Рішення від 29.09.2021 по справі 420/15419/21

Справа № 420/15419/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Державної інспекції ядерного регулювання України (Держатомрегулювання України) (код ЄДРПОУ 21721086; адреса: вул. Арсенальна,9/11 м. Київ, 01011) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2021 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної інспекції ядерного регулювання України (Держатомрегулювання України), у якому позивач просить суд:

визнати бездіяльність Держатомрегулювання України щодо ненадання відповіді на запит до публічної інформації у яких просив надати на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії.

зобов'язати Держатомрегулювання України надати ОСОБА_1 у встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації» терміни та у встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації» порядку запитувані копій запитуваних документів, а саме надати на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 26.08.2021 року о 17:56:26 справа №420/15419/21 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 30.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02.07.2021 позивач надіслав на адресу Державної інспекції ядерного регулювання України запит на публічну інформацію, у якому просив надати на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії, відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії.

Відповіді від відповідача позивач не отримав, чим Держатомрегулювання України порушило право позивача на інформацію, яке закріплено у ст. 34 Конституції України. Позивач вважає, що ненадання відповідачем запитуваної інформації (документів), є протиправною бездіяльністю відповідача, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує право на отримання інформації.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№50354/21 від 13.09.2021 року), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що відповідь на запит надано листом від 07 липня 2021 року №36-13/01/10280, який направлено на адресу позивача 07.07.2021 року. Зазначений лист відправлено позивачу на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 Відповідач звертає увагу суду, що позивачем не надано жодних доказів щодо неотримання відповіді на інформаційні запити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що від позивача у період з 07.07.2021 року по теперішній час надійшло багато запитів на публічну інформацію, на які надані відповіді на його електронну адресу. Зокрема, 02 липня 2021 року з електронної адреси позивача до Держатомрегулювання надійшло 6 запитів на публічну інформацію. При цьому, жодних скарг щодо неотримання позивачем відповідей на його запити на інформацію до Держатомрегулювання не надходило. Відповідач також зазначає про зловживання позивачем правом на доступ до публічної інформації шляхом немотивованого збору інформації, яка і так відома позивачу, як колишній посадовій особі органу державної влади та блокування діяльності органу державної влади. Відповідач зазначає, що Держатомрегулюванням відповідь на запит позивача надана відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» і була відправлена позивачу у строки, передбачені Законом України «Про доступ до публічної інформації». Держатомрегулювання позовну заяву позивача вважає безпідставною та необґрунтованою. Конституційні права позивача, які визначені у ст.ст. 19, 34 Конституції України, Держатомрегулювання не порушувались та не обмежувались.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Матеріалами справи встановлено, що 02.07.2021 позивач надіслав на адресу Державної інспекції ядерного регулювання України запит до публічної інформації, у якому просив надати на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії (а.с.3).

Листом від 07 липня 2021 року №36-13/01/10280 Державна інспекція ядерного регулювання України повідомила позивача про те, що відповідач розглянув запит позивача від 02.07.2021 року про надання «інформації в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії».

За результатом розгляду запиту вказано, що:

Суб'єкти діяльності проваджують діяльність у сфері використання ядерної енергії на підставі наступних ліцензій:

Державне підприємство «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» - ліцензія №ОВ040321, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання;

Гозпрозрахунковий відокремлений структурний підрозділ «Кілійський суднобудівельно-судноремнтний завод» Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» - ліцензія №ОВ 040330, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання;

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельна компанія «Гемоспласт» - ліцензія №ОВ 040369, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання;

Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаївський глиноземний завод» - ліцензія №ОВ 040152, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання.

У суб'єктів діяльності Національного університету «Одеська морська академія», Товариства з обмеженою відповідальністю «Наукове-виробниче підприємство «Бласдоз» діючі ліцензії на право провадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відсутні (а.с.15-16).

Відповідно до скріншоту екрану електронної бази з інформацією про відправку листа, Державною інспекцією ядерного регулювання України лист за №36/13-01/10280 від 07.07.2021 року відправлено ОСОБА_1 07.07.2021 року.

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, стверджуючи про неотримання відповіді на його запит від відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст.40 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 363, одними з основних завдань Держатомрегулювання є: забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії та здійснення державного регулювання безпеки використання ядерної енергії.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» державне регулювання безпеки-використання ядерної енергії полягає у забезпеченні безпеки людини, навколишнього природного середовища, ядерних установок та джерел іонізуючого випромінювання та передбачає: встановлення нормативних критеріїв і вимог, що визначають умови використання ядерної енергії (нормування); видачу документів дозвільного характеру на здійснення діяльності у сфері використання ядерної енергії (провадження дозвільної діяльності); здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства, умов документів дозвільного характеру, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, вимог фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, обліку та контролю ядерних матеріалів та інших джерел іонізуючого випромінювання, включаючи примусові заходи (державний нагляд).

Відповідно до ст. 1, 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно з ст. 12, 19, ч. 1, ч. 4 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Статтею 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» врегульовано, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити:

1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;

2) відстрочку задоволення запиту на інформацію;

3) ненадання відповіді на запит на інформацію;

4) надання недостовірної або неповної інформації;

5) несвоєчасне надання інформації;

6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;

7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

В позовній заяві позивач зазначає, що відповідач не надав відповіді на його запит від 02.07.2021 року.

Так, з матеріалів справи вбачається, що 02.07.2021 позивач надіслав на адресу Державної інспекції ядерного регулювання України запит до публічної інформації, у якому просив надати на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії (а.с.3).

Листом від 07 липня 2021 року №36-13/01/10280 Державна інспекція ядерного регулювання України повідомила позивача про те, що відповідач розглянув запит позивача від 02.07.2021 року вх. 204із про надання «інформації в якій вказати вид діяльності згідно діючої ліцензії на право впровадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до якої ДП Одеський регіональний центр стандартизації метрології та сертифікації проваджує діяльність у сфері використання ядерної енергії».

У відповіді викладена така інформація:

Державне підприємство «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації» - ліцензія №ОВ040321, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання;

Гозпрозрахунковий відокремлений структурний підрозділ «Кілійський суднобудівельно-судноремнтний завод» Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» - ліцензія №ОВ 040330, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання;

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельна компанія «Гемоспласт» - ліцензія №ОВ 040369, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання;

Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаївський глиноземний завод» - ліцензія №ОВ 040152, вид діяльності - використання джерел іонізуючого випромінювання.

У суб'єктів діяльності Національного університету «Одеська морська академія», Товариства з обмеженою відповідальністю «Наукове-виробниче підприємство «Бласдоз» діючі ліцензії на право провадження діяльності у сфері використання ядерної енергії відсутні (а.с.15-16).

Таким чином, Державною інспекцією ядерного регулювання України позивачу надано відповідь на запит від 02.07.2021 року, яку надіслано на вказану позивачем у запиті електронну адресу, чим належним чином виконано свій обов'язок щодо надання відповіді на інформаційний запит позивача, у зв'язку із чим підстав для визнання протиправної бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити дії суд не убачає.

Позивач оскаржує саме ненадання відповіді на запит, що було спростовано відповідачем в судовому процесі

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, а тому підстави для стягнення судових витрат за рахунок суб'єкта владних повноважень відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255, 260, 263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Державної інспекції ядерного регулювання України (Держатомрегулювання України) (код ЄДРПОУ 21721086; адреса: вул. Арсенальна,9/11 м. Київ, 01011) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян