29 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/3053/21
категорія 102010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій він просить:
- визнати бездіяльність Коростишівської міської ради щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 01.12.2020 № 59/4;
- зобов'язати Коростишівську міську раду розглянути звернення ОСОБА_1 від 01.12.2020 № 59/4 в установленому законом порядку.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він спільно з Громадською організацією "Проти придурків та ідіотів", відповідно до Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" звернувся до Коростишівської міської ради з зверненням депутату від політичної партії "Батьківщина" Криворучко С.П. від 01.12.2020 №59/4, в якому наводив приклади ігнорування інтересів членів територіальної громади, вказував, що рішення про призначення на посади, які прийнято, та "торги", які плануються, суперечать не тільки інтересам територіальної громади, а й здоровому глузду, просив не "торгами", а інтересами громади перейматися при голосуванні за ту чи іншу посаду. Посилаючись на те, що відповідач в порушення вимог статей 18, 19 Закону України "Про звернення громадян" звернення позивача не розглянув, відповіді в установлений термін не надав, позивач просить визнати бездіяльність Коростишівської міської ради щодо розгляду даного звернення.
Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовної заяви, зазначаючи, що заява від 01.12.2020 за №59/4 була адресована конкретному депутату політичної партії "Батьківщина" Криворучко С.П. , а відповідачем у даній справі являється Коростишівська міська рада. Окрім цього, відповідачем зазначено, що із заяви позивача на адресу міської ради від 01.12.2020 за №59/4 неможливо визначити суть порушеного питання, а тому така заява не є зверненням в розумінні Закону України " Про звернення громадян".
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що зміст звернення від 01.12.2020 № 59/4, являється доказом повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності, що являється підтвердженням того, що за нормами ч. 3 ст. 3 Закону України "Про звернення громадян", звернення від 01.12.2020 № 59/4, являється зверненням, обов'язок надання відповіді на яке визначено ст. 40 Конституції України, ст. 18, 19 Закону України "Про звернення громадян".
Суд, дослідивши подані сторонами докази, дійшов такого висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 02.12.2020 на електронну пошту Коростишівської міської ради ОСОБА_1 спільно з громадською організацією "Проти придурків та ідіотів", за підписом голови цієї організації ОСОБА_1 , була направлена адресована депутату Коростишівської міської ради від політичної партії "Батьківщина" Криворучко С.П. заява від 01.12.2020 №59/4.
Позивач, вважаючи, що Коростишівська міська рада, не розглянувши вказану заяву, не виконала вимоги Закону України "Про звернення громадян", чим порушила його права, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Так, преамбулою до Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів.
Згідно із ст. 1 вказаного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Визначення пропозиції (зауваження) міститься у статті 3 Закону №393/96-ВР та означає звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 4 Закону № 393/96 визначено, що до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
Згідно із ст. 5 Закону №393/96 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що звернення із заявою породжує право на її розгляд у громадянина, який звернувся, та обов'язки щодо її розгляду у особи, до якої таке звернення адресоване. Відтак, наполягаючи на тому, що відповідь має бути надана певним органом, позивач має довести, що відповідне звернення можна беззастережно ідентифікувати як таке, що адресоване цьому органу.
Як встановлено судом на підставі дослідження доданих до позову доказів, із заявою від 01.12.2020 за № 59/4 звертався не громадянин ОСОБА_1 , а Громадська організація "Проти придурків та ідіотів", головою якої є ОСОБА_1 , і не до Коростишівської міської ради, а до депутата Коростишівської міської ради від політичної партії "Батьківщина" Криворучко С.П.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст. 5 КАС України).
Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду (п.8 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідач - суб'єкт владних повноважень (п.9 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства (п.7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Тобто, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Так, у постанові Верховного Суду України від 23 травня 2017 року по справі №800/541/16 зазначено, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи викладене суд вважає, що Коростишівська міська рада не порушувала прав та законних інтересів позивача, як громадянина та порушення його прав, свобод та інтересів саме Коростишівською міською радою щодо розгляду звернення громадської організації "Проти придурків та ідіотів" від 01.12.2020 №59/4, а отже, підстави для задоволення позову відсутні.
Аналогічної позиції дотримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 07.09.2021 у справі №240/3053/21.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Коростишівської міської ради (вул. Володимирська, 1, м. Коростишів, 12501, код ЄДРПОУ 04053660) про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева