Рішення від 28.09.2021 по справі 420/8067/19

Справа № 420/8067/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370), Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 27.12.2019 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 12.09.2019 року №0117535104 в частині застосування штрафу на загальну суму 226433,64 грн. за затримку реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість.

28 грудня 2019 року ухвалою прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК», відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням ДФС в Одеській області на підставі п. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України, в порядку статті 76 розділу II ПК України та п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 проведено перевірку своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2019 р. (звітний (податковий) період). За результатами перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт від 26.06.2019 № 5616/15-32-51-06/41301451 та встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних. На підставі вищезазначеного акта перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області податковим повідомленням-рішенням від 12.09.2019 р. №0117535104 до позивача застосований штраф за затримку реєстрації податкових з ПДВ в загальному розмірі 357894 грн.93 коп. Вказує, що позивач платіжним дорученням № 463 від 21.10.2019 р. сплатив частину (131461,30 грн.) штрафу, а щодо іншої частини (226433,64 грн.) штрафу за ППР надіслав 21.10.2019 р. до Державної податкової служби України скаргу, яку залишено без задоволення. Позивач вважає, що відповідач прийняв спірне ППР про застосування штрафу в частині 226 433,64 грн. всупереч законодавству, оскільки несвоєчасна реєстрація кореспондуючих податкових накладних була спричинена виключно протиправними діями безпосередньо контролюючого органу, які перешкодили платнику податків у цьому.

Ухвалами суду від 28 грудня 2019 року: у задоволенні заяви представника товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» про залучення до участі у справі третьої особи відмовлено; клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» про зупинення провадження по справі задоволено та зупинено провадження у справі № 420/8067/19 до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 640/11677/19.

22.01.2020 за вх. №ЕП/616/20 та 22.01.2020 за вх. №2928/20 від Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилаючись на зміст акту перевірки від 26.06.2019 № 5616/15-32-51-06/41301451 просить суд відмовити у задоволенні позову.

15 березня 2021 року ухвалою суду клопотання представника позивача про поновлення провадження у справі задоволено та поновлено провадження у справі №420/8067/19. Витребувано у Головного управління ДПС в Одеській області інформацію та докази на її підтвердження щодо реєстрації податкових накладних товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК»: №8 від 04.04.2019; №9 від 04.04.2019; № 10 від 05.04.2019; № 11 від 05.04.2019; № 12 від 05.04.2019; № 13 від 05.04.2019; № 39 від 05.04.2019; № 14 від 08.04.2019; № 15 від 08.04.2019; № 16 від 08.04.2019; № 17 від 08.04.2019; № 18 від 08.04.2019; № 19 від 08.04.2019; № 20 від 08.04.2019; № 2 від 08.04.2019; № 21 від 09.04.2019; № 22 від 09.04.2019; № 24 від 09.04.2019; № 26 від 09.04.2019; № 27 від 09.04.2019; № 28 від 10.04.2019; № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019; № 31 від 11.04.2019; № 32 від 11.04.2019 № 33 від 11.04.2019; № 34 від 11.04.2019; № 35 від 11.04.2019; № 36 від 12.04.2019; № 37 від 12.04.2019; № 38 від 12.04.2019; № 41 від 15.04.2019; № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019.

Ухвалою суду від 11 травня 2021 року заяву представника Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) про заміну відповідача задоволено частково та залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), в іншій частині заяви відмовлено та розгляд справи №420/8067/19 розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

11 травня 2021 року ухвалою суду зупинено провадження у справі № 420/8067/19 до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 640/11677/19.

Ухвалою суду від 28.09.2021 клопотання представника позивача про поновлення провадження у справі задоволено та поновлено провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» (ідентифікаційний код юридичної особи 41301451, скорочене найменування - ТОВ «ТК «ВОСТОК») зареєстроване як юридична особа 26.04.2017 та перебуває на податковому обліку в Приморській державній податковій інспекції Головного управління ДПС в Одеській області та згідно інформації з реєстру платників податку на додану вартість зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.06.2017.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.06.2019 головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Північного управління у м.Одесі ГУ ДФС в Одеській області Зубко Галиною Миколаївною, у приміщенні Північного управління у м. Одесі ГУ ДФС Одеській області, на підставі пункту 20.1.4 статті 20 Податкового кодексу України, порядку статті.76 розділу II Податкового кодексу України та пп. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2019 р.

За результатами вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт від 06.06.2019 №5616/15-32-51-06/41301451 (т.1 а.с.20-22), яким встановлено порушення ТОВ «ТК «ВОСТОК» граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Також, у акті зазначено, що відповідальність платника у цьому випадку визначена пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПКУ.

Позивачем на вказаний акт перевірки було подано заперечення (т.1 а.с.23-26), які відповідно до листа Головного управлінням ДПС в Одеській області від залишено без задоволення 11.09.2019 №558/10/15-32-51-04-09 (а.с.27-31).

На підставі вищевказаного акту перевірки від 06.06.2019 №5616/15-32-51-06/41301451 Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.09.2019 № 0117535104 (т.1 а.с. 32-33), яким згідно з п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1053506,43 грн. застосовано штраф 10% у сумі 105350,65 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1212721,32 грн. застосовано штраф 20% у сумі 242544,28 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 30 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф 30% у сумі 33333,33 грн.

Загальна сума штрафу становить 357894,93 грн.

До вказаного податкового повідомлення-рішення від 12.09.2019 № 0117535104 відповідачем складено розрахунок штрафу за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.34-36).

Позивачем платіжним дорученням № 463 від 21.10.2019 (т.1 а.с.37) сплачено частину штрафу131461,30 грн., що відповідачами не заперечується, однак щодо податкового повідомлення-рішення від 12.09.2019 № 0117535104 в решті суми штрафу 226433,64 грн. позивачем було подано скаргу (т.1 а.с.38-45).

За результатами розгляду скарги позивача ДПС України було прийнято рішення №13767/6/99-00-08-05-05 від 20.12.2019 (т.1 а.с.47-50), яким скаргу залишено без задоволення, а рішення - без змін.

Не погодившись з висновками податкового органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням в частині суми штрафу 226433,64 грн., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині суми штрафу 226433,64 грн., базується на викладених в акті перевірки висновках податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Як вказано в акті, перевіркою встановлено, що:

- податкова накладна №37, яка виписана 12.04.19 на суму ПДВ 1365,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №11, яка виписана 05.04.19 на суму ПДВ 29516,72 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №17, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 2730,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №27, яка виписана 09.04.19 на суму ПДВ 780000 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №14, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 975000 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №21, яка виписана 09.04.19 на суму ПДВ 181596,23 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №9, яка виписана 04.04.19 на суму ПДВ 39900,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №41, яка виписана 15.04.19 на суму ПДВ 1365,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №24, яка виписана 09.04.19 на суму ПДВ 5850,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №8, яка виписана 04.04.19 на суму ПДВ 30030,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №13, яка виписана 05.04.19 на суму ПДВ 4095,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №43, яка виписана 15.04.19 на суму ПДВ 2535,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №38, яка виписана 12.04.19 на суму ПДВ 33333,33 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №20, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 14937,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №2, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 41433,48 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №12, яка виписана 05.04.19 на суму ПДВ 57691,77 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №10, яка виписана 05.04.19 на суму ПДВ 1950,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №16, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 1365,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №15, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 1365,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №35, яка виписана 11.04.19 на суму ПДВ 2535,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №3, яка виписана 11.04.19 на суму ПДВ 41433,48 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №29, яка виписана 10.04.19 на суму ПДВ 5850,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №34, яка виписана 11.04.19 на суму ПДВ 2535,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №33, яка виписана 11.04.19 на суму ПДВ 1365,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №32, яка виписана 11.04.19 на суму ПДВ 2535,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №36, яка виписана 12.04.19 на суму ПДВ 182941,63 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №22, яка виписана 09.04.19 на суму ПДВ 138510,65 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №26, яка виписана 09.04.19 на суму ПДВ 5333,33 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №28, яка виписана 10.04.19 на суму ПДВ 5850,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №42, яка виписана 15.04.19 на суму ПДВ 1365,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №31, яка виписана11.04.19 на суму ПДВ 24570,00 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №18, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 184680,9 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №19, яка виписана 08.04.19 на суму ПДВ 8732,35 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні;

- податкова накладна №39, яка виписана 05.04.19 на суму ПДВ 55322,30 грн, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 24.05.2019, тобто із затримкою на 24 дні.

Суд, вирішуючи питання щодо правомірності вказаного вище податкового повідомлення-рішення в оскаржуваній частині, зазначає наступне.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано, зокрема, але не виключно, Податковим кодексом України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за №959/30827.

Пунктом 1.1. статті 1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент направлення на реєстрацію податкових накладних) визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до положень п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 8 пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до абзаців 1-3 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до абзаців 8 та 9 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно абзаців 14-17 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (в редакції чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Пунктом 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (Порядок №1246) визначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.

Згідно з п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки за критеріями, визначеними у цьому пункті.

Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Згідно з п.14 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Пунктом 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.

Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України та Порядку №1246, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.

Суд зазначає, що належним доказом реєстрації позивачем податкової накладної (наміру її реєстрації), в розумінні частини першої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, є квитанція про прийняття або неприйняття такої податкової накладної, або повідомлення про отримання звітності.

Вказані висновки суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.04.2018 року по справі №808/2289/17.

Так, вказані вище податкові накладні №8 від 04.04.2019, №9 від 04.04.2019, № 10 від 05.04.2019, № 11 від 05.04.2019, № 12 від 05.04.2019, № 13 від 05.04.2019, № 39 від 05.04.2019, № 14 від 08.04.2019, № 15 від 08.04.2019, № 16 від 08.04.2019, № 17 від 08.04.2019, № 18 від 08.04.2019, № 19 від 08.04.2019, № 20 від 08.04.2019, № 2 від 08.04.2019, № 21 від 09.04.2019, № 22 від 09.04.2019, № 24 від 09.04.2019, № 26 від 09.04.2019, № 27 від 09.04.2019, № 28 від 10.04.2019, № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019, № 31 від 11.04.2019, № 32 від 11.04.2019 № 33 від 11.04.2019, № 34 від 11.04.2019, № 35 від 11.04.2019, № 36 від 12.04.2019, № 37 від 12.04.2019, № 38 від 12.04.2019, № 41 від 15.04.2019, № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019 були направлені до ДФС України на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних та згідно квитанцій №1 від 26.04.2019 такі податкові накладні не прийняті (т.1 а.с.54-120).

Як вбачається з квитанцій №1, причиною неприйняття податкових накладних є помилка: «Документ не може бути прийнятий - Відсутній укладений з платником '41301451' договір про визнання електронних документів, який визначає права та обов'язки сторін в процесі електронного документообігу. Надішліть заяву про приєднання до договору».

Суд зазначає, що позивачем було оскаржено дії ДФС України щодо неприйняття до реєстрації податкових накладних шляхом подання до Окружного адміністративного суду міста Києва позовної заяви до Державної фіскальної служби України, в якій позивач просив суд: визнати протиправними дії ДФС України з неприйняття для реєстрації податкових накладних №8 від 04.04.2019, №9 від 04.04.2019, № 10 від 05.04.2019, № 11 від 05.04.2019, № 12 від 05.04.2019, № 13 від 05.04.2019, № 39 від 05.04.2019, № 14 від 08.04.2019, № 15 від 08.04.2019, № 16 від 08.04.2019, № 17 від 08.04.2019, № 18 від 08.04.2019, № 19 від 08.04.2019, № 20 від 08.04.2019, № 2 від 08.04.2019, № 21 від 09.04.2019, № 22 від 09.04.2019, № 24 від 09.04.2019, № 26 від 09.04.2019, № 27 від 09.04.2019, № 28 від 10.04.2019, № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019, № 31 від 11.04.2019, № 32 від 11.04.2019, № 33 від 11.04.2019, № 34 від 11.04.2019, № 35 від 11.04.2019, № 36 від 12.04.2019, № 37 від 12.04.2019, № 38 від 12.04.2019, № 41 від 15.04.2019, № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019 та визнати зазначені податкові накладні прийнятими і зареєстрованими у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, коли вони були надіслані для реєстрації, а саме 26.04.2019.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.09.2020 по справі №640/11677, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2021 залишено без змін: позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» задоволено частково; визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті поданих товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» податкових накладних №8 від 04.04.2019, №9 від 04.04.2019, № 10 від 05.04.2019, № 11 від 05.04.2019, № 12 від 05.04.2019, № 13 від 05.04.2019, № 39 від 05.04.2019, № 14 від 08.04.2019, № 15 від 08.04.2019, № 16 від 08.04.2019, № 17 від 08.04.2019, № 18 від 08.04.2019, № 19 від 08.04.2019, № 20 від 08.04.2019, № 2 від 08.04.2019, № 21 від 09.04.2019, № 22 від 09.04.2019, № 24 від 09.04.2019, № 26 від 09.04.2019, № 27 від 09.04.2019, № 28 від 10.04.2019, № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019, № 31 від 11.04.2019, № 32 від 11.04.2019 № 33 від 11.04.2019, № 34 від 11.04.2019, № 35 від 11.04.2019, № 36 від 12.04.2019, № 37 від 12.04.2019, № 38 від 12.04.2019, № 41 від 15.04.2019, № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019; зобов'язано Державну податкову службу України прийняти подані товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» податкові накладні №8 від 04.04.2019, №9 від 04.04.2019, № 10 від 05.04.2019, № 11 від 05.04.2019, № 12 від 05.04.2019, № 13 від 05.04.2019, № 39 від 05.04.2019, № 14 від 08.04.2019, № 15 від 08.04.2019, № 16 від 08.04.2019, № 17 від 08.04.2019, № 18 від 08.04.2019, № 19 від 08.04.2019, № 20 від 08.04.2019, № 2 від 08.04.2019, № 21 від 09.04.2019, № 22 від 09.04.2019, № 24 від 09.04.2019, № 26 від 09.04.2019, № 27 від 09.04.2019, № 28 від 10.04.2019, № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019, № 31 від 11.04.2019, № 32 від 11.04.2019 № 33 від 11.04.2019, № 34 від 11.04.2019, № 35 від 11.04.2019, № 36 від 12.04.2019, № 37 від 12.04.2019, № 38 від 12.04.2019, № 41 від 15.04.2019, № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019 для вирішення питання щодо їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх направлення - 26.04.2019; в решті позовних вимог - відмовлено.

Вказаним рішенням зокрема встановлено наступне:

«З матеріалів справи вбачається, що у квітні 2019 був чинний укладений між сторонами договір про визнання електронних документів від 23.06.2017, істотні умови якого визначаються, зокрема, положеннями цивільного законодавства.

Відповідно до відкритих даних, розміщених на сайті ЦСК Україна https://www.uakev.com.ua/ у розділі пошук сертифіката за кодом ЄДРПОУ Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна компанія "Восток", міститься інформація про те, що протягом спірного періоду неприйняття податкових накладних зокрема: з квітня 2019 року по червень 2019 року, були чинними сертифікати відкритого ключа на підписання директором.

Відтак, право на припинення договору №9120823151 в односторонньому порядку у органу ДФС було відсутнє. Тобто, договір про визнання електронних документів укладений між позивачем та податковим органом на час подання позивачем податкової звітності був чинним.

Відповідач суду не надав доказів на підтвердження законних підстав для неприйняття поданих позивачем податкових накладних № 8 від 04.04.2019, № 9 від 04.04.2019, № 10 від 05.04.2019, № 11 від 05.04.2019, № 12 від 05.04.2019, № 13 від 05.04.2019, № 39 від 05.04.2019, № 14 від 08.04.2019 № 15 від 08.04.2019, № 16 від 08.04.2019 № 17 від 08.04.2019, № 18 від 08.04.2019, № 19 від 08.04.2019, № 20 від 08.04.2019, № 2 від 08.04.2019, № 21 від 09.04.2019, № 22 від 09.04.2019, № 24 від 09.04.2019, № 26 від 09.04.2019, № 27 від 09.04.2019, № 28 від 10.04.2019, № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019, № 31 від 11.04.2019, № 32 від 11.04.2019, № 33 від 11.04.2019, № 34 від 11.04.2019, № 35 від 11.04.2019, № 36 від 12.04.2019, № 37 від 12.04.2019, № 38 від 12.04.2019, № 41 від 15.04.2019 № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019.

Отже, контролюючий орган протиправно відмовив позивачу їх у прийнятті засобами електронного зв'язку в електронній формі, оскільки на час їх подання продовжував діяти Договір про визнання електронних документів.

Відповідачем не доведено існування підстав, які б обумовлювали можливість неприйняття від ТОВ «Торгівельна компанія «Восток» вказаних вище податкових накладних засобами електронного зв'язку.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно припинив в односторонньому порядку дію Договору про визнання електронних документів від 23.06.2017 (реєстраційний номер - 9120823151), а ДФС України протиправно відмовило у прийнятті вказаних податкових накладних.

Враховуючи вищенаведене, колегія суд приходить висновку, що станом на 26.04.2019, тобто на дату направлення позивачем податкових накладних для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, договір про визнання електронних документів від 23.06.2017 (реєстраційний номер - 9120823151) не був розірваний.».

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд зазначає, що 22.05.2019 між позивачем та контролюючим органом було укладено договір про визнання документів в електронного вигляді, на підставі якого і зареєстровано спірні податкові накладні 24.05.2019 без зупинення та відмови в їх реєстрації.

Відтак, на підставі викладеного суд доходить висновку, що порушення ТОВ «ТК «ВОСТОК» граничного строку реєстрації вищевказаних податкових накладних у ЄРПН сталося не з вини платника податків, а через дії контролюючого органу, які перешкоджали реєстрації позивачем податкових накладних згідно Порядку №557, а відтак суд приходить до висновку про протиправність застосування контролюючим органом до позивача штрафів за пропущення граничних строків реєстрації податкових накладних № 8 від 04.04.2019, № 9 від 04.04.2019, № 10 від 05.04.2019, № 11 від 05.04.2019, № 12 від 05.04.2019, № 13 від 05.04.2019, № 39 від 05.04.2019, № 14 від 08.04.2019 № 15 від 08.04.2019, № 16 від 08.04.2019 № 17 від 08.04.2019, № 18 від 08.04.2019, № 19 від 08.04.2019, № 20 від 08.04.2019, № 2 від 08.04.2019, № 21 від 09.04.2019, № 22 від 09.04.2019, № 24 від 09.04.2019, № 26 від 09.04.2019, № 27 від 09.04.2019, № 28 від 10.04.2019, № 29 від 10.04.2019, № 3 від 11.04.2019, № 31 від 11.04.2019, № 32 від 11.04.2019, № 33 від 11.04.2019, № 34 від 11.04.2019, № 35 від 11.04.2019, № 36 від 12.04.2019, № 37 від 12.04.2019, № 38 від 12.04.2019, № 41 від 15.04.2019 № 42 від 15.04.2019, № 43 від 15.04.2019.

Як вбачається з постанови Верховного Суду від 29.04.2021 по справі №640/18870/19, що Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.

Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 12.09.2019 №0117535104 в частині застосування штрафу на загальну суму 226433,64 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що, позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 3396,51 грн. згідно платіжного доручення №691 від 26.12.2019 (т.1 а.с.4).

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» судового збору у розмірі 3396,51 грн.

Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 12.09.2019 №0117535104 в частині застосування штрафу на загальну суму 226433,64 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» судовий збір у розмірі 3396,51 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ВОСТОК» (вул.Маразліївська, 1/20, офіс 505, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 41301451).

Відповідачі:

- Головне управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська 5, м.Одеса, 45044, код ЄДРПОУ 43142370);

- Головне управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська 5, м.Одеса, 45044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Суддя О.А. Вовченко