазначеного об'єднання з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандиську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною та Росією, підтримують терористичну діяльність НЗФ т.зв. «Л/ДНР» /а.с. 106-110/.

Копія ухвали суду від 30 липня 2021 року направлялась відповідачу за його адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вул. Чорновола, 20А, м. Полтава, Полтавська область, 36000, та повернулася до суду з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 101-105/.

Оскільки копія ухвали від 30 липня 2021 року не була вручена адресату з незалежних від суду причин, суд вважає копію такої ухвали врученою відповідачу належним чином, а відповідача - таким, що правом на подання відзиву на позов не скористався, з огляду на що, суд звертає увагу на положення ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

А відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що Наказом Міністерства юстиції України №1202/5 від 04.06.2010 зареєстровано Громадська організація "Міжнародна громадська організація "Міжнародний Союз Козацьких Сил", про що Міністерством юстиції України 04.06.2010 видано свідоцтво №3375 про реєстрацію об'єдання громадян, в якому зазначено, що територією, на яку поширюється діяльність об'єднання є Україна, Російська Федерація /а.с. 30-32/.

Вказана організація зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11.08.2010, про що свідчить запис №15881020000009309 (ІНФОРМАЦІЯ_6) /а.с. 121/.

12 травня 2021 року до Міністерства юстиції України надійшло звернення Служби безпеки України від 07 травня 2021 року № 5/3/1-4899 (вх.№ 12381-2621), щодо протиправної діяльності МГО «МСКС» та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації) /а.с. 33-70/.

Зважаючи на встановлені відомості про діяльність відповідача, що суперечить чинному законодавству України, зокрема, статтям 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання», та ураховуючи лист Служби безпеки України від 07 травня 2021 року № 5/3/1-4899, позивач звернувся до суду з позовом про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

Здійснення цих свобод, оскільки вони пов'язані з обов'язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.

Положеннями ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI (надалі - Закон №4572) громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Частиною другою тієї ж статті визначено, що справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно абзацом четвертим п. 14 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Законом України «Про громадські об'єднання» визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Частинами другою та третьої статті 1 Закону України "Про громадські об'єднання" визначено, що громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Відповідно до частин першої-третьої статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання» утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Як було встановлено судом вище, 12 травня 2021 року до Міністерства юстиції України надійшло звернення Служби безпеки України від 07 травня 2021 року № 5/3/1-4899 (вх.№ 12381-2621), щодо протиправної діяльності МГО «МСКС» та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації) /а.с. 33-70/.

Відповідно до вказаного листа зазначено, зокрема, наступне:

"Наявні дані свідчать, що спецслужбами, урядовими та недержавними структурами Російської Федерації, окрім відкритої прямої агресії на Сході України, використовуються інструменти т.зв. «м'якої сили» у вигляді наявного потенціалу проросійської спрямованості. Службою Безпеки України встановлено, що з використанням легалізованих громадсько-політичних об'єднань, науково-експертного, освітянського середовища, інших інформаційних майданчиків формуються механізм впливу на громадську думку з метою дестабілізації в державі. Окремі ознаки вищезазначеного спостерігаються в діяльності ГО "МГО "МСКС".

Керівник МГО «МСКС» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Полтава, зареєстрований та проживав (до 2014 року) за адресою: АДРЕСА_1 , один з найактивніших громадських діячів проросійського спрямування, який за завданням російських кураторів організовував та координував антиукраїнську діяльність (акції, зібрання і т.п.) у Полтавській області.

Вказаною особою, за можливої вказівки російських кураторів, було зареєстровано ряд громадський організацій та одну політичну партію в Україні, для організації заходів з дестабілізації обстановки в Полтавській області та створення підґрунтя для ймовірного військового втручання на територію України.

Водночас, ОСОБА_2 є активним прибічником т.зв. (рус.) «русского мира» та на даний час, перебуваючи на тимчасово окупованій території АР Крим, заснував у 2015 році т.зв. «Регіональну громадську організацію «Севастопольська Академія Наук» (далі - РГО «САН», юридична адреса: м. Севастополь, просп. Героїв Стапінграду,53, ІПН: 9201502582), керуючи якою, проводить активну антиукраїнську діяльність, виступаючи з критикою української влади та проєвропейського шляху розвитку нашої держави, акцентуючи увагу на нібито розвитку неофашистських рухів в Україні, а також надає всіляку підтримку російській окупаційній владі на кримському півострові.

Поряд з цим, т.зв. «радник верховного отамана «МСКС», а також т.зв. «головний отаман» Таврійського (Кримського) козацького округу України ОСОБА_4 (активний учасник та посібник т.зв. (рос.) «Русской весны» на кримському півострові) з 2010 по 2014 роки співпрацював з т.зв. «отаманом» військового козацького товариства РФ «Центральне козацьке військо» ОСОБА_13 та за ініціативи і кураторства останнього, пропагував та координував створення т.зв. (рос.) «посольских станиц» в Україні, що були одним з механізмів спецслужб РФ для активного використання козацьких формувань, як ефективного інструменту гібридного втручання у внутрішні справи нашої держави, а в подальшому стали основою для проведення т.зв. «кримської весни» та анексії АР Крим.

Довідково: Указом президента РФ Д.ОСОБА_12 №1590 23.12.2010 року на посаду військового «отамана» військового козацького товариства «Центральне козацьке військо» був призначений ОСОБА_13. Члени зазначеної військової структури РФ брали безпосередню участь у анексії кримського півострова тау збройному протистоянні на сході України у складі НЗФ т.зв. «Л/ДНР».

При цьому, ОСОБА_9 є автором серії т.зв. «історико-політичних книг», зорієнтованих за задумом автора на населення «пострадянського простору», в яких сповідується та пропагується культ шанування ОСОБА_16 та радянських традицій.

Разом з тим, за ініціативи ОСОБА_2 було створено ряд осередків МГО «МСКС» у різних країнах світу, зокрема у Російській Федерації, члени яких безпосередньо приймали/ють участь в організації формування груп, що були переправлені до південно-східних регіонів України та увійшли до складу НЗФ і терористичних угруповань т.зв. «Л/ДНР». Також, зазначені особи входили до складу бойовиків, які брали участь у захопленні влади в АР Крим у лютому-березні 2014 року (підрозділ МГО «МСКС» з дислокацією у м. Севастополь під командуванням т.зв. «головного отамана «МСКС» в Криму і Севастополі» ОСОБА_15 та підрозділ МГО «МСКС» з дислокацією у м. Москва РФ, під командуванням т.зв. «головного отамана «МСКС» у м. Москва та Московській області» ОСОБА_14, підрозділ МГО «МСКС» східного козацького округу України по Донецькій області за керівництва ОСОБА_11 і т.д.).

Члени МГО «МСКС» були активними учасниками пропаганди поширення «руського миру» та т.зв. «єдності слов'янських народів», передбачаючи об'єднання та входження усіх колишніх національних радянських республік до складу Російської Федерації. Окремі представники вказаної організації по сьогоднішній день беруть безпосередню участь у бойових діях проти сил ООС на боці терористичних угруповань.

В час збройної агресії Російської Федерації проти України, що підтверджується постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 №129-VIII «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором», «Постановою Верховної Ради України від 27.04.2015 №337-УІІІ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», розпорядженням Кабінету міністрів України від 02.12.2015 №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», дії вказаного громадського об'єднання можуть розцінюватися як такі, що спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог до матеріалів справи надано лист Служби безпеки України від 07 травня 2021 року № 5/3/1-4899 (вх.№ 12381-2621) із додатками, на підставі яких встановлено, зокрема наступне.

Так, старшим оперуповноваженим 1 відділу Управління «Н» ДЗНД СБ України старшим лейтенантом Сімашком Ю.О. за ввіреною лінією роботи, у відповідності до ст. ст. 41, 104, 105, 106, 223, 237 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) за допомогою персонального комп'ютера та набору необхідних комп'ютерних програм проведено огляд матеріалів, розміщених на інформаційному порталі глобальної мережі передачі даних Інтернет та складено акт огляду від 05.05.2021, огляд почато о 13.00, закінчено о 14.30 (надалі по тексту - Акт від 05.05.2021 /а.с. 36-37/), акт огляду від 30.04.2021, огляд почато о 11.00, закінчено о 15.30 (надалі по тексту - Акт від 30.04.2021 /а.с. 38-48/), акт огляду від 30.04.2021, огляд почато о 09.00, закінчено о 10.30 (надалі по тексту - Акт від 30.04.2021 /а.с. 49-53/), акт огляду від 05.05.2021, огляд почато о 09.00, закінчено о 12.30 (надалі по тексту - Акт від 05.05.2021 /а.с. 54-70/).

За результатами проведених дій та відповідно до Акта від 05.05.2021 /а.с. 36-37/ встановлено, що за допомогою web-браузера «Сhrome» здійснено вхід на стартову сторінку Інтернет - ресурсу (ІНФОРМАЦІЯ_7), що є офіційним сайтом «Військово - козацького департаменту» ВГО «Українська академія наук» (ВСЕУКРАЇНСЬКА ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК: м. Київ, вул. Семашка, буд. 13, код ЄДРПОУ 14281103) (знімок № 1 відповідного Акту).

Так, із вищезазначеного ресурсу перейдено на офіційний Інтернет - сайт ГО «МГО «МСКС», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України (код ЄДРПОУ 37238054, юридична адреса: м. Полтава, Октябрський район, вул. Чорновола, буд. 20А) за посиланням (ІНФОРМАЦІЯ_8) (у вказаному Акті).

При цьому, на вказаному ресурсі отримано дані, що підтверджують підтримання контактів керівника ГО «МГО «МСКС» ОСОБА_1 з т. зв. «атаманом» козацького військового формування РФ «Союзу Козаків Росії та Зарубіжжя і Великого Війська Донського» ОСОБА_17 (радник президента РФ з питань козацтва, депутат Державної Думи Російської Федерації, член фракції політпартії РФ «Єдина Росія», активний учасник антиукраїнських заходів за участі проросійського осередку козацьких організацій на Україні і т.д.), ОСОБА_3 (лідер забороненої в Україні міжнародної громадської організації «Вірне козацтво», бойовик НЗВ т. зв. «ЛНР», співробітник так званого МВД «ЛНР», потрапив до бази українського інтернет - сайту «Миротворець», як активний прибічник та посібник незаконного відокремлення Луганської та Донецької областей від України у 2014 році) та багатьма іншими особами, що вели та продовжують проводити антиукраїнську діяльність, що прямо загрожує державній безпеці України (знімок № 3 у відповідному Акті, Додаток_Ю1_ОСОБА_18_дані «Миротворець», Додаток_102_ОСОБА_19_дані «Миротворець»).

Ознайомившись з Актом від 30.04.2021 /а.с. 38-48/, встановлено, що за допомогою web-браузера «Сhrome» здійснено вхід на стартову сторінку Інтернет - ресурсу (ІНФОРМАЦІЯ_7 що є офіційним сайтом «Військово - козацького департаменту» ВГО «Українська академія наук» (м. Київ, вул. Семашка, буд. 13) (знімок № 1 у відповідному Акті).

Так, із вищезазначеного ресурсу перейдено на інтернет - сторінку «Військово-козацького департаменту Української академії наук», де розміщено список керівників зазначеної структури (завірений рішенням президії ВГО «УАН» від 08.04.2010 посилання (ІНФОРМАЦІЯ_9) із зазначенням регіонів та країн, де вони функціонують (знімок № 2, 3 у відповідному Акті).

З метою детального опрацювання відеозапису здійснено його скачування, шляхом переходу на Інтернет - ресурс ІНФОРМАЦІЯ_5 з наступними ідентифікаційними ознаками: назва файлу - « 13. выступает ОСОБА_4 », тривалість відео - 00 год. 7 хвилин 27 секунд, адреса електронного посилання: ІНФОРМАЦІЯ_4. (Додаток 93 - 13.выступает ОСОБА_4 .mр4).

На відеозаписі « 13. выступает ОСОБА_4 .mр4» особа, ідентифікована, як ОСОБА_1 (керівник ГО «МГО «МСКС») надає слово для виступу т. зв. (рос.) «члену политсовета «Казацкой народной партии», заведующего казацким народним сектором ОСОБА_4 », під час зібрання членів ГО «МГО «МСКС», що відбулося 11.04.2013.

Зокрема, з 00 хв. 45 с. по 03 хв. 58 с. вищезазначеного запису ОСОБА_5 повідомляє наступне: (мов. оригіналу): «Что я хочу сказать. Я не буду говорить только о Крыме потому, что международный отдел сейчас охватил свыше 40 (сорока) стран и вот здесь, очень перекликается наша работа везде, где она не противоречит «чинному украинскому законодательству». Я бы очень хотел, чтобы Вы отметили, особо, - из свыше 700 украинских организаций «Центрального казачьего войска России» прислало к нам «делегата» для создания «Посольских станиц». Это первый признак того, что мы организация пользующаяся доверием не только в Украйне, но и за рубежом. Очень заметен прирост сейчас людей, которые этнически «наши» - дети и внуки белогвардейцев, которые были вынуждены покинуть страну в силу ряда обстоятельств... ну, Вы понимаете о чем я говорю. Сейчас они всем, как говорится, своим существом рвутся назад. Это - не праздное любопытство. Не, скажем так, «не два притопа три прихлопа». Это - их зов крови. Приезжает священник из Франции со своей старенькой матушкой, которую за год ... годовалую вернее...вывезли последние корабли Врангеля. Приезжает и она с болью смотрит на все, что происходит у нас, потому что это - ее касается кровно. Хотя, она уже почти забыла русский язык.

Сейчас, очень интересна это система «посольских станиц», которую предлагает нам, - «руку протягивают нам россияне». Человек, который нам это предложил - руководитель «Центрального казачьего войска» ОСОБА_6 . Мы прошли с ним очень долгий путь. Еще на первых парах, как только почувствовали кое-что из «царедворцев», что он из себя представляет, они начали мешать всемерно. Они пытались трижды убрать его. Но, когда на круге в Твери, я встал и спросил: «Кто из Вас встанет сейчас и скажет, что мы сделаем в три года «Центральное казачье войско» так, как мечтал его сделать основатель ОСОБА_13 реестровым» - заткнулись. И языки, вот эти ядовитие, свернулись. ОСОБА_13 сделал его - « Центральное казачье войско ». Вот его представители сидят сейчас с нами и сегодня выступали. Я горд и счастлив, что человек, на которого были возложены такие надежды, выполнил свою задачу! - И, аналогичная сейчас задача стоит у нас. «Посольские станицы» - ведь не только российские, белорусские и так далее ... и наши «посольские станицы», именно нашего войска «МСКС» должны появиться везде во братских странах - это единственный путь сейчас сохранить самоидентификацию тех людей, которые душой с нами «родные» повсеместно... неважно, где они, в какой стране находятся. Если даже в Ираке женщины находят единомышленников. Мы что, в славянских странах не найдем?».

З вищевикладеного можна зробити висновок, що ОСОБА_1 знайомий з (рос.) «членом политсовета «Казацкой народной партии», заведующим казацким народним сектором ОСОБА_7 і підтримує його позицію, щодо створення (рос.) «Посольских станиц» і діяльності на території України (рос.) «Центрального казачьего войска».//////

Відповідно до складеного Акту від 30.04.2021 /а.с. 49-53/ встановлено, що за допомогою web- браузера «Chrome» здійснено вхід на стартову сторінку Інтернет-ресурсу ( ІНФОРМАЦІЯ_3 що є офіційним сайтом «Військово-козацького департаменту» ВГО «Українська академія наук» (знімок №1 у зазначеному Акті).

Так, із вищезазначеного ресурсу перейдено на офіційну інтернет-сторінку ГО «МГО «МСКС», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України (код ЄДРПОУ 37238054) за посиланням (ІНФОРМАЦІЯ_8) (знімок № 2 у відповідному Акті).

При цьому, на вказаному ресурсі отримано дані (вкладка (рос.) «руководство МСКС»), щодо складу керівництва ГО «МГО «МСКС» (т. зв. (рос.) «Состав Совета Атаманов» (знімок № 3 у відповідному Акті) (у додатку) із зазначенням регіонів та країн, де функціонують осередки даної структури.

Зокрема, керівний склад ГО «МГО «МСКС» згідно матеріалів реєстраційної справи та даних Єдиного реєстру громадських формувань складається з Верховного Отамана (керівника) - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1., та членів Ради Отаманів: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10., ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11., ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_12., ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13., вказує на приналежність ряду згаданих осіб до діяльності терористичних організацій в Україні т. зв. псевдореспублік «Л/ДНР».

ОСОБА_7 , знаходиться у списку керівників МГО «МСКС» під № 11 та зазначений, як т. зв. «радник Верховного отамана МСКС по Таврійському (кримському) козацькому округу України (МСКС), а також значиться, як т. зв. «генерал-майора «Військово-козацького департаменту» ВГО «Українська академія наук», є активним учасником та посібником т. зв. (рос.) «Русской весны» на кримському півострові.

Вищевикладене дає право вважати, що керівництво ГО «МГО «МСКС» знайоме з т. зв. «радником Верховного отамана МСКС по Таврійському (кримському) козацькому округу України (МСКС) та т. зв. «генерал-майором «Військово-козацького департаменту» ВГО «Українська академія наук» ОСОБА_4 і підтримує події т. зв. (рос.) «Русской весны» на кримському півострові. їх спільні дії спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави і т.д..

Одночасно, за допомогою web-браузера «Chrome» здійснено вхід на стартову сторінку Інтернет-ресурсу (ІНФОРМАЦІЯ_3) що є офіційним сайтом «Регіональної громадської організації «Севастопольська Академія Наук» (далі - РГО «САН», керівник ОСОБА_1 , юридична адреса: Севастополь, просп. Героїв Сталінграду, 53, ІПН: 9201502582) (знімок №1 у зазначеному вище Акті).

Засновником РГО «САН» є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (керівником ГО «МГО «МСКС»), підготовча робота до відкриття якої була ініційована керівництвом «Військово-козацького департаменту» ВГО «Українська академія наук» (далі - ВКД «УАН» м. Київ, вул. Семашка, 13, код ЄДРПОУ: 14281103) і групою російських вчених в 2012 році, які в подальшому і склали кадрову основу новоствореної організації (інформація про що міститься на офіційному сайті РГО «САН» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3/sostav-mkovodstva).

Так, на вищевказаному ресурсі здійснено перехід за вкладкою «Департаменти САН» (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_8, знімок №3 того ж Акту).

Зокрема, серед переліку наявних департаментів РГО «САН» здійснено перехід за вкладкою (рос.) «Военно-казачий департамент» (див. знімок № 3 у копії листа СБУ), що розташований під № 12 (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_8)

За вищевказаним посиланням розміщений документ (рос.) «Реєстр «Военно-казачьего департамента САН» (знімок № 4,5).

Аналіз членів, що входять до керівного складу «ВКД РГО «САН», вказує на приналежність ряду згаданих осіб до діяльності терористичних організацій в Україні т. зв. псевдореспублік «Л/ДНР», а також свідчить про активну участь у пособництві та проведенні т. зв. (рос.) «Русской весны» в АР Крим.

ОСОБА_7 , який знаходиться у списку керівництва «ВКД РГО «САН» під № 12 (див. знімок № 5 у відповідному Акті), а також значиться, як т. зв. «генерал-майор «ВКД ВГО «УАН» (м. Київ), є активним учасником та посібником т. зв. (рос.) «Русской весны» на кримському півострові, що підтверджується Актом від 05.05.2021 /а.с. 54-70/.

Враховуючи викладене, можна зробити висновок, що у діяльності МГО «МСКС» вбачаються ознаки порушень норм діючого законодавства. Керівники та члени зазначеного об'єднання з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною і Росією, підтримують терористичну діяльність та контакти з НЗФ т.зв. «Л/ДНР».

Статтею 25 Закону України «Про громадські об'єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого громадського об'єднання такого самого статусу; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання зі статусом юридичної особи має наслідком припинення цієї юридичної особи у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому цим Законом, та виключення з Реєстру громадських об'єднань.

Стосовно позовних вимог щодо примусового розпуску (ліквідації) ГО "МГО "МСКС", суд зазначає наступне. Законом передбачено право суду прийняти рішення про заборону діяльності, у відповідності до ст. 28 Закону.

У той же час положеннями частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, крім іншого, примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.

Враховуючи, що дії громадської організації суперечать вимогам ст. 4 Закону, суд прийшов до висновку, що Громадську організацію «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» належить примусово розпустити (ліквідувати), відтак позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 тієї ж статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 5 Керівних принципів щодо заборони та розпуску політичних партій та подібних заходів, ухвалених Венеціанською Комісією на її 41 пленарній сесії (Венеція, 10-11 грудня 1999 року), заборона чи розпуск політичних партій як дуже далекосяжний захід повинен застосовуватися з крайньою стриманістю. Перш ніж звертатися до компетентного судового органу щодо заборони чи розпуску партії, уряд чи інший орган влади повинен оцінити, беручи до уваги ситуацію в конкретній країні, чи ця партія дійсно становить небезпеку вільному і демократичному політичному порядку або правам окремих осіб і чи таку небезпеку не можна усунути іншими, менш радикальними заходами.

Виходячи із основних позицій практики Європейського Суду з прав людини за результатами розгляду справ щодо обмеження свободи об'єднань, основними критеріями обґрунтованості таких обмежень є встановлення таких обмежень законом, зазначені обмеження повинні переслідувати законні цілі та бути необхідними у демократичному суспільстві.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги, у даному випадку, підлягають задоволенню в повному обсязі.

В силу пункту 2 частини другої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення, крім іншого, про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання.

Відтак, зважаючи на встановлені обставини суд вважає за можливе допустити рішення у даній справі до негайного виконання.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідні витрати у справі відсутні.

При цьому суд враховує, що при зверненні з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 4540,00 грн згідно платіжного доручення №2616 від 02 липня 2021 /а.с. 71/.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" в редакції від 03.10.2017 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2021 - 2270,00 грн.

Зважаючи на приписи частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору за подання до адміністративного суду даного позову становить 2270,00 грн.

Суд враховує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Частина друга тієї ж статті визначає, що у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Таким чином, судовий збір у розмірі переплаченої суми в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Оскільки від позивача відповідного клопотання не надходило, питання повернення судового збору у розмірі переплаченої суми в разі зменшення розміру позовних вимог на даній стадії судом не вирішується.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (вулиця Герасима Кондратьєва, будинок 28, місто Суми, Сумська область, 40003, Україна, ідентифікаційний код 43316700) до Громадської організації "Міжнародна громадська організація "Міжнародний Союз Козацьких Сил" (вулиця Чорновола, будинок 20А, місто Полтава, Полтавська область, 36000, Україна, ідентифікаційний код 37238054), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Служба Безпеки України (вулиця Володимирська, будинок 33, місто Київ, 01601, Україна, ідентифікаційний код 00034074), про заборону громадської організації задовольнити повністю.

Примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію «Міжнародна громадська організація «Міжнародний Союз Козацьких Сил» (вулиця Чорновола, будинок 20А, місто Полтава, Полтавська область, 36000, Україна, ідентифікаційний код 37238054).

Допустити рішення суду до негайного виконання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.Г. Ясиновський