Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 вересня 2021 р. Справа №200/5134/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши (в порядку письмового провадження) клопотання позивача про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а та звіт Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
27.05.2020 ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (відповідач-1) (юридична адреса: вул. Машинобудівників, буд. 64, м. Дружківка, Донецька область, 84206; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 26010987), Державної казначейської служби України (відповідач-2) (юридична адреса: вул. Бастионна, буд. 6, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 37567646) про:
- визнання бездіяльності відповідача - Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в частині відмови ОСОБА_1 у донарахуванні недоплаченої суми матеріальної допомоги, як учаснику бойових дій до 5 травня 2020 року у сумі 8056 гривень 00 копійок, відповідно до частині п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у діючій редакції норми закону відповідно до Закону України № 367-ХІV від 25.12.1998 протиправною;
- зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму у розмірі 8056 гривень 00 копійок матеріальної допомоги до 05 травня 2020 року відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у діючій редакції норми закону відповідно до Закону України № 367-ХІV від 25.12.1998;
- стягнути з Держави Україна в особі Державної казначейської служби України відповідно до п.п. 4, 35, 38 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ №845 від 03.08.2011 зі спеціального відповідного рахунку Державного бюджету завдану ОСОБА_1 матеріальну шкоду у вигляді упущеної вигоди, котра завдана дією неконституційного акта, а саме окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протягом 2017-2019 років у розмірі 17220 гривень 00 копійок.
Ухвалою суду від 29.07.2020 закрито провадження в адміністративній справі №200/5134/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про стягнення з Держави Україна в особі Державної казначейської служби України відповідно до п.п. 4, 35, 38 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ №845 від 03 серпня 2011 року зі спеціального відповідного рахунку Державного бюджету завдану ОСОБА_1 матеріальної шкоди у вигляді упущеної вигоди, котра завдана дією неконституційного акта, а саме окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протягом 2017-2019 років у розмірі 17220 гривень 00 копійок .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (юридична адреса: вул. Машинобудівників, буд. 64, м. Дружківка, Донецька область, 84206; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 26010987), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в частині відмови ОСОБА_1 у донарахуванні недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року відповідно до частині 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції після 27.02.2020.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року відповідно до частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції після 27.02.2020.
Стягнуто з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені витрати, пов'язані з розглядом справи, у сумі 60 (шістдесят) гривень 20 копійок.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а набрало законної сили 15.02.2021 відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
23.02.2021 на виконання рішення у справі №200/5134/20-а судом видано виконавчі листи.
02.06.2021 позивач звернувся до суду із заявою, якою просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у справі №200/5134/20-а шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради подати у визначений судом строк звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 зобов'язано Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а.
23.06.2021 до суду надійшла апеляційна скарга Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі №200/5134/20-а.
01.07.2021 апеляційна скарга Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі №200/5134/20-а разом із матеріалами справи скеровано на розгляд до Першого апеляційного адміністративного суду.
01.07.2021 ОСОБА_1 звернувся із клопотанням про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а.
08.07.2021 Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради надало заперечення на заявлене клопотання про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а.
19.07.2021 Перший апеляційний адміністративний суд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі №200/5134/20-а.
17.08.2021 постановою Першого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі №200/5134/20-а залишено без задоволення, а ухвалу без змін.
30.08.2021 справа №200/5134/20-а надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.
01.09.2021 Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради надало до суду звіт про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.09.2021 заяву позивача про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду та звіту Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а прийнято до розгляду, та призначено судове засідання.
20.09.2021 позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
20.09.2021 відповідач надав пояснення по справі та просив відмовити в задоволенні клопотання позивача про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду.
20.09.2021 судове засідання було відкладено у зв'язку з перебуванням головуючого судді у справі на лікарняному.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви про накладення штрафу та звіту, в судове засідання 29.09.2021 не з'явились, у зв'язку з чим суд визнав за необхідне здійснити розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Частиною четвертою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
01.09.2021 Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради надало до суду звіт про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а, в якому зазначило, що 26.02.2021 Управлінням здійснено розрахунок суми недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги позивачу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком (6800,00 грн.), з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Також, Управлінням внесено позивача до переліку осіб щодо потреби в коштах для здійснення виплати за програмою КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» у 2021 році, у розмірах, передбачених статтями 12-16 Закону України від 22.10.1993 № 3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України від 25.12.1998 № 367, що підтверджується витягом від 27.08.2021.
Таким чином, відповідачем вжито відповідних заходів щодо виконання рішення суду в частині нарахування грошової допомоги.
За приписами статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною третьою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положення вказаної статті не розкривають умови, за яких суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Очевидно, що такими умовами можуть бути невиконання, виконання не у повному обсязі або не у спосіб встановлений судом судового рішення всупереч вимог Конституції та закону.
Як вбачається зі звіту, Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснило на виконання рішення суду нарахування грошової допомоги позивача, про яку він просив в позовній заяві. Разом з цим, відповідача зобов'язано здійснити виплату грошової допомоги.
Отже суд дійшов висновку, що звіт Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 01.09.2021 не свідчить про повне виконання судового рішення.
Основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише нарахування грошової допомоги та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду. У зв'язку з цим наявні підстави для встановлення нового строку подання звіту. Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 04.05.2020 у справі № 160/3586/19.
Разом з цим, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про накладення штрафу на керівника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, враховуючи наступне.
Згідно із частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, вирішуючи заяву щодо накладення штрафу суд, з огляду на помилковість висновків позивача щодо невиконання рішення суду та ненадання звіту про виконання такого рішення, вважає, що в такому випадку накладення штрафу є передчасним, оскільки відповідачем не надано документів на підтвердження виконання рішення суду в повному обсязі, або чітко викладеної позиції щодо відмови виконати рішення повністю або частково, або неможливості такого виконання.
Поряд з цим, суд вважає за доцільне застосувати висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 23.04.2020 у справі № 560/523/19, відповідно до яких переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Враховуючи вищезазначене, заява про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Визнати звіт Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 01.09.2021 таким, що не підтверджує виконання в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради подати звіт про виконання рішення суду у двомісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу у зв'язку з неподанням звіту про виконання рішення суду у справі №200/5134/20-а - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя І.С. Молочна