29 вересня 2021 року Справа № 160/8517/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в якому позивач з урахуванням уточненого позову, просить суд:
- визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо прийняття 20.01.2021 року рішення №057502 про відмову у наданні ОСОБА_1 субсидії та скасувати рішення про відмову у наданні субсидії №057502 від 20 січня 2021 року;
- зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити ОСОБА_1 адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
В обґрунтування позову зазначено, що 01.05.2020р. та 01.08.2020р. відповідач приймав рішення про відмову у призначенні субсидії на підставі пп.5 п.14 Положення №848 виходячи з наявності у позивача заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг понад 20 МНД, проте постановою Третьої апеляційного адміністративного суду від 18.05.2021р. по справі №160/17567/20 дії відповідача щодо відмови у призначенні субсидії визнанні протиправними та зобов'язано останнього призначити субсидію з 01.05.2020р. та з 01.08.2020р. В даному спорі, оскаржуване рішення прийнято з аналогічних підстав. Також відповідач формально та поверхнево послався на невідому заборгованість і безпідставно та незаконно відмовив позивачу у використанні права на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витратна оплату житлово-комунальних послуг.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку прощеного письмового провадження.
29.06.2021р. надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування правової позиції зазначає, що спірним рішенням відмовлено в призначені житлової субсидії з 01.10.2020р. у зв'язку з наявністю простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, відповідно до п.п.5 п.14, п.15 Положення №848, а саме:
- згідно довідки про забезпеченість житловою площею розмір платежів за житло та заборгованість від 10.12.2020р., ОСОБА_1 станом на 01.10.2020р. має прострочену понад 3 місяці заборгованість строк позовної давності якої не минув перед ОСББ «Прибрежний» у розмірі 559,96 грн.;
- згідно відомостей ТОВ «ЄРЦ КП» від 08.12.2020 №1776 ОСОБА_1 має станом на 01.10.2020 прострочену понад 3 місяці заборгованість строк позовної давності якої не минув перед - КП «Теплоенерго» ДМР у розмірі 15758,06 грн.
09.07.2021р. від позивача надійшла відповідь на відзиви.
13.07.2021р. від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 26.11.2020р. №196/5 ОСОБА_1 звернулася Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з проханням призначити житлову субсидію.
Згідно витягу з протоколу №1 Комісії з надання житлових субсидій та пільг при Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 14.01.2021р. прийнято рішення відмовити у призначені житлової субсидії з 01.10.2020р. при наявності боргів відповідно до пп.5 п.14, п.15 Положення.
Також в протоколі зазначено, що в телефонній розмові 11.01.2021р. заявниця відмовилась від обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, пояснивши, що до квартири не допусте. ОСОБА_1 має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг ОСББ «Прибрежний» - 559,96 грн. та 15758,06 грн. з опалення.
Повідомленням про надання субсидії №057502 від 20.01.2021р. ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2020р. з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД.
Не погоджуючись із відмовою у призначені житлової субсидії з 01.10.2020р. позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-III від 05.10.2000, з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів. До державних соціальних нормативів належать, зокрема, соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам (статті 1, 2, 9 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року затверджено Положення про порядок призначення житлових, яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема:
- щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно п.3 Положення №848 (тут і надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Відповідно до п.4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129). (п.5 Положення №484).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (пункт 9 Положення №848).
За правилами пп.5 п.14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Згідно з п. 43 Положення №484 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), в тому числі, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).
Пунктом 57 Положення передбачено, що у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки заявник не вчинив дій щодо її виправлення та/або не подав документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому пунктом 62 цього Положення (п. 59).
Відповідно до п.60 Положення № 484 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Згідно з п.79 Порядку №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.
Згідно з п.п.81-83 Порядку №848 у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.
Відповідно до п.64 Положення № 848 заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії.
За правилами п.66 Положення № 848 рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.
Рішення комісії про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду (п. 67 Положення № 848).
Виходячи з вказаних правових норм в їх сукупності, суд вважає, що приймаючи рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.10.2020, відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, тому дії з прийняття таких рішень не можна вважати протиправними, внаслідок чого позовні вимоги в частині оскарження дій відповідача задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про скасування рішення про відмову у наданні субсидії №057502 від 20 січня 2021 року та зобов'язання Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити ОСОБА_1 адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, суд зазначає наступне.
В даному Комісія з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям при Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради розглянула питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.10.2020р., і прийняла рішення про відмову у призначені житлової субсидії з 01.10.2020р. з підстав наявності боргів, а саме: наявності у ОСОБА_1 заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг ОСББ «Прибрежний» - 559,96 грн. та з опалення - 15758,06 грн. (витяг з протокол №1 від 14.01.2021р.).
При цьому, у витязі з протокол №1 від 14.01.2021р., зазначено лише розмір заборгованості, тоді як відповідно до наведеної вище норми пп.5 п.14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) за таких умов: наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув; сума заборгованості повинна перевищувати 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Згідно двох Довідок ОСББ «Прибрежний-20» про забезпеченість житловою площею розмір платежів за житло та заборгованість від 10.12.2020р. ОСОБА_1 має заборгованість за житло в розмірі 559,96 грн. станом на 01.10.2020р. та 560, 24 грн. станом на 01.11.2020р.
Також згідно двох довідок ТОВ «ЕРЦ КП» про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, розмір платежів за житлово - комунальні послуги та розмір внесків/платежів управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком ОСОБА_1 має заборгованість за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 15758,06 грн. станом на 01.10.2020р. та 15758,06 грн. станом на 01.11.2020р.
Проте, вищезазначені довідки не містять відомостей щодо періоду виникнення заборгованості за житло, тобто не підтверджують обставин того, що період виникнення заборгованості, на яку посилається відповідач, охоплюється позовною давністю у три роки.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» №37801/97 від 1 липня 2003 року вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Враховуючи не з'ясування відповідачем відомостей щодо періоду виникнення заборгованості за житло, при прийнятті спірного рішення, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вищезазначеного принципу прийняття рішення, внаслідок чого саме рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.10.2020р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що задоволення повністю вказаних позовних вимог, без перевірки суб'єктом владних повноважень, дотримання заявником усіх визначених законом умов, буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, а відтак в цій частині позов слід задовольнити частково, шляхом зобов'язання Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 26.11.2020р. №196/5.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.10.2020р.
Зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 26.11.2020р. №196/5.
В задоволені інших вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко