Ухвала від 28.09.2021 по справі 400/8557/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

28 вересня 2021 р. № 400/8557/21

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мельник О.М., ознайомившись з позовною заявою:

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доМіністерства юстиції України, вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ 1,01001,

треті особиДержавне підприємство "Національні інформаційні системи", вул. Бульварно-Кудрявська, 4, м. Київ 53,04053,Колгосп "Прометей", Колгосп "Прометей",с. Кавказ, Березнегуватський район, Миколаївська область,56234 , с. Кавказ, Березнегуватський район, Миколаївська область,56234,

провизнання протиправним та скасування п.3 наказу від 09.07.2020 №2360/5, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерство юстиції України про визнання протиправним та скасування п.3 наказу від 09.07.2020 №2360/5, зобов'язання вчинити певні дії.

Суд ознайомився з позовом та встановив наступне.

Частиною 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач просить скасувати пункт 3 наказу Міністерства юстиції України від 09.07.2020 року №2360/5 "Про задоволення скарги", яким анульовано доступ державному реєстратору виконавчого комітету Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

До того ж, як вбачається з позовної заяви від 29.09.2021 року, позивач знав, що у період з 09.07.2020 року йому було анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та 30.09.2020 року звільнено з посади за згодою сторін у зв'язку з анулюванням доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, датою, з якою суд пов'язує початок перебігу строку на звернення до суду з даним позовом, є липень 2020 року.

Позивач вже звертався з аналогічною позовною заявою до суду, яку ухвалою від

08.07.2021 року по справі №400/4446/21 було повернено позивачу так як суд визнав не поважними підстави пропуску звернення до суду.

Позивач вдруге направив позов до суду 23.09.2021 року, через рік та три місяці з моменту анулюванням доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивач не подав.

Отже, для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі, позивачу необхідно надати до суду обгрунтовану заяву про поновлення пропущеного строку із зазначенням поважних підстав для поновлення, а також надати пояснення та обгрунтування відносно того що наказ Міністерства юстиції України від 09.07.2020 року №2360/5 "Про задоволення скарги", яким анульовано доступ державному реєстратору виконавчого комітету Баловненської сульської ради Новоодеського району Миколаївської області ОСОБА_1 до державного реєстру речових прав на нерухоме майно є нормативно - правовим актом.

Згідно ч.1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 року у справі № 240/12017/19 наголосив, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Відтак, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Також Верховний Суд зазначив, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

Суд зазначає, позивача було звільнено з посади за угодою сторін у зв'язку з анулюванням доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивач мав реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про наказ Міністерства юстиції України від 09.07.2020 року №2360/5, на підставі якого йому було анульовано доступ до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Як свідчать матеріали позову, звертаючись 28.04.2021 року до відповідача із заявою про отримання наказу від 09.07.2020 року №2360/5, позивач вже знав, що йому було анулювано доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ще з моменту звільнення з вересня 2020 року.

Відтак, отримання позивачем листа відповідача від 11.05.2021 року у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку, оскільки такі дії позивач почав вчиняти через 1 рік та 3 місяці після анульовання доступу до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити поважні причини його пропуску, з наданням доказів на підтвердження поважності цих причин та надати обгрунтування та пояснення що оскаржуваний наказ Міністерства юстиції від 09.07.2020 року №2360/5 є нормативно - правовим актом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Залишити позовну заяву ОСОБА_1 - без руху.

2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, подати до Миколаївського окружного адміністративного суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити поважні причини його пропуску, з наданням доказів на підтвердження поважності цих причин, а також надати пояснення та обгрунтування відносно того що наказ Міністерства юстиції України від 09.07.2020 року №2360/5 "Про задоволення скарги", яким анульовано доступ державному реєстратору виконавчого комітету Баловненської сульської ради Новоодеського району Миколаївської області ОСОБА_1 до державного реєстру речових прав на нерухоме майно є нормативно - правовим актом.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.

4. Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд першої інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Суддя О.М. Мельник