Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 вересня 2021 р. Справа№200/4117/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177762,-
08 квітня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про:
- скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 № 177762.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.
За результатами розгляду Акту «Проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом» від 26.01.2021 року № 262745. згідно якого було виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно вагових норм без відповідного дозволу. ТТН від 26.01.2021 року № 81 (вантаж суміш С-5) з перевищенням встановлених п. 22.5 11ДР вагових норм понад 20% навантаження на здвоєну ось 26130 кг. Державною службою України з безпеки та транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки була прийнята постанова про застосування адміністративно - господарського штрафу від 16.03.2021р. № 177762.
За змістом оскаржуваної постанови, до позивача був застосований адміністративно господарський штраф у сумі 34 000,00 гри., на підставі абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за вчинене начебто порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач не погоджується з вищезазначеною постановою з декількох підстав.
По перше це те, що зі складених відповідачем Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 048758 від 26.01.2021 року та Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 046031 від 26.01.2021 року неможливо встановити на яких вагах (якої марки, моделі, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування автомобіля марки SINOTRUK, модель HOMO 223317, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Відтак Відповідачем не доведено достовірність та правильність результатів вимірювань, при здійсненні зважування автомобіля марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 при визначенні навантажень на осі, та його загальної ваги, у зв'язку з чим спірна Постанова відповідача про застосування адміністративно - господарського штрафу на суму 34000.00грн.. є необґрунтованою, та такою, що складена всупереч вимогам чинного законодавства.
По друге. Позивачеві не зрозуміло якою Методикою керувалися посадові особи відповідача під час проведення габаритно - ваговому контролю транспортного засобу, оскільки Методика Мінекономрозвитку України не затверджена і позивач вважає що результати вимірювань, здійснених відповідачем не можна вважати достовірними.
Далі позивач зазначає що не має ніякого відношення до перевезення, яке здійснював транспортний засіб марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 , оскільки цей транспортний засіб яка і решта інших були передані в оренду 17.01.2018 року ТОВ «Славкомтранс».
Також, позивач наполягає на тому що вагове обладнання не забезпечило по осьове зважування, а визначення ваги осі відбувалося шляхом сумування напівосей а потім сумування другої та третьої осі.
19 травня 2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву в якому вказав, що відповідно до абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека). Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. У відповідності до п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи. З огляду на викладене, Укртрансбезпека та її територіальні органи під час здійснення своїх повноважень діють як суб'єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком № 1567, на підставі направлення на перевірку від 25 січня 2021 року № 011732, співробітниками Управління Укртрансбезпеки проводилась рейдова перевірка на 620 км а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ».
Відповідно до п. З, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 .
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п, 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки наступні документи:
- посвідчення водія відповідної категорії;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- товарно-транспортну накладну.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SINOTRUK, НОМО 2233171 номерний знак НОМЕР_1 було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь склало 26,13 т при нормі 16 т.
Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування № 44.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30).
Пунктом 4 Правил № 30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», зазначає про те, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, виданий компетентними уповноваженими органами, зафіксований в акті № 262745 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Водій ОСОБА_1 з актом № 262745 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом був ознайомлений та засвідчив це своїм підписом.
Щодо обладнання габаритно-вагового комплексу.
В пункті габаритно-вагового контролю на 620 км автомобільної дороги Одеса Мелітополь Новоазовськ 25 січня 2021 року використовувалися ваги - «Ваги платформні 20 ВП4-2» заводський номер приладу 1302. Відповідно до інформації про повірку, ваги пройшли періодичну повірку 18.02.2021 року, як того вимагає Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та Порядок № 879.
Щодо Методики зважування транспортного засобу.
Пункт 19 Порядку № 879 (на який посилається Позивач) виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 671 від 30.08.2017 року, яка набрала чинність 08.09.2017 року. З огляду на зазначене, станом на 25.01.2021 року, обов'язок використання співробітниками Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю Методики, затвердженої Мінекономрозвитку, не передбачена жодним нормативно-правовим актом.
На цих підставах в позові просить відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку із поданням позову без дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 21 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче засідання на 20 травня 2021 року о 10 год. 45 хв.
20 травня 2021 року відкладено підготовче засідання до 17 червня 2021 року об 11:00 у зв'язку із наданням часу для подання пояснень.
Ухвалою суду від 17 червня 2021 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 27 липня 2021 року об 11 год. 00 хв.
Розпорядженням керівника апарату суду Троцак С.Г. від 26.07.2021 року №171 призначено повторний автоматичний розподіл даної справи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Хохленкова О.В.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями здійснено розподіл справи № 200/4117/21, справу передано до провадження судді Криловій М.М.
Ухвалою суду від 27 липня 2021 року прийнято до провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177762. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивачем у справі є Товариство з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 40106434 (а.с.6-9).
Відповідачем є Державна служби України з безпеки та транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 39816845 та суб'єктом владних повноважень.
Згідно з Довідкою про результати здійснення габаритно - вагового контролю № 046031 від 26.01.2021 року автомобіля марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 на 1 вісь навантаження 5,860 т, на 2 вісь 7,110 т , на 3 вісь 13,060 т., на 4 вісь13,070 т. Повна маса транспортного засобу 40,100 т (а.с.16).
Відповідно до акту № 048758 від 26.01.2021 року автомобіль марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 ТОВ «Славспецтех» водій ОСОБА_1 при перевезенні суміші С-5 за маршрутом с.Дем'янівка Донецької обл.. - с.Покровське Донецькій обл.. відстань 14 км. Мав повну масу 40,100 т при нормативно допустимій 40,000 т (а.с.14).
Згідно з розрахунком плати за проїзд великогабаритного транспортного засобу (додаток до акту № 048758 від 26.01.2021 року) плата за проїзд склала 113,40 євро (а.с.15).
Відповідно до акту № 262745 від 26.01.2021 року виявлено порушення з перевезення вантажу з перевищенням встановлених вагових норм без відповідного дозволу автомобілем автомобіль марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 що належить ТОВ «Славспецтех» водій ОСОБА_1 (а.с.13).
05.03.2021 року ТОВ «Славспецтех» отримала запрошення від Державної служби України з безпеки та транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на комісію з розгляду справ на 16.03.2021 року (а.с.12).
Договором оперативної оренди основних засобів № 4/01-А від 17.01.2018 року ТОВ «Славспецтех» передає ТОВ «Славкомтранс» в оперативну оренду основні засоби згідно із специфікацією (а.с.48-50).
Згідно зі специфікацією від 01.03.2021 року до Договору оперативної оренди основних засобів № 4/01-А від 17.01.2018 року та актом приймання - передачі автомобіль марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 переданий ТОВ «Славкомтранс» (а.с.56)
Також, позивач надав до суду подорожний лист вантажного автомобіля марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 від 26.01.2021 року, водій ОСОБА_1 з населеного пункту с. Дем'янівка до с.Покровського відстань 14 км., найменування вантажу суміш С-5 перевозки 21,78 тонн (а.с.-
Відповідно до товарно - транспортної накладної № 81 від 26.01.2021 року автомобілем автомобіль марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 , автомобільний перевізник ТОВ «Славкомтранс», замовник ТОВ «СЛАВ АБЗ», вантажовідправник «Славдорстрой», вантажоодержувач ТОВ «СЛАВ АБЗ» перевезено суміш С-5 вагою 21,78 т (а.с.---
Згідно з наказом № 87-к від 10.08.2020 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу в ТОВ «Славкомтранс» водієм (а.с.---
Згідно з наказом № 9-к від 22.02.2021 року ОСОБА_1 був звільнений з ТОВ «Славкомтранс» за угодою сторін на підставі ст..36 КЗпП України (а.с.---
Відповідач надав до відзиву графік проведення рейдових перевірок Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області у період з 25.01.2021 року по 31.01.2021 року (а.с.---
Згідно з направлення на рейдову перевірку № 011732 від 25.01.2021 року виданого начальником Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки посадовим особам для проведення перевірки транспортних засобів на автодорозі Одеса - Мелітополь - Новоазовськ з 25.01.2021 року по 31.01.2021 року (а.с.-
Паспорт на ваги платформні 20ВП 4-2 та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 18.02.2021 року № 28/1/М/67 яке чинне до 18 лютого 2022 року за результатами перевірки встановлено що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам згідно паспорту ДСТУ ЕN 45501:32017 (а.с.
Постановою про застосування адміністративно - господарських санкцій № 177762 від 16 березня 2021 року встановлено порушення ТОВ «Славспецтех» порушення ст..48 Закону України про автомобільний транспорт» відповідно до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ТОВ «Славспецтех» адміністративно - господарський штраф в сумі 34000 грн. (а.с.10-11).
Саме ця постанова є спірною та на думку позивача підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо клопотання представника позивача про залишення відзиву відповідача без розгляду, суд зазначає наступне.
Подання відзиву відповідачем врегульоване ч.4 ст.159, ст..162, ст..175 КАС України.
З аналізу цих правових норм випливає, що подання відзиву є правом відповідача, а не його обов'язком.
Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено залишення відзиву відповідача на позовну заяву без розгляду.
Суд або бере до уваги аргументи викладені у відзиві або не бере їх до уваги з мотивів вказаних в рішенні.
Тому, клопотання позивача про залишення відзиву відповідача без розгляду суд залишає без задоволення.
Правовідносини які склалися між сторонами регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про автомобільні дороги», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» Правилами дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 та іншими підзаконними нормативно - правовими актами.
Згідно з абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Згідно з п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, Укртрансбезпека та її територіальні органи під час здійснення своїх повноважень діють як суб'єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).
Згідно з п. 3, 4 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачено, що під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Згідно з п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття «документальний габаритно-ваговий контроль» - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Матеріали справи свідчать про те, що в пункті габаритно-вагового контролю на 620 км автомобільної дороги Одеса Мелітополь Новоазовськ 25 січня 2021 року використовувалися ваги - «Ваги платформні 20 ВП4-2» заводський номер приладу 1302.
Ваги вимірювальні відповідно до паспорту на ваги платформні 20ВП 4-2 та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 18.02.2021 року № 28/1/М/67 яке чинне до 18 лютого 2022 року за результатами перевірки встановлено що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам згідно паспорту ДСТУ ЕN 45501:32017 (а.с.88-90).
Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Судом було встановлено, що за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь склало 26,13 т при нормі 16 т.
Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування № 44 (а.с.87).
Контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 046031 від 26 січня 2021 року (а.с.99).
Відповідно до статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 затверджені Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами (далі - Правила № 30).
Згідно з пунктом 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», зазначає про те, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Щодо Методики зважування транспортного засобу.
Пункт 19 Порядку № 879 на який посилається позивач виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 671 від 30.08.2017 року, яка набрала чинність 08.09.2017 року.
З огляду на зазначене, станом на 25.01.2021 року, обов'язок використання співробітниками Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю Методики, затвердженої Мінекономрозвитку, не передбачена жодним нормативно-правовим актом.
Таким чином, судом встановлено що під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Щодо прийняття постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177762 до ТОВ «Славспецтех» (а.с.11,91).
Відповідно до ст..1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
Згідно зі ст..48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Статтею 52 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлені основні права та обов'язки виконавця за договором про перевезення вантажу автомобільним транспортом
Автомобільний перевізник має право:
відмовитися від приймання вантажу для перевезення, якщо замовником не підготовлено вантаж чи необхідні документи або внесені без попереднього узгодження з ним зміни до реквізитів цих документів;
відмовитися від перевезення вантажу, якщо замовник подає до перевезень вантаж, не обумовлений договором про перевезення, пакування вантажу не відповідає встановленим законодавством вимогам, ушкоджена тара або нечітким є відтиск пломби тощо;
одержувати відшкодування від замовника, якщо транспортний засіб був пошкоджений під час вантажних робіт або під час перевезення вантажу з вини замовника.
Автомобільний перевізник зобов'язаний:
при укладанні договору про перевезення вантажу автомобільним транспортом передбачати для свого персоналу встановлені законодавством умови праці та відпочинку;
забезпечити виконання умов договору про перевезення вантажу автомобільним транспортом у межах, визначених договором та законодавством;
забезпечити збереження вантажу, прийнятого до перевезення, до передачі вантажовласнику (уповноваженій ним особі) в пункті призначення;
відшкодовувати замовнику збитки за пошкодження або псування вантажу, часткову чи повну його втрату, а також збитки, завдані внаслідок несвоєчасної доставки вантажу.
Тобто, відповідно до вимог закону всі права та обов'язки з перевезень вантажів покладаються на автомобільних перевізників.
Судом встановлено що договором оперативної оренди основних засобів № 4/01-А від 17.01.2018 року ТОВ «Славспецтех» передає ТОВ «Славкомтранс» в оперативну оренду основні засоби згідно із специфікацією (а.с.48-50).
Згідно зі специфікацією від 01.03.2021 року до Договору оперативної оренди основних засобів № 4/01-А від 17.01.2018 року та актом приймання - передачі автомобіль марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 переданий ТОВ «Славкомтранс» відповідно до акту приймання - передачі від 01.03.2019 року (а.с.56).
Також, позивач надав до суду подорожний лист вантажного автомобіля марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 від 26.01.2021 року, водій ОСОБА_1 з населеного пункту с. Дем'янівка до с.Покровського відстань 14 км., найменування вантажу суміш С-5 перевозки 21,78 тонн (а.с.68).
Відповідно до товарно - транспортної накладної № 81 від 26.01.2021 року автомобілем автомобіль марки SINOTRUK. модель HOMO 223317 реєстраційний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 , автомобільний перевізник ТОВ «Славкомтранс», замовник ТОВ «СЛАВ АБЗ», вантажовідправник «Славдорстрой», вантажоодержувач ТОВ «СЛАВ АБЗ» перевезено суміш С-5 вагою 21,78 т (а.с.69).
Згідно з наказом № 87-к від 10.08.2020 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу в ТОВ «Славкомтранс» водієм (а.с.71)
Згідно з наказом № 9-к від 22.02.2021 року ОСОБА_1 був звільнений з ТОВ «Славкомтранс» за угодою сторін на підставі ст..36 КЗпП України (а.с.72).
Отже, судом встановлено що автомобільним перевізником в даному випадку виступало ТОВ «Славкомтранс», тоді як постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177762 було прийнято відповідачем до ТОВ «Славспецтех», яке є власником транспортного засобу, але не є автомобільним перевізником.
Обов'язкам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб кореспондує право фізичних та юридичних осіб очікувати що ці органи та посадові особи будуть діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принцип юридичної визначеності в свою чергу, є складовій принципу верховенства права.
Тому, правомірні очікування позивача на те, що орган державної влади буде діяти тільки на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, не здійснилися.
І таким чином, його право було порушено.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з платіжним дорученням № 500378 від 05 квітня 2021 року позивач сплатив судовий збір в розмірі 908 гривень (а.с.1) та платіжного доручення № 4896 від 19 квітня 2021 року доплатив судовий збір в розмірі 1362 гривні (а.с.62). Загалом сплачена сума судового збору становить 2270 грн.
Саме ця сума судового збору підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177762, - задовольнити.
Постанову Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно господарського штрафу від 16.03.2021р. № 177762 скасувати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки та транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1; код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» (місцезнаходження: 84102, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Заводська, 12а; код ЄДРПОУ 40106434) судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова