справа № 380/2459/21
про повернення заяви
28 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення,
Львівський окружний адміністративний суд 13.07.2021 прийняв рішення в адміністративній справі №380/2459/21, адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив повністю:
- визнав протиправним та скасував розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації №14-к від 19.02.2021 «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- поновив ОСОБА_1 на посаді керівника відділу з питань надання адміністративних послуг та реєстрації Городоцької районної державної адміністрації Львівської області з 20.02.2021;
- стягнув з Городоцької районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 68178 (шістдесят вісім тисяч сто сімдесят вісім) гривень 24 коп.
Суд встановив такий порядок виконання рішення суду: - в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення на її користь заробітку за один місяць в сумі 14558 (чотирнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) гривень 83 коп. рішення виконується негайно; - при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу роботодавцеві слід нарахувати та сплатити у відповідні бюджети/фонди передбачені законодавством податки, збори та інші обов'язкові платежі.
На примусове виконання цього рішення суду 14.07.2021 суд видав виконавчі листи.
13.09.2021 до суду надійшла заява представника позивачки/ ОСОБА_1 в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій представник позивачки просить суд встановити строк 10 календарних днів для відповідача/ Городоцької районної державної адміністрації Львівської області для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/2459/21 від 13.07.2021.
Відповідно до статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно із частиною першою статті 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Абзацом десятим частини першої статті 167 КАС України визначено, що до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
До заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду заявник не додав доказів направлення копії такої заяви та доданих до неї документів відповідачу та третім особам.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Оскільки заявник (позивачка) не скерувала заяву щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з додатками на адресу Городоцької районної державної адміністрації Львівської області та третіх осіб: голови РДА Сагана І.І., Львівської районної державної адміністрації Львівської області, це перешкоджає оперативному з'ясуванню позиції цих учасників справи по суті цього звернення та його розгляду. Тому заяву слід повернути заявнику без розгляду та роз'яснити, що порядок звернення на стадії виконання рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, встановлений частиною першою статті 167 КАС України.
Керуючись ст.ст. 166, 167, 169, 248, 256, 294, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
Повернути заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення без розгляду.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена заявником до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали. Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Москаль Р.М.