Іменем України
29 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4283/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення Закону України «Про рекламу»,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (далі також - позивач, Головне управління, ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі також - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якій просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь держави штраф у розмірі 5083,00 грн за порушення законодавства про рекламу та штраф у розмірі 1700,00 грн за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.02.2021 посадовою особою Головного управління при здійсненні контролю за дотриманням рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог законодавства про рекламу зафіксовано факт розповсюдження суб'єктом господарювання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання фізичної особи-підприємця: село Курячівка, Білокуракинський район, Луганська обл., 92232, адреса для листування з суб'єктом господарювання, зазначена в куточку споживачів: АДРЕСА_1 , 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що є порушенням частини п'ятої статті 8 Закону України «Про рекламу» (далі - Закон), а саме: в рекламі про знижку цін на товари відсутні відомості про місце, дату початку і закінчення знижок.
12.02.2021 складено Протокол № 06 про порушення законодавства про рекламу.
Вимогою від 12.02.2021 № 01-11/347 суб'єкту господарювання запропоновано надати перелік документів, що необхідні для провадження у справі про порушення законодавства про рекламу. Вимога отримана 16.02.2021 особисто ФОП ОСОБА_1 , про що свідчить підпис в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення № 060003773318.
26.02.2021 до Головного управління надійшов лист відповідача (вх. № 1756/01-10 від 26.02.2021), в якому йдеться про те, що в отриманій ним вимозі Головного управління від 12.02.2021 № 01-11/347 відсутня інформація щодо суб'єкта господарювання, якому спрямована вимога, та щодо якої саме розповсюдженої реклами йдеться в листі. Також ФОП ОСОБА_1 повідомляє, що запитувана інформація щодо вартості розповсюдженої реклами, а саме: договір з розміщувачем (виробником) реклами, акти виконаних робіт до нього, документи щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, документи що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами тощо), відноситься, на його думку, до комерційної інформації та є секретною інформацією.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону вимоги Головного управління щодо надання документів, пояснень та іншої інформації є обов'язковими для виконання у визначені нею строки. Отже, вимога Головного управління від 12.02.2021 № 01-11/347 щодо надання документів, пояснень, та іншої інформації є обов'язковою для виконання у визначені нею строки.
12.02.2021 начальником Головного управління прийнято Рішення № 07 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно відповідача.
Листом Головного управління від 12.03.2021 № 01-11/543 ФОП ОСОБА_1 запрошували до Головного управління на 12.04.2021 для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, передбачене частиною п'ятою статті 8 Закону.
Станом на 12.04.2021 у Головному управлінні була відсутня інформація щодо отримання суб'єктом господарювання запрошення на розгляд справи.
Запрошення від 12.03.2021 № 01-11/543 повернуто до Головного управління 21.04.2021 за закінченням терміну зберігання.
12.04.2021 відповідач на розгляд справи не прибув, пояснень, інформації (документів) щодо вартості розповсюдженої (та / або виготовлення) 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , Головному управлінню не надано.
У зв'язку із закінченням місячного терміну розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та неможливістю прийняття рішення про накладення штрафу станом на 12.04.2021 року, відповідно до п. 12 Порядку № 693, заступником начальника Головного управління прийняте Рішення № 03 від 12.04.2021 про продовження строку розгляду справи про порушення законодавства про рекламу - до 12.07.2021.
Листами Головного управління від 12.04.2021 №01-11/1108 та № 01- 11/1105, спрямованими на адресу місцезнаходження суб'єкта господарювання та на адресу здійснення господарської діяльності відповідача запрошували для розгляду справи на 17.05.2021. За інформацією з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» станом на 17.05.2021 поштове відправлення №0600005304005 не вручене під час доставки, поштове відправлення № 9340502284922 вручено 22.04.2021.
Вимогою Головного управління від 12.02.2021 № 01-11/347 в порядку частини другої статті 26 Закону ФОП ОСОБА_2 зобов'язано надати документи щодо вартості розповсюдженої реклами, інші документи та пояснення, що можуть мати істотне значення для прийняття рішення.
Станом на 17.05.2021 інформації (документів) щодо вартості розповсюдженої (та/або виготовлення) 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , Головному управлінню не надано, що унеможливлює встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог частини п'ятої статті 8 Закону.
Рішенням № 13 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 17.05.2021, прийнятим заступником начальника Головного управління, на підставі матеріалів справи та керуючись частиною п'ятою статті 8, абз. 5 частини другої статті 27 Закону, Порядком № 693, вирішено за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами, також враховуючи неможливість встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону, накласти на суб'єкта господарювання фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штраф у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5083,00 грн.
Приписом про усунення порушень законодавства про рекламу № 04 від 17.05.2021, прийнятим заступником начальника Головного управління, з метою усунення виявлених порушень діючого законодавства про рекламу, керуючись абз. 5 ч. 2 ст.22 Закону, абз. 3, 12 пп. 8 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 154, приписано:
Протягом 10 робочих днів з дня отримання цього припису суб'єкту господарювання фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 привести у відповідність до норм діючого законодавства, а саме до вимог частини п'ятої статті 8 Закону, рекламу знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідачу направлено на адресу місцезнаходження суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 село Курячівка, Білокуракинський р-н, Луганська область, 92232, поштовим відправленням Рішення № 13 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 17.05.2021 та Припис про усунення порушення законодавство про рекламу № 04 від
Поштове відправлення отримано 20.05.2021 матір'ю ОСОБА_3 , про що свідчить запис та підпис в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення № 9340502256899 та інформація про поштове відправлення.
Відповідачу на адресу для листування з суб'єктом господарювання, зазначена в куточку споживачів АДРЕСА_3 , направлено поштовим відправленням Рішення № 13 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 17.05.2021 та Припис про усунення порушення законодавство про рекламу №04 від 17.05.2021. Поштове відправлення від 18.05.2021 повернуто до Головного управління за закінченням терміну зберігання.
Станом на 17.05.2021 пояснень, інформації (документів) щодо вартості розповсюдженої (та/або виготовлення) 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_1 , Головному управлінню не надано, що є ознаками порушення частини другої статті 26 Закону та про що складено Протокол №17 про порушення законодавства про рекламу від 18.05.2021.
18.05.2021заступником начальника Головного управління прийняте Рішення № 15 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
Листами Головного управління від 18.05.2021 № 01-11/1540 та № 01-11/1541, спрямованими на адресу місцезнаходження суб'єкта господарювання та на адресу здійснення господарської діяльності, суб'єкт господарювання фізична особа-підприємець ОСОБА_1 запрошувався до Головного управління на 18.06.2021 для розгляду справи.
Поштове відправлення спрямоване на адресу місцезнаходження суб'єкта господарювання село Курячівка, Білокуракинський р-н, Луганська область, 92232, отримано 21.05.2021 матір'ю ОСОБА_3 , про що свідчить запис та підпис в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення № 9340502259855 та інформація про поштове відправлення.
Поштове відправлення спрямоване на адресу здійснення господарської діяльності : АДРЕСА_1 , за інформацією з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» станом на 21.05.2021 поштове відправлення №9340502259863 не вручене під час доставки. Поштове відправлення повернулось на адресу Головного управління, за закінченням строку зберігання та інформація про поштове відправлення.
18.06.2021 відповідач на розгляд справи не прибув.
Станом на 18.06.2021 пояснень, інформації (документів) щодо вартості розповсюдженої (та/або виготовлення) 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_1 , Головному управлінню не надано.
Рішенням № 15 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.06.2021, прийнятим заступником начальника Головного управління, на підставі матеріалів справи та керуючись частиною другою статті 26, частиною 6 статті 27 Закону, Порядком № 693, вирішено за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами накласти на суб'єкта господарювання фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн
Відповідачу направлено Рішення № 15 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.06.2021. Відправлення було повернуто поштовим оператором (адресат відмовився від отримання), згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 9340502259499.
Станом на дату подання цього позову суб'єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 не сплатив у добровільному порядку суму штрафів, рішення про накладення штрафів не оскаржував.
Зазначені обставини стали підставою звернення позивача до суду з позовом.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 117-119).
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити (арк. спр. 130, 135).
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Поштове відправлення із судовою повісткою, направлене на адресу відповідача, не вручено адресату (арк. спр. 122, 134).
Відповідно до частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця 04.05.2018, основний вид діяльності роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах (арк. спр. 98).
03.02.2021 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області при здійсненні контролю за дотриманням рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог законодавства про рекламу зафіксовано факт розповсюдження суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 , 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що є порушенням частини п'ятої статті 8 Закону України «Про рекламу», а саме: в рекламі про знижку цін на товари відсутні відомості про місце, дату початку і закінчення знижок, про що складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 12.02.2021 № 06 (арк. спр. 15-16).
ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області надіслало на адресу ФОП ОСОБА_1 вимогу від 12.02.2021 № 01-11/347 в порядку частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», якою зобов'язано відповідача у п'ятиденний строк з дня отримання вимоги надати позивачу копії документів щодо розповсюдженої реклами, а саме: свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1 , договору з розміщувачем (виробником) реклами, актів виконаних робіт до нього, документів щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, документів, що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами тощо), письмові пояснення, іншу інформацію, що може мате істотне значення для прийняття рішення. Також у вимозі зазначено, що 03.02.2021 зафіксовано факт розповсюдження суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 , 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », що є ознаками порушення частини п'ятої статті 8 Закону України «Про рекламу», а саме: в рекламі про знижку цін на товари відсутні відомості про місце, дату початку і закінчення знижок (арк. спр. 30-32).
Вимога ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 12.02.2021 № 01-11/347 направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та вручена за довіреністю 16.02.2021 (арк. спр. 36).
Рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 12.03.2021 № 07 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу вирішено розпочати справу про порушення законодавства про рекламу відносно суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 щодо ознак порушення ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» (арк. спр. 38).
12.03.2021 позивачем на адресу відповідача направлено запрошення № 01-11/543, яким запропоновано ФОП ОСОБА_1 прибути 12.04.2021 о 10 год. 00 хв. за вказаною адресою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (арк. спр. 39).
Запрошення від 28.12.2020 № 01-11/5369 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням однак було повернуто на адресу контролюючого органу і позначкою «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 41).
Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду справ про порушення законодавства про рекламу від 12.04.2021 № 11 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 комісія дійшла висновку про продовження строку розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та перенесення розгляду справи на 17.05.2021 (арк. спр. 42-45).
Рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 12.04.2021 № 03 вирішено продовжити розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 до 12.07.2021 (арк. спр. 46).
В подальшому на адресу ФОП ОСОБА_1 надсилались запрошення від 12.04.2021 № 01-11/1105 та 01-11/1108, які були вручені позивачу (арк. спр. 47-52).
Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду справ про порушення законодавства про рекламу від 17.05.2021 № 17 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 комісія дійшла висновку про наявність в діях суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 порушень вимог ч. 5 статті 8 Закону України «Про рекламу». Враховуючи неможливість встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу», відповідальність за ці порушення передбачена ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» (арк. спр. 54-57).
Рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 18.05.2021 № 01-11/1529 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ФОП ОСОБА_1 за порушення законодавства про рекламу, а саме ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», накладено штраф у розмірі 299 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 5083,00 грн та зобов'язано відповідача у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф до державного бюджету (арк. спр. 58-62).
Також 18.05.2021 позивачем винесено припис № 04 про усунення порушень законодавства про рекламу, яким зобов'язано протягом 10 робочих днів з дня отримання припису привести у відповідність до норм діючого законодавства рекламу знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%» (арк. спр. 63-64).
Рішення та припис направлено на адресу відповідача та вручено членом родини відповідача 20.05.2021 (арк. спр. 65).
Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду справ про порушення законодавства про рекламу від 18.05.2021 № 17 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 комісія дійшла висновку про наявність в діях суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 порушень вимог ч. 2 статті 26 Закону України «Про рекламу» (арк. спр. 70-73).
Рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 18.05.2021 № 15 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу вирішено розпочати справу про порушення законодавства про рекламу відносно суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 щодо ознак порушення ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» (арк. спр. 77).
В подальшому на адресу ФОП ОСОБА_1 надсилались запрошення від 18.05.2021 № 01-11/1540 та 01-11/1541, які були вручені позивачу (арк. спр. 78-84).
Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду справ про порушення законодавства про рекламу від 18.06.2021 № 22 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 комісія дійшла висновку про наявність в діях суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 порушень вимог ч. 2 статті 26 Закону України «Про рекламу» (арк. спр. 85-89).
Рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 18.05.2021 № 15 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ФОП ОСОБА_1 за порушення законодавства про рекламу, а саме ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», накладено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн та зобов'язано відповідача у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф до державного бюджету (арк. спр. 90-95).
Вказане рішення відправлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак відправлення було повернуто на адресу контролюючого органу у зв'язку з відмовою від отримання (арк. спр. 96).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, є Закон України від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР «Про рекламу» (далі - Закон № 270/96-ВР) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України (частини перша, друга статті 2 Закону № 270/96-ВР).
Згідно з статтею 1 Закону № 270/96-ВР:
зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг;
особа - фізична особа, в тому числі фізична особа-підприємець, юридична особа будь-якої форми власності, представництво нерезидента в Україні;
реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.
Частиною першою статті 3 Закону № 270/96-ВР визначено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
Відповідно до частин першої, шостої статті 9 Закону № 270/96-ВР реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. Вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Згідно з частиною восьмою статті 8 Закону № 270/96-ВР розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Абзацами першим, другим частини першої статті 26 Закону № 270/96-ВР визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону № 270/96-ВР реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару..
Посадовими особами позивача зафіксовано порушення з боку ФОП ОСОБА_1 вимог частини п'ятої статті 8 Закону № 270/96-ВР, а саме: 03.02.2021 зафіксовано факт розповсюдження суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 , 2-х об'єктів зовнішньої реклами знижок цін на товари з текстом «Сіfrobus комісійний магазин Екстремальні знижки БЕРИ ВСЕ! 50%», розміщених на фасаді будинку та поруч з входом в магазин « Сіfrobus комісійний магазин », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що є порушенням частини п'ятої статті 8 Закону України «Про рекламу», а саме: в рекламі про знижку цін на товари відсутні відомості про місце, дату початку і закінчення знижок.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 26 Закону № 270/96-ВР на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами (абзаци другий-сьомий часини другої статті 26 Закону № 270/96-ВР).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 27 Закону № 270/96-ВР особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно з пунктами 1, 3 частини другої статті 27 Закону № 270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Абзацами першим-четвертим частини четвертої статті 27 Закону № 270/96-ВР регламентовано, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на:
рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами;
виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами;
розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Повторне вчинення перелічених порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі (абзац п'ятий частини четвертої статті 27 Закону № 270/96-ВР).
Згідно з частиною п'ятою статті 27 Закону № 270/96-ВР вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.
За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина шоста статті 27 Закону № 270/96-ВР).
У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина сьома статті 27 Закону № 270/96-ВР).
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693 (далі - Порядок № 693).
Згідно з п.п. 9 Порядку № 693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції та її територіальних органів.
З аналізу наведених норм вбачається, що відповідач наділений повноваженнями контролю дотримання законодавства України про рекламу у сфері відносин, пов'язаних з її виробництвом, розповсюдженням та споживанням. При цьому, такий контроль не здійснюється у сфері господарської діяльності. Встановлені Законом України «Про рекламу» та Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу форми контролю не пов'язані з проведенням перевірок суб'єктів господарювання у будь-якій з встановлених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» форм, а полягають у виявленні порушень, фіксування таких фактів у протоколах та розгляд справ про порушення законодавства про рекламу.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не застосовуються при розгляді справ про порушення законодавства про рекламу. Застосуванню підлягають норми спеціальних нормативних актів: Закону України «Про рекламу» та Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Відповідно до копії протоколу про порушення законодавства про рекламу № 06 від 12.02.2021 та додатків до нього у вигляді фото рекламного засобу, відповідачем виявлено рекламу, яка не містить відомості про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 270/96-ВР відповідачем вимогою № 01-11/347 від 12.12.2020 витребувано у позивача інформацію, необхідну для розгляду справи.
Суб'єктом господарювання вказаної інформації надано не було.
Відтак, позивач не мав можливості встановити реальну вартість реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу.
Відповідно до п. 1, ч. 2 ст. 27 Закону № 270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, винні у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами.
Згідно з 7 ст. 27 Закону № 270/96-ВР у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, внаслідок неподання позивачем відомостей щодо вартості реклами відповідачем накладено на нього штраф у порядку, встановленому частиною сьомої статті 27 Закону № 270/96-ВР.
Також, суд зазначає, що рішення від 18.05.2021 № 13 про застосування штрафних санкцій у розмірі 5083,00 грн відповідачем не було оскаржено, у встановлений строк відповідач суму штрафу не сплатив, тому суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (вул. Пивоварова, буд. 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93405, код ЄДРПОУ 40326412) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , місце реєстрації: с. Курячівка, Сватіський район, Луганська обл., 92232) про стягнення штрафу в сумі 5083,00 грн задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України штраф у розмірі 5083,00 грн (п'ять тисяч вісімдесят три грн 00 коп.) за порушення законодавства про рекламу та штраф у розмірі 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень) за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця