Рішення від 28.09.2021 по справі 340/3571/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3571/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 за допомогою системи "Електронний Суд", через представника Неверчака Є.Б., звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 працював на гірничих підприємствах та має 18 повних років роботи у шахті по Списку №1. З квітня 2021 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідачем не враховано до стажу роботи шахтаря у розумінні Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" період роботи позивача на посаді респіраторника ВГРВ Смолінської шахти СхідГЗК з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року, що позбавило позивача права на отримання пенсії у розмірі, передбаченому цим Законом. З метою врахування цього стажу та перерахунку пенсії позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з відповідною заявою від 30.05.2021 року, на що отримав рішення №110950000855 від 31.05.2021 року про відмову в проведенні перерахунку. Позивач не погоджується з цим рішенням та наполягає, що у період з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року він працював на посаді респіраторника ВГРВ, який входив до складу Смолінської шахти, та в силу своїх посадових обов'язків брав участь у ліквідації наслідків аварій в підземних умовах шахти. Позивач стверджує, що з урахуванням цього періоду його роботи, його стаж на підземних роботах становить більше 18 років, що дає йому право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". З цих підстав просить суд:

- визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №110950000855 від 31.05.2021 року про відмову в проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки від 10.12.2020 року №17-48/4310 відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати до його страхового стажу період роботи на посаді респіраторника ВГРВ Смолінської шахти СхідГЗК з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року як пільговий стаж шахтаря згідно статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії в розмір 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з червня 2021 року.

Ухвалою судді від 09.07.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", позаяк у нього відсутній стаж роботи, передбачений цим Законом, а цей Закон не поширюється на працівників воєнізованих гірничорятувальних загонів у енергетичній промисловості.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на гірничих підприємствах з видобування уранових руд.

Так, згідно з записами у трудовій книжці позивач працював у період з 01.10.1991 року по 14.04.1994 року у Смолінському рудоуправлінні Східного гірничо-збагачувального комбінату, з 01.07.1994 року по 22.08.1994 року - в Смолінському руднику Східного гірничо-збагачувального комбінату, з 01.11.1994 року по 15.04.1998 року в Шахтобудівельному управлінні №4 тресту "Кривбасшахтопроходка", з 29.04.1998 року по 28.09.2004 року - у Смолінській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", з 16.03.2007 року по 08.04.2014 року - у Новокостянтинівській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат".

У квітні 2021 року, досягнувши 50-річного віку, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 23.04.2021 року про призначення пенсії за віком. (а.с. 45)

За цією заявою позивачу з 23.04.2021 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На момент призначення пенсії загальний трудовий стаж позивача обрахований у 40 років 5 місяців 7 днів, із них стаж роботи за Списком №1 - 18 років 1 місяць, а розмір пенсії склав 7752, 66 грн. (а.с. 19)

У травні 2021 року позивач звернувся через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 30.05.2021 року (в електронній формі), в якій просив зарахувати до його страхового стажу період роботи на посаді респіраторника ВГРВ Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" як пільговий стаж шахтаря відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", здійснити перерахунок і виплату його пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". До заяви додав довідку Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" №17-48/4310 від 10.12.2020 року. (а.с. 53)

За цією заявою ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийнято рішення №110950000855 від 31.05.2021 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки №17-48/4310 від 10.12.2020 року відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з підстав відсутності 15 років стажу роботи, який дає право на обчислення пенсії по цьому закону. (а.с. 94)

Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з невключенням пенсійним органом періоду роботи позивача на посаді респіраторника воєнізованого гірночорятувального взводу Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до стажу роботи шахтаря, який дає право на гарантії та пільги, передбачені Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно з пунктом 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (надалі - Порядок №383).

Цей Порядок регулює застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пунктів 2, 3, 10 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

З 16.09.2008 року набрав чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці", спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

У статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачені особливості пенсійного забезпечення.

Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" запроваджено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28.01.2014 року (справа №21-455а13), від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).

Згідно з розрахунком стажу, який міститься у пенсійній справі позивача, до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дала право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, включено 1 рік 8 місяців 12 днів роботи на посаді підземного електрозварювальника в Смолінському рудоуправлінні Східного гірничо-збагачувального комбінату, 3 роки 5 місяців 5 днів - на посаді газоелектрозварювальника в Шахтобудівельному управлінні №4 тресту "Кривбасшахтопроходка", 5 років 7 місяців 13 днів - на посаді підземного респіраторника воєнізованого гірночорятувального взводу та 8 місяців 15 днів - на посаді електрозварювальника в Смолінській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", 6 років 8 місяців 29 днів - на посаді електрозварювальника та гірничомонтажника підземного у Новокостянтинівській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", що загалом склало понад 18 років. (а.с 97 - 101)

Вказані періоди враховані відповідачем також до стажу роботи шахтаря на підземних гірничих роботах, за виключенням періоду роботи позивача на посаді підземного респіраторника воєнізованого гірночорятувального взводу Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року (5 років 7 місяців 13 днів).

Як вбачається зі змісту спірного рішення №110950000855 від 31.05.2021 року та відзиву відповідача на позов, причиною неврахування цього періоду стали висновки відповідача про те, що Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості. Вугільна промисловість - це базова галузь економіки, що здійснює розвідування та видобування кам'яного та бурого вугілля. Смолінська шахта ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", яка підпорядкувалася Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та до складу якої входив гірничорятувальний загін, веде видобуток уранової руди. Тож період роботи з 01.06.1998 року по 03.01.2004 року респіраторником не можна зарахувати до стажу роботи, який дає право на обчислення пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки робота працівників воєнізованого гірничорятувального загону проводилася не у вугільній промисловості.

Перевіряючи такі висновки відповідача, суд установив, що у 1972 році для видобутку уранової руди у Ватутінському родовищі урану засноване Рудоуправління №3 (Смолінська шахта), яке у 1986 році перейменоване в Смолінське рудоуправління Східного гірничо-збагачувального комбінату. На його базі у 1992 році організований Смолінський рудник НВО "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", який у 1997 році перейменований в Смолінську шахту ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат". (а.с. 77)

Смолінська шахта є відокремленим структурним підрозділом ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", який підпорядкований та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

У Смолінській шахті з метою здійснення заходів щодо запобігання аваріям на підприємстві та їх ліквідації, рятування людей була створена аварійно-рятувальна служба - воєнізований гірничорятувальний взвод.

Згідно з записами у трудовій книжці ОСОБА_1 з 01.06.1998 року він переведений підземним респіраторником воєнізованого гірничорятувального взводу, з повним робочим днем в підземних умовах, з присвоєнням категорії "А" як працівнику, що працює з джерелами іонізуючого випромінювання. За наказом №84 від 21.02.2000 року проведена атестація робочих місць, яка підтверджує роботу з повним робочим днем в підземних умовах праці. З 01.04.2003 року у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці ВГРВ реорганізований в аварійно-рятувальну службу СхідГЗК. З 01.07.2003 року у зв'язку з реорганізацією ВГРВ СхідГЗК в аварійно-рятувальну службу СхідГЗК, ОСОБА_1 переведений респіраторником окремого воєнізованого гірничорятувального взводу №2 шахти аварійно-рятувальної служби ДП "СхідГЗК", з підземними умовами праці. На цій посаді позивач працював до 14.01.2004 року. (а.с. 58 - 63)

Згідно з уточнюючою довідкою Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" №17-48/4310 від 10.12.2020 року ОСОБА_1 з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року постійно повний робочий день працював у складі воєнізованого гірничорятувального взводу та виконував роботи з обслуговування підземних гірничих робіт на посаді респіраторника. (а.с. 53)

На час роботи позивача були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановами Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, №36 від 16.01.2003 року.

Відповідно до розділу І "Гірничі роботи (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд)" Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, правом на пільгову пенсію користуються згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копалинах на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень)" всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а згідно з пунктом 1010600а-18029 підрозділу 2 "Гірничорятувальні частини (станції)" - респіраторники, ремонтники респіраторів і протигазів.

Відповідно до розділу І "Гірничі роботи (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд)" Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, правом на пільгову пенсію користуються згідно з пунктом 1.1а підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень)" всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а згідно з пунктом 1.5а підрозділу 2 "Аварійно-рятувальні частини (станції)" - респіраторники.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Гірничого закону України:

- гірничі роботи - комплекс робіт з проведення, кріплення та підтримки гірничих виробок і виймання гірничих порід в умовах порушення природної рівноваги, можливості прояву небезпечних і шкідливих виробничих факторів;

- гірниче підприємство - цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики тощо);

- шахта - гірниче підприємство з видобування корисних копалин (вугілля, солей тощо) підземним способом.

Статтею 1 Закону України "Про видобування і переробку уранових руд" визначено, що:

- видобуток уранових руд - це вилучення уранових руд з родовищ усіма можливими способами;

- гірничодобувні та переробні уранові об'єкти - сукупність основних промислових виробництв та допоміжних об'єктів, які забезпечують технологічний цикл видобування і переробки уранових руд: шахти, рудники, кар'єри, геологорозвідувальні підземні виробки, комплекси підземного вилуження, гідрометалургійні заводи, збагачувальні фабрики, хвостові господарства, транспортні підприємства;

- уранові руди - корисні копалини, які видобуваються і переробляються з метою виділення ядерного матеріалу.

Відповідно до статті 29 Гірничого закону України для здійснення екстрених і невідкладних заходів на підприємствах вугільної та гірничої галузей для рятування людей, гасіння пожеж, ліквідації наслідків вибухів, раптових викидів вугілля та газу, обвалів гірничих порід і виконання інших робіт, що потребують застосування засобів захисту органів дихання та спеціального оснащення, а також контролю та нагляду за здійсненням власником (керівником) гірничого підприємства профілактичних заходів щодо запобігання аваріям на гірничих підприємствах створюються державні воєнізовані аварійно-рятувальні служби (формування).

Усі гірничі підприємства незалежно від форми власності в період їх будівництва, реконструкції, експлуатації, ліквідації або консервації обслуговуються державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами (формуваннями), які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів гірничих підприємств, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Власник (керівник) гірничого підприємства, незалежно від форми власності та підпорядкування підприємства, зобов'язаний створювати допоміжні добровільні гірничорятувальні команди (станції, служби), які забезпечуються приміщеннями, оснащенням та екіпіровкою на такому ж рівні, як державні воєнізовані аварійно-рятувальні служби (формування). Члени цих гірничорятувальних команд (станцій, служб) проходять відповідну спеціальну підготовку.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби", який був чинним на час роботи позивача на посаді респіраторника ВГРЗ Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат":

- аварійно-рятувальна служба - сукупність організаційно об'єднаних органів управління, сил та засобів, призначених для вирішення завдань щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та окремих їх наслідків, проведення пошукових, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;

- спеціальна (воєнізована) аварійно-рятувальна служба - професійна аварійно-рятувальна служба, заснована на принципах єдиноначальності, централізації управління, статутної дисципліни, особистої відповідальності.

Відповідно до статті 8 цього Закону аварійно-рятувальні служби можуть бути спеціалізованими або неспеціалізованими, створеними на професійній або на непрофесійній основі. Відповідно до специфіки діяльності професійні аварійно-рятувальні служби можуть бути спеціальними (воєнізованими).

Аварійно-рятувальні служби поділяються на державні, комунальні, аварійно-рятувальні служби громадських організацій та аварійно-рятувальні служби підприємств, установ, організацій (далі - об'єктові аварійно-рятувальні служби).

Згідно з частинами 3, 8 статті 9, частиною 4 статті 10, частиною 6 статті 12 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" на підприємствах, в установах, організаціях із шкідливими та небезпечними умовами праці та підвищеним ризиком виникнення аварії можуть створюватися спеціалізовані об'єктові аварійно-рятувальні служби з працівників цих підприємств, установ та організацій за погодженням з державною чи комунальною аварійно-рятувальною службою, що обслуговує це підприємство, установу та організацію.

Об'єктові аварійно-рятувальні служби діють на основі положень про них, що затверджуються органами управління відповідних підприємств, установ та організацій за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах цивільного захисту, рятувальної справи.

Структура об'єктових аварійно-рятувальних служб затверджується керівниками підприємств, установ та організацій, на яких вони створюються.

Об'єктові аварійно-рятувальні служби комплектуються з інженерно-технічних та інших досвідчених працівників, які одержали необхідні знання та навички в проведенні аварійно-рятувальних робіт і здатні за станом здоров'я виконувати роботи в екстремальних умовах.

У пункті 3 Порядку виконання робіт із забезпечення державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами масових вибухів на гірничих підприємствах, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.11.2017 року №959, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2017 року за №1538/31406, визначено, що респіраторник - працівник спеціалізованої воєнізованої професійної аварійно-рятувальної служби, який виконує аварійно-рятувальні (гірничорятувальні) роботи з використанням засобів індивідуального захисту органів дихання.

Відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 5 "Добувна промисловість", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №62 від 14.01.2000 року, респіраторник виконує гірничорятувальні роботи в шахтах і на поверхневих об'єктах (в тому числі з застосуванням засобів захисту органів дихання і спеціального спорядження); розвідування аварійних виробок та зон; рятування людей; гасіння пожеж активним способом, будування ізоляційних, водотривких та фільтрувальних споруд, постійних та тимчасових перемичок; розгазування гірничих виробок та відновлення вентиляційних пристроїв, відбирання проб рудникового повітря для контролю загазованості та запиленості, заміряння параметрів шахтової атмосфери; розбирання завалів; відновлення виробок, проведення та кріплення пошукових та рятувальних печей; доставка аварійних матеріалів та обладнання по гірничих виробках. Утримує в справному стані та постійній готовності до застосування захисні засоби, киснево-дихальну, теплозахисну та оживляючу апаратуру, прилади контролю складу рудникового повітря, вимірювання його витрати, температури та вологості; інше гірничорятувальне оснащення. Виконує планові тренування з застосуванням газотеплозахисних засобів в обслуговуваних та навчальних шахтах, теплових камерах, на полігонах та тренажерах щодо відпрацювання прийомів рятування людей, способів та варіантних методів ліквідації аварій, раціонального застосування гірничорятувального оснащення з метою підвищення професійної майстерності, фізичної працездатності та теплової витривалості. Бере участь у тактичних навчаннях з відпрацювання практичної взаємодії в аварійній обстановці; в технічних, профілактичних та інших роботах на обслуговуваних шахтах щодо перевіряння стану запасних виходів та справності засобів протипожежного захисту, ремонту вентиляційного устаткування та будування ізоляційних споруд, перекріплення та розширення гірничих виробок, прокладання пожежних трубопроводів, обстеження діючих виробок з метою їх вивчення. Проводить профілактичний огляд і ремонт, настроювання та перевірку гірничорятувальної техніки для застосування в аварійній ситуації.

Суд установив, що позивач у спірний період з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року працював на гірничому підприємстві з видобутку уранових руд - Смолінській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", а саме в спеціалізованій аварійно-рятувальній службі цього підприємства на посаді респіраторника. При цьому, з огляду на характер виконуваної роботи, позивач був безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних роботах у шахті та на роботах з обслуговування підземних гірничих робіт, що підтверджується записами трудової книжки та уточнюючою довідкою Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" №17-48/4310 від 10.12.2020 року. Оскільки ця посада та роботи відносяться до Списку №1, тому цей період дає підстави для віднесення позивача до кола шахтарів, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та норма абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на те, що вказаний стаж складає 5 років 7 місяців 13 днів, а також зважаючи на наявність у позивача стажу роботи шахтаря на інших підземних гірничих роботах понад 12 років, який відповідачем не заперечується, тому загальний стаж роботи шахтаря складає більше 15 років, що дає позивачу право на обчислення його пенсії з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та на перерахунок його пільгової пенсії за віком у розмірі, передбаченому абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частинами 4, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Суд прийшов до висновку, що спірне рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №110950000855 від 31.05.2021 року про відмову в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №17-48/4310 від 10.12.2020 року відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з підстав недостатності спеціального стажу, передбаченого цим Законом, прийнято необґрунтовано та нерозсудливо. Отже, таке рішення підлягає скасуванню як протиправне.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Матеріали справи свідчать, що позивач на час подання заяви від 30.05.2020 року про перерахунок пенсії мав право на обчислення його пенсії з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", і за правилами частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такий перерахунок мав бути проведений з 01.06.2021 року.

Суд вважає, що права позивача, порушені незаконним рішенням відповідача, мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача зарахувати спірний період роботи позивача до стажу роботи шахтаря, який дає право на пільги, передбачені Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та здійснити у зв'язку з цим відповідний перерахунок його пенсії та виплату недоплачених сум.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №110950000855 від 31.05.2021 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.06.2021 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, врахувавши до стажу роботи шахтаря, який дає право на пільги, передбачені Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", період роботи з 01.06.1998 року по 13.01.2004 року в Смолінській шахті ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш