Рішення від 29.09.2021 по справі 360/4116/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4116/21

Суддя Луганський окружний адміністративний суд Тихонов І.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області(далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі Позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, як інваліду війни III групи, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Відповідача нарахувати і виплатити Позивачу щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік, як інваліду війни III групи, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій (ООС), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 30.04.2015р. і перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області.

Позивачу від Відповідача надійшли кошти у розмірі 1491 гривень разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року.

Виплата Позивачу в 2021 році разової грошової допомоги у сумі 1491,00 грн. не відповідає статті 13 Закону № 3551-XII та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі.

Позивач вважає, що бездіяльність Відповідача щодо невиплати недоотриманої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, суперечить положенням чинного законодавства, тому порушує його права.

Ухвалою суду від 09.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області подано відзив на позов (а.с. 16-18), в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки Позивач знаходиться на обліку в УПСЗН Рубіжанської міської ради з 03 вересня 2018 р., як учасник бойових дій. Відомості щодо наявності у Позивача статусу інваліда війни III групи в УПСЗН Рубіжанської міської ради відсутні. Щорічна разова грошова допомога до 05 травня за 2021 рік, Позивачу не нараховувалась та не виплачувалась УПСЗН Рубіжанської міської ради. Із заявою щодо перерахунку та виплати суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 05 травня 2021 р. Позивач до УПСЗН Рубіжанської міської ради не звертався, відтак рішення за наслідками розгляду відповідних заяв не приймались.

08.09.2021 до суду від представника позивача надійшло клопотання про заміну відповідача, в якому зазначено, що позивач просить замінити відповідача в адміністративній справі № 360/4116/21 на Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області.

Ухвалою суду від 13.09.2021 замінено у справі № 360/4116/21 первісного відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області на належного - Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області.

Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області адміністративний позов не визнали, про що 22 вересня 2021 року за вхідним реєстраційним № 31804/2021 подав відзив на позовну заяву від 16 вересня 2021 року за № 02-37/4699, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити за необґрунтованістю.

У відзиві зазначає, що ОСОБА_1 на обліку в Управлінні соціального захисту населення Старобільської РДА не перебуває, в списках, які подавалися організаціями до Управління соціального захисту населення Старобільської РДА не значиться, з заявою відповідно до п. 8 Постанови № 325 Позивач не звертався.

Таким чином, виплата даної допомоги ОСОБА_1 в Управлінні соціального захисту населення Старобільської РДА не проводилася.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 30.04.2015 серії НОМЕР_1 (а.с. 5, 4 зв.,4).

Допомога до 5 травня Позивачу в 2021 році відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки списки щодо виплати допомоги до 5 травня на позивача в 2021 році до Управління не надходили, з заявою щодо отримання спірної допомоги в порядку статті 17 Закону позивач не звертався.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Згідно абзацу другого статті 4 Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Статтею 12 Закону встановлені пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-XIV від 25.12.1998 статтю 12 Закону доповнено частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком».

Підпунктом 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, зазначену вище норму викладено в такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Поряд із цим, внаслідок законотворчої діяльності Верховної Ради України було створено іншу норму права, присвячену регламентуванню тих самих правовідносин пункт 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.

Так, пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» № 79-VIII від 28.12.2014 визначено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зазначена норма діяла з 01.01.2015.

Процедура надання та позбавлення статусу учасника бойових дій передбачена Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 року № 223, від 14 березня 2018 року № 170, від 20 березня 2019 року № 237 особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідний статус до 5 травня включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня відповідного року.

Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Допомога до 5 травня Позивачу в 2021 році відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки списки щодо виплати допомоги до 5 травня на ОСОБА_1 в 2021 році до Управління не надходили, з заявою щодо отримання спірної допомоги в порядку статті 17-1 Закону позивач не звертався.

Позивачем зазначені доводи відповідача не спростовані, доказів звернення в 2021 році до відповідача із заявою про виплату щорічної допомоги до 5 травня не надано.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи, що Позивач не звертався до Відповідача із заявою про виплату щорічної допомоги до 5 травня, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання Відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовні вимоги слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов