29 вересня 2021 рокуСправа № 160/12576/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 27.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незастосування під час проведення перерахунку пенсії за вислугою років 88% від суми місячної заробітної плати та застосування обмеження максимального розміру пенсії;
- скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленого листом від 15.07.2021 за вих. № 23031-20312/С-01/8-0400/21, про перерахунок пенсії з 01.04.2021 на 60% від розміру заробітної плати, обмеженні її максимального розміру десятьма мінімальними розмірами прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2021 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ з розрахунку 88 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці Дніпропетровської обласної прокуратури № 21-197 вих-21 від 12.05.2021, без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити відповідні виплати з 01.04.2021.
2. Ухвалою суду від 02.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у відповідача, відповідачу встановлено строки для подання відзиву.
3. 28.08.2021 відповідач надав відзив на позов.
4. 03.09.2021 позивач надав клопотання про врахування при розгляді справи судової практики.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
5. Позивач вважає протиправним перерахунок пенсії з 01.04.2021 із застосуванням 60% розміру заробітної плати, оскільки при призначенні з 12.04.2010 пенсії такий розмір складав 88%.
6. Оскільки позивач є пенсіонером за вислугою років та пенсія призначена до 01.01.2016, до розміру пенсії не можуть застосовуватись обмеження визначені Законом № 1697-VІІ, крім того, звуження та обмеження змісту та обсягу прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.
7. Новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законами України від 02.03.2015 № 213-VІІІ, від 28.12.2014 № 76-VІІІ та від 14.10.2014 № 1687-VІІ не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, а тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, оскільки редакції вказаних законів звужують права позивача в частині розміру пенсії.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
8. Відповідач проти позову заперечив повністю, із посиланням на постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 360/1428/17, від 24.06.2020 у справі № 580/234/19 зазначив, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
9. Положення Закону № 3668-VI неконституційними не визнавалися, є чинними.
10. Перерахунок пенсії прокурорам у розмірі 88% від заробітної плати працюючого прокурора ставить діючих прокурорів у нерівне становище з тими прокурорами, які вийшли у відставку за Законом № 1789. Вказане свідчить про те, що пенсія позивача не буде співмірною із пенсією прокурорів, які отримають право на відставку за нормами Закону № 1697-VІІ, що буде свідчити про дискримінаційність.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
11. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 12.04.2010 призначена пенсія за вислугу років в розмірі 88% заробітної плати на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XI.
12. Дніпропетровська обласна прокуратура 12.05.2021 за № 21-197вих-21 видала довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, із визначенням розміру заробітної плати за нормами чинними на 15.03.2021 за відповідною посадою у розмірі 72800 грн.
13. 28.05.2021 ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заяву про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшення заробітної плати (пенсії за спец законом).
14. 31.05.2021 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на підставі заяви позивача від 28.05.2021 здійснено з 01.04.2021 перерахунок пенсії позивача із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 60% - основний розмір пенсії від середнього заробітку 43680 грн; визначено максимальний розмір пенсії: з 01.04.2021 - 17690 грн, з 01.07.2021 - 18540 грн, з 01.12.2021 - 19340 грн.
15. Звернення позивача від 09.07.2021, яке надійшло на веб-портал Пенсійного фонду України з питання пенсійного забезпечення, розглянуто ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та листом від 15.07.2021 № 23031-20312/С-01/8-0400/21 повідомлено:
- з 12.04.2010 Ви отримуєте пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ;
- згідно із наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 № 40, 15.03.2021 визначено днем початку роботи окружних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів окружних прокуратур відповідно до статті 81 Закону № 1697 та надаються довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії;
- такий перерахунок здійснюється з 01.04.2021 на підставі наданих довідок про заробітну плату;
- частиною другою статті 86 Закону № 1697 передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії;
- згідно із частиною п'ятнадцятою статті 86 Закону № 1697 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- 28.05.2021 Ви звернулися із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням заробітної плати на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 12.05.2021 за № 21-197вих-21, виданої Дніпропетровською обласною прокуратурою;
- розрахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2021 проведено наступним чином: 43680 грн (основний розмір пенсії від заробітку (72800 грн - розмір заробітної плати (грошового забезпечення) згідно зазначеної довідки х 60% (встановлений згідно чинного законодавства загальний процент для розрахунку пенсії);
- відповідно до Закону України від 15.12.2020 № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 розмір прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність встановлено в розмірі 1796 грн, а з 01.07.2021 - 1854 грн;
- максимальний розмір пенсійної виплати з 01.04.2021 - 17690 грн, з 01.07.2021 - 18540 грн.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
16. Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ, в редакції станом на дати призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
17. Згідно із частиною другою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
18. Частина п'ятнадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ викладена в редакції Закону від 02.03.2015 № 213-VIII, та мала наступний зміст:
« 15. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність».
19. Пунктом 2 розділу ІІІ Закону від 02.03.2015 № 213-VIII встановлено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
20. Абзац шостий частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ згідно із Законом від 24.12.2015 № 911-VIII доповнено реченням такого змісту: тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
21. Пунктом 2 розділу ІІ Закону від 24.12.2015 № 911-VIII визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
22. Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
23. Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI, набрав чинності з 01.10.2011), із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016:
- максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ‹‹…›› Закону України «Про прокуратуру» ‹‹…››, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ‹‹…›› Закону України «Про прокуратуру» ‹‹…››, не може перевищувати 10740 гривень.
24. Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI встановлено:
- абзац перший: обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом;
- абзац другий: пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
25. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач вважає протиправними дії відповідача щодо незастосування 88% заробітку при перерахунку пенсії та вважає протиправним рішення оформлене листом від 15.07.2021 за вих. № 23031-20312/С-01/8-0400/21 про перерахунок пенсії з 01.04.2021 із зменшенням відсоткового розміру від суми заробітку з 88% до 60% та обмеженням виплати максимальним розміром пенсії на рівні десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
26. Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає про відсутність підстав для задоволення позову у зв'язку із правильністю обчислення пенсії у розмірі 60% від заробітної плати та обмеженням виплати її максимальним розміром відповідно до закону.
щодо зменшення відсоткового розміру від суми заробітку з 88% до 60%
27. Надаючи оцінку правомірності перерахунку пенсії із врахуванням 60% від розміру заробітної плати суд виходить із того, що на дату призначення позивачеві пенсії у 2010 році частина перша статті 50-1 Закону № 1789-XII передбачала, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, з можливістю збільшення пенсії на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років на відповідних посадах, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
28. Позивачу у 2010 році було призначено пенсію, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII, виходячи із розміру 88% від місячного заробітку.
29. З 01.01.2015 набули чинності зміни до частини другої статті 86 Закону № 1697-VІІ, згідно із якими пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
30. Однак, підстави та порядок проведення перерахунку пенсії прокурорам визначаються частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII, згідно з якою призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
31. Таким чином, частина друга статті 86 Закону № 1697-VII встановлює розмір пенсії у відсотках для прокурорів, яким здійснюється саме призначення пенсії, про що прямо зазначено у вказаній нормі права.
32. Зазначений висновок ґрунтується також на тому, що частина друга статті 86 Закону № 1697-VII визначає розмір пенсії у відсотках від суми місячної (чинної) заробітної плати саме того прокурора, якому призначається пенсія. Тобто розрахунковою величиною є розмір заробітної плати саме тієї особи, якій призначається пенсія.
33. Під час здійснення перерахунку пенсії у якості розрахункової величини приймається заробітна плата працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, на посадах, що є відповідними до посади, з якої був звільнений пенсіонер.
34. При цьому, частина друга статті 86 Закону № 1697-VII не містить положень, які б вказували на можливість застосування визначеного у ній відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку.
35. Частина двадцята статті 68 Закону № 1697-VII не містить посилань на те, що перерахунок пенсії здійснюється в порядку, передбаченому частиною другою статті 86 вказаного закону. Зазначена норма права самостійно визначає підстави та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
36. За змістом частини другої статті 86 Закону № 1697-VII підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати для працівників прокуратури, а змінною величиною в процесі перерахунку є лише розмір заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії. А саме - пенсія обчислюється виходячи не з розміру заробітної плати, яку отримував пенсіонер перед звільненням з посади, а із розміру заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді.
37. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що згідно із частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-XII та частиною другою статті 86 Закону № 1697-VII розмір пенсії у відсотках визначається у момент її призначення і не підлягає перегляду під час проведення перерахунку.
38. Суд враховує, що питання визначення відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку неодноразово розглядалося Верховним Судом, згідно з правовою позицією Верховного Суду, що висловлена, зокрема, у постановах від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16-а, від 22.06.2018 у справі № 635/6663/16-а, від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а, від 31.07.2019 у справі № 354/90/15-а, від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосувалися порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
39. Суд також враховує, що вказані правові висновки стосуються застосування статті 50-1 Закону № 1789-XII, поряд із цим, вказана норма повністю відповідає змісту частини другої статті 86 Закону № 1697-VII.
40. З огляду на викладене, суд погоджується із доводами позивача, відповідно до яких позивач має право на перерахунок пенсії виходячи із 88% від суми заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді.
щодо обмеження виплати максимальним розміром пенсії
41. Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ.
42. Надаючи оцінку доводам позивача щодо незастосування у спірних правовідносинах норм Закону № 3668-VI, суд зазначає, що абзаци 1, 2 пункту 2 розділу ІІ Закону № 3668-VI стосуються виплати пенсій, призначених до 01.10.2011, та розмір якої на час призначення перевищував встановлений цим Законом її максимальний розмір. Виплата таких пенсій здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків до того моменту, коли встановлений максимальний розмір пенсії відповідатиме розміру відповідної пенсії.
43. Однак вказану норму не можна тлумачити як підставу для скасування обмеження максимального розміру пенсій, призначених до набрання чинності Законом № 3668-VI. В даному випадку ця норма не скасовує обмеження розміру пенсії позивача, а лише визначає, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
44. За положеннями статті 2 Закону № 3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2021), максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
45. Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
46. Зазначені вище положення Закону № 3668-VI не визнавались Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
47. Наведена правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 02.05.2018 у справі № 704/87/17, від 03.04.2018 у справі № 361/4922/17, від 15.05.2019 у справі № 554/4191/17, від 21.11.2019 у справі № 161/14321/16-а, від 10.12.2020 у справі № 580/492/19.
48. Верховний Суд у постанові від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20 не знайшов підстав для відступу від вказаних правових позицій.
49. З матеріалів справи вбачається, що внаслідок перерахунку пенсії позивача у 2021 році її розмір перевищив максимальний.
50. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
51. Зазначені положення Закону № 3668-VI неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.
52. Правові висновки щодо застосування статті 2, абзацу 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI висловлені Верховним Судом у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, а також Верховним Судом у постановах від 08.07.2020 у справі № 607/7115/17, від 10.09.2020 у справі № 280/5154/19 та від 24.09.2020 у справі № 640/5854/19.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
53. Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що листом від 15.07.2021 за вих. № 23031-20312/С-01/8-0400/21 відповідач надав відповідь на звернення позивача від 09.07.2021 з питань пенсійного забезпечення, яке позивачем направлено на веб-портал Пенсійного фонду України, вказаний лист не є рішенням про перерахунок пенсії на підставі заяви від 28.05.2021, а є відповіддю, наданою у порядку Закону України «Про звернення громадян».
54. Таким чином не підлягають задоволенню позовні вимоги про скасування рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оформленого листом від 15.07.2021 за вих. № 23031-20312/С-01/8-0400/21, про перерахунок пенсії з 01.04.2021 на 60% від розміру заробітної плати, обмеженні її максимального розміру десятьма мінімальними розмірами прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
55. Позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
56. Поряд із цим, відповідачем протиправно з 01.04.2021 обчислено пенсію позивача із застосуванням 60% від заробітку.
57. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору як за звернення до суду із вимогою немайнового характеру.
58. При вирішенні спору судом застосовані норми права із урахуванням останньої правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20, що відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому під час розгляду справи № 755/10947/17.
59. Зі змісту статей 328, 347 КАС України ініціювати питання про відступ від правової позиції може виключно Верховний Суд, суди першої інстанції не мають таких повноважень.
60. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
61. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
62. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку з 01.04.2021 пенсії ОСОБА_1 із застосуванням 60% розміру заробітної плати.
63. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 88% від заробітної плати, зазначеної у довідці Дніпропетровської обласної прокуратури № 21-197вих-21 від 12.05.2021.
64. В іншій частині позовних вимог відмовити.
65. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908 грн.
66. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба