справа№380/515/21
29 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить : визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з розміру 80% середньої зарплати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з дня призначення пенсії з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі.
18.02.2021 судом відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
31.03.2021 судом задоволено клопотання представника відповідача та закрито провадження у справі.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач оскаржила таке в апеляційному порядку.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2021 Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії виходячи з 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з дня призначення пенсії і по 31 грудня 2016 року та з 15 липня 2017 року, з врахуванням виплачених сум та надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі, скасовано та направлено справу в цій частині для продовження розгляду до суду першої інстанції. В решті ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року залишено без змін.
02.08.2021 справа № 380/515/21 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду.
За наслідками автоматизованого розподілу, справу № 380/515/21 передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Брильовському Р.М.
04.08.2021 судом прийнято справу до провадження та вирішено розгляд такої проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
Ухвалою від 27.08.2021 судом у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін - відмовлено.
Ухвалою суду від 29.09.2021 судом відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про закриття провадження в даній справі.
Вимоги обґрунтувала тим, що у період з 03.08.1977 по 08.06.1998 рік працювала на посадах, що віднесені до Списку № 1, її страховий стаж 23 роки 5 місяців 11 днів, у тому числі за Списком № 1 - 19 років 2 місяці 20 днів, їй призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Вважає, що на неї поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», проте, звернувшись до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до вказаного Закону, отримала відмову. Вказала, що відповідач, відмовивши у перерахунку пенсії, порушив її гарантії, визначені цим Законом, у частині, що стосується особливостей пенсійного забезпечення шахтарів.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. В обґрунтування такого зазначено, що посада позивачки дає їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, однак, на думку відповідача, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на неї не поширюється, оскільки вона не була зайнята на підземних роботах повний робочий день. Відтак вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до цього Закону відсутні.
Суд з'ясував підстави позовних вимог та заперечень сторін, встановив фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази долучені до матеріалів справи та встановив таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, оскільки її страховий стаж складає 23 роки 5 місяців 11 днів, у тому числі за Списком № 1 - 19 років 2 місяці 20 днів, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці та визнається сторонами.
Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про здійснення перерахунку її пенсії на підставі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Вказана обставинами визнається сторонами.
Листом № 8321-8356/Ф-52/8-1300/20 від 30.11.2020 позивачці відмовлено у здійсненні перерахунку, оскільки, на думку відповідача, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на неї не поширюється. При цьому зазначено, що згідно з переліком списків виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий, день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, посади заміряльника на маркшейдерських і геологічних роботах, гірничного майстра віднесено до пункту «г» (робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік) підрозділу І «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» Розділу І «Гірничі роботи».
Позивачка вважає таке рішення про відмову у перерахунку її пенсії протиправним, відтак звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI від 02.09.2008 (далі - Закон № 345-VI) у редакції до 01.01.2017 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
01 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" щодо працівників калієво-магнієвих та озокеритних копалень» № 1066-VIII від 31.03.2016, відповідно до якого у статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (Відомості Верховної Ради України, 2008 р., № 42-43, ст. 293; 2009 р., № 51, ст. 758) слова «марганцеві та уранові руди» постановлено замінити словами «марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди».
Згідно із ст. 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Пунктом «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» (далі - підрозділ 1 розділу 1 «Гірничі роботи») списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, передбачено, що право на призначення пенсії на пільгових умовах мають всі працівники зайнятість повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень.
Частиною другою статті 10 Закону № 345-VI визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 1 Гірничого закону України рудник - це гірниче підприємство, що видобуває рудні та нерудні корисні копалини підземним способом.
У постанові від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16 Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
За змістом пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно із списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956, який був діючим до 26.01.1991, розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи» передбачав, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв'язку і т. д.).
Крім цього, список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994; список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, містять в собі підрозділ 1 розділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що в силу приписів Порядку № 383 під час вирішення справи застосуванню підлягали списки 1956 року, які діяли на час роботи позивачки на відповідних посадах.
Водночас, оскільки за правилами статті 1 Закону № 345-VI обов'язковою умовою для застосування положень цього закону є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня, вказана обставина є вирішальною.
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637 у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності) (п. 23 Порядку № 637).
Судом встановлено, що стаж роботи позивачки за списком № 1 становить понад 7,5 років, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці.
До матеріалів справи долучено також довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до яких ОСОБА_1 виконувала гірничі роботи з повним робочим днем під землею на Стебницькому калійному заводі.
Ураховуючи наведене, виходячи з того, що позивачка станом на час звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії мала стаж роботи за списком № 1 понад 7,5 років із повним робочим днем під землею, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 , має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З огляду на вказане суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області, викладеного в листі № 8321-8356/Ф-52/8-1300/20 від 30.11.2020, щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Для відновлення порушеного права суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з дня призначення пенсії, з урахуванням раніше виплачених коштів.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Щодо позовної вимоги надалі проводити виплату пенсії у перерахованому розмірі то така вимога заявлена на майбутнє, права позивача в цій частині ще не порушені і вимога фактично носить перспективний характер, а тому до задоволення не підлягає.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Оскільки доказів понесення позивачкою судових витрат матеріали справи не містять, відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 код ЄДРПОУ - 13814885), викладене в листі № 8321-8356/Ф-52/8-1300/20 від 30.11.2020, щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з дня призначення пенсії, з урахуванням раніше виплачених коштів.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.М. Брильовський