29 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4097/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Представник позивача в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 17.10.2019 № 112750001514 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій з 25.04.2019 p., тобто з моменту звернення.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач 25.04.2019 звернувся до Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком достроково на підставі п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, рішенням від 17.10.2019 № 112750001514 позивачу протиправно відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з недостатністю страхового стажу.
Згідно наданого до суду відзиву на позов, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити. Представник відповідача зазначив, що позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити призначення пенсії з 25.04.2019 повинні бути залишені без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем 6 - ти місячного строку звернення до адміністративного суду. Відповідач наголошував, що підставою для прийняття органом Пенсійного фонду оскаржуваного рішення є недостатність у позивача страхового стажу та відсутність довідки про грошове забезпечення та сплачені страхові внески за період проходження військової служби за контрактом з 03.03.2015 по 31.05.2016. В подальшому, 25.10.2019 позивач вдруге звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону. На підставі наданої заяви було прийнято рішення про призначення пенсії за віком з 25.10.2019, тобто з дати звернення за призначенням пенсії. Підстави для призначення пенсії ОСОБА_1 з більш раннього строку відсутні ( а.с.35-36).
Ухвалою суду від 30.08.2021 задоволено заяву представника позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду; поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду; відкрито провадження в адміністративній справі № 340/4097/21 ( а.с.31).
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
25.04.2019 ОСОБА_1 звертався до Олександрійського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з питання надання допомоги у витребувані довідки про період служби та грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 з 03.03.2015 по 31.05.2016 ( а.с.41).
19.07.2019 позивач подав заяву про призначення дострокової пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( а.с. 55).
До заяви від 19.07.2019 позивачем додано:
- копія паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду;
- копія трудової книжки НОМЕР_2 ;
- довідка про реєстрацію місця проживання особи від 05.06.2019 № 4978;
- копія військового квитка серія НОМЕР_3 ;
- довідка Олександрійського об'єднаного міського військового комісаріату Кіровоградської області від 18.07.2019 № 4/160, яка підтверджує період проходження строкової військової служби з 03.05.1977 по 17.05.1979 та військової служби за контрактом з 03.03.2015 по 22.04.2019;
- довідка від 01.07.2017 № 1151 про період безпосередньої участі АТО з 03.11.2016 по 12.06.2017, видана військовою частиною НОМЕР_4 ;
- копія посвідчення учасника бойових дій від 18.04.2016 1 №0611759.
19.07.2019 позивачу видано розписку - повідомлення із зазначенням прийнятих документів та документів, яких недостатньо для призначення пенсії, зокрема, довідки про грошове забезпечення та сплачені страхові внески за період проходження військової служби за контрактом з 03.03.2015 по 31.05.2016 ( а.с.55, зворотній бік).
17.10.2019 відповідачем прийнято рішення № 112750001514 про відмову в призначенні пенсії відповідно до статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( а.с.56), про що позивача було повідомлено листом від 24.10.2019 № 6290/03-05 ( а.с.57-58).
Згідно листа відповідача від 24.10.2019 № 6290/03-05 станом на 17.10.2019 на неодноразові запити, щодо надання довідки про період служби, грошове забезпечення та сплачені страхові внески за період проходження військової служби за контрактом, відповідь не надійшла. Страховий стаж позивача, обчислений за наявними документами та відомостями, що містяться в системі персоніфікованого обліку, склав 24 роки 4 місяці 18 днів, що не дає права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону ст.115 Закону ( а.с.58).
25.10.2019 позивач вдруге звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону.
На підставі наданої заяви було прийнято рішення про призначення пенсії за віком з 25.10.2019 ( а.с.5).
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача від 17.10.2019 № 112750001514, звернулася до суду з даним позовом 22.07.2021 ( а.с.1).
Щодо посилання представника відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду в частині позовних про призначення пенсії з 25.04.2019, суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 27.07.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення залишено без руху та запропоновано позивачу надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом (а.с.22).
За результатами розгляду заяви представника позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду ( а.с.28-29) ухвалою суду від 30.08.2021 задоволено заяву представника позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду; поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду ( а.с.31).
Тобто питання поновлення позивачу строку звернення до суду вирішено судом на стадії відкриття провадження.
Надаючи оцінку встановленим обставинам суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-IV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено поняття пенсії це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).
Згідно з ч.1 ст.9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Згідно ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч.3 ст. ст.44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За загальним правилом, відповідно до ч.1 ст. 45 Закону №1058-IVпенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Згідно з ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок №22-1), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 1.7. Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Згідно з п.4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
На підставі пунктів 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, який зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення. Рішення пенсійного органу є наслідком належного виконання суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій. Саме рішення про призначення чи перерахунок пенсії або про відмову у такому призначенні чи перерахунку і створює правові наслідки для позивача у сфері пенсійного забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася із заявою про призначення пенсії 19.07.2019.
Доказів звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії 25.04.2019 до суду не надано.
При прийнятті заяви про призначення пенсії від 19.07.2019 відповідачем письмово повідомлено заявника про те, які документи необхідно подати додатково, строк подання документів 18.10.2019 (а.с.55, зворотній бік).
Доказів надання позивачем або органом до якого відповідачем робилися запити щодо надання відповідачу документів, зокрема довідки про грошове забезпечення та сплачені страхові внески за період проходження військової служби за контрактом з 03.03.2015 по 31.05.2016, до суду не надано.
Отже, виходячи з аналізу зазначених вище положень нормативно правових актів, суд приходить до висновку, що відповідачем, після спливу трьох місяців із дня повідомлення позивача про необхідність подання додаткових документів, правомірно відмовлено у призначенні пенсії рішенням від 17.10.2019 № 112750001514, в зв'язку з недостатністю страхового стажу.
Таким чином, суд перевіривши оскаржуване рішення відповідача від 17.10.2019 № 112750001514, на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, прийшов до висновку, що рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Щодо вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій з 25.04.2019 p., тобто з моменту звернення, суд зазначає наступне.
Позивачем не надано до суду доказів звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії саме 25.04.2019, а тому вказана вимога також задоволенню не підлягає.
Доказів понесення сторонами справи судових витрат до суду не надано.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун