Рішення від 16.09.2021 по справі 160/12860/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2021 року Справа № 160/12860/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 ріку розмірі 1982,63 грн.;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням страхового стажу у розмірі 35 років 5 місяців;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 01.10.2012 року та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до частини 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за довідками № 60016, №60016/1, врахувавши заробіток у військовій частині № НОМЕР_1 , в якій ОСОБА_1 перебував під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та заробіток у військовій частині № НОМЕР_2 (основне місце служби) із урахуванням всього наявного страхового стажу, виплатити недоплачену суму;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 відсоток заробітку (який був розрахований при розрахунку розміру пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 відсотків цього заробітку, починаючи з дня її призначення, виплатити недоплачену суму.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідачем на виконання рішення суду від 18.06.2019 року у справі №1604285/19 було здійснено перерахунок пенсії позивача. Позивач звертався до відповідача з питання вказаного перерахунку пенсії, відповідачем надано відповідь із роз'ясненням розрахунку пенсії позивача. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 ріку розмірі 1982,63 грн., щодо відмови у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням страхового стажу у розмірі 35 років 5 місяців. Позивач вважає вищевказані дії протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

03.08.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін та витребувано у відповідача матеріали пенсійної справи позивача.

09.09.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли матеріали пенсійної справи позивача.

13.09.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого вказано, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, за документами електронної справи загальний страховій стаж становить 35 років 01 місяць, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,0 % - 0,35083. До страхового стажу у потрійному розмірі зараховано періоди участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС загальним періодом з 22.08.1986 року по 12.10.1986 року. Також, вказано, що розрахунок пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках застосовується для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманих при ліквідації ЧАЕС. Також, вказано, що частина розміру пенсії обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).

У період з 20.08.1986 року по 01.11.1986 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та виїжджав у зони у серпні 1986 року - 22, 23, 24, 25, 27, 28 числа місяця, у вересні 1986 - 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 23, 26 числа місяця - у жовтні 1986 року -11,12, 20, 26 числа місяця.

Управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_1 було призначено пенсію з 20.06.2011 року.

У серпні 2012 року позивач надав Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська архівні довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 01.08.2012 року № 60016, № 60016/1 та фінансовий розрахунок позивача по військовій частині НОМЕР_1 .

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (правонаступник Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпро) з заявою про здійснення перерахунку пенсії з червня 2011 року при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У січні 2019 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про врахування при призначенні пенсії до страхового стажу період його перебування на учбових зборах у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року.

У відповідь на вказані звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листами від 03.01.2019 року № Ш 20034-18, та від 25.01.2019 року № 333/Ш-07 повідомило, що позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а загальний страховий стаж позивача, складає 35 років 02 місяці. Також, відповідач зазначив, що пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, а саме: розрахунок пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках застосовуються для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманих при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та вказав, що учбові збори не зараховуються до страхового стажу, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Проте, не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив:

- визнати протиправними та скасувати протокол Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 15.08.2011 року №380, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 02.10.2013 року № 800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 11.11.2014 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 18.11.2015 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 19.11.2015 року №800554;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) період проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року, перерахувати з врахуванням цього стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19, яке набрало законної сили 19.07.2019 року, судом адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року, перерахувати, з урахуванням цього, стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру ти невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.

- у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

24.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив: - здійснити перерахунок призначеної пенсії за наданими довідками виданими Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з моменту надання їх органу Пенсійного фонду України, а саме з 01.10.2012 року; - при здійсненні перерахунку прошу врахувати середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік (календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії), оскільки пенсія призначена з 14.06.2011 року; - при здійсненні перерахунку застосувати весь наявний страховий стаж, який складає 35 років 5 місяців (425 місяців); - здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення (11 років до 2014 року та 15 років з 2014 року).

03.11.2020 року представник позивача адвокат Стрижак Є.Ю. звернувся до відповідача з адвокатським запитом, в якому просив повідомити про результати розгляду заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 24.09.2020 року та надати належним чином завірену копію рішення Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області, прийнятого за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.09.2020 року.

У відповідь на вказаний адвокатський запит відповідачем надано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 29.09.2020 року №19200-19937УШ-02/8-04000/20, з якого вбачається, що ОСОБА_1 зараховано страховий стаж у розмірі 35 років 01 місяць, а щодо середньомісячного заробітку, відповідач вказав на те, що пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, а саме, розрахунок пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках застосовуються для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманих при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування при розрахунку пенсії положень ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при розрахунку середньомісячного заробітку та неврахування при здійсненні розрахунку пенсії страхового стажу в повному обсязі, що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо неврахування відповідачем при розрахунку пенсії положень ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд зазначає наступне.

Відповідач у відповіді від 29.09.2020 року №19200-19937УШ-02/8-04000/20 та у відзиві на позовну заяву вказав на ту обставину, що пільги по обчисленню середньомісячного заробітку, а саме, розрахунок пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках застосовуються для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманих при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно з приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1-2 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ст. 49 названого Закону, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 57 Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, даною нормою чітко розмежовано порядок обчислення середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії, як за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і у разі призначення пенсії за цим Законом (ст.54 пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника).

Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 вказаного вище Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вказана правова позиція викладена також Верховним Судом у постанові від 25.09.2018 року у справі № 185/3101/17.

Таким чином, особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Суд зазначає, що оцінка вищевказаним діям відповідача вже надавалася Дніпропетровським окружним адміністративним судом при розгляді справи №160/4285/19.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч,4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Довідки № 60016, № 60016/1, видані 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України надані ОСОБА_1 відповідачу 01.10.2012 року.

Заробіток ОСОБА_1 у військовій частині № НОМЕР_1 , в якій він перебував під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за довідкою виданою Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, з урахуванням наявного деталізованого фінансового розрахунку, за вересень склав 524,55 руб. (робота в 3-й зоні ЧАЕС 08-14 вересня 1986 року) + 30,66 руб. (робота в 3-й зоні 23.09.1986 та робота в 1 -й зоні 26.09.1986 року) = 555,21 руб.

Заробіток ОСОБА_1 у військовій частині № НОМЕР_2 (основне місце служби) за архівною довідкою, виданою Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, у вересні 1986 року склав 250 руб. 00 коп.

Таким чином, середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії ОСОБА_1 складає 555,21 руб. (робота в зоні ЧАЕС) + 250 руб. (основний заробіток) = 805,21 руб.

При цьому з матеріалі справи вбачається, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача враховано заробітну плату в розмірі 525 руб., що суперечить встановленим судом обставинам.

Щодо зарахування позивачу страхового стажу.

Судом встановлено відповідно до наявних матеріалах справи копій протоколу відповідача «Призначення пенсії. Версія 1.6.30.1» та листа від 03.01.2019 року №Ш20034-18, щодо яких вирішувалося питання у справі №160/4285/19, загальний страховий стаж позивача, до ухвалення рішення суду від 16.06.2019 року, складав 35 років 2 місяці 12 днів (422 місяці), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 0.35167.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року (2 місяці 27 днів).

Таким чином, з урахуванням рішення суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19, страховий стаж позивача повинен складати 35 років 5 місяців (425 місяців).

При цьому, як вбачається з наявної в матеріалах справи копії пенсійної справи позивача, листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.05.2020 року №514/037-22 та відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 29.09.2020 року №19200-19937/111-02/8-04000/20, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 при якому зараховано страховий стаж у розмірі 35 років 01 місяць.

Тобто, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивачу здійсненого на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19 враховано страховий стаж в розмірі, меншому, ніж був до ухвалення рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. (до 30.09.2017 - 1,35%).

Враховуючи вищевикладене, коефіцієнт страхового стажу позивача повинен складати 0,35417 = (425 / 1200 х 1), а до 30.09.2017 року коефіцієнт страхового стажу враховуючи величину оцінки одного року страхового стажу 1,35%, та повинен був складати 0,47813 = (425/1200x 1,35).

Враховуючи наведене, при розгляді заяви ОСОБА_1 від 24.09.2020 року, відповідачем не враховано вищевстановлені судом обставини та невірно розраховано коефіцієнт страхового стажу.

Щодо застосування показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні при перерахунку пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу 14.06.2011 року), заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз );

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена пенсія з 14.06.2011 року, отже середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, береться за 2010 рік (календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії), та складає 1982,63 грн.

При цьому, згідно копії пенсійної справи позивача, листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.05.2020 року №514/037-22 відповідачем при перерахунку пенсії позивача було враховано середню заробітну плату у розмірі 1197,91 грн.

11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який був прийнятий Верховною Радою України від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ яким, зокрема, внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 березня 2003 року.

Згідно з пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 березня 2003 року (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VІІІ), пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки становить 3764,40 грн., що не заперечується відповідачем.

Таким чином, у період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року для розрахунку розміру пенсії позивача повинна була застосовуватися заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік (календарний рік, що передує року звернення за призначенням' пенсії), та складає 1982,63 грн.

При цьому, відповідачем при перерахунку пенсії взято заробітну плату у розмірі 1197,91 грн., що не відповідає вищевказаним положенням законодавства, будь-яких обґрунтувань про причини такого врахування відповідачем не наведено.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 ріку розмірі 1982,63 грн. та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн.

Щодо збільшення на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення.

Відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

У зв'язку з цим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що законом визначені особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про те, що позивачу слід було встановити доплату за понаднормативний стаж у 20 років шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Судом встановлено, що станом на дату призначення пенсії позивач мав 31 повний рік, тобто понаднормовий стаж станом на дату призначення пенсії складав 11 років, а з жовтня 2014 року - 35 повних років, що підтверджується наявними в матеріалах справи протоколами відповідача, тобто понаднормативний стаж з 2014 року і до сьогодні складає 15 років.

При цьому, відповідно до наданої відповіді відповідача від 29.09.2020 року на заяву про перерахунок пенсії, відповідачем здійснюється доплата за понаднормативний стаж за 10 років у довільному розмірі 171,20 грн. (1712,00 х 10%).

Аналіз викладених положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Отже, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на саме на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року у справі № 560/675/17 та від 15.05.2018 року у справі № 565/1447/17.

Як було зазначено судом вище, Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Таким чином, у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П=Зп хКс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Як зазначалося вище, середньомісячний заробіток ОСОБА_1 за довідками №60016 та №60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, за якими Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням наявного деталізованого фінансового розрахунку, складає 805,21 руб. (0,00805).

Середня заробітна плата за вересень 1986 року складала 179 руб. (0,00179).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи = 0,00805 / 0,00179 = 4,49721.

Кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи, в даному випадку складає 1 (коефіцієнт заробітної плати розраховано лише за вересень місяць 1986 року.

Позивачу призначена пенсія з 14.06.2011 року, отже середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, береться за 2010 рік (календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії), та складає 1982,63 грн.

Отже, середній заробіток позивача з 14.06.2011 року до 30.09.2017 року повинен складати: Зп = 1 982,63 грн. х 4,49721 = 8 916,30 грн., а з 01.10.2017 року - Зп = 3 764,40 грн. х 4,49721 = 16 929,30 грн.

Відповідно, збільшення пенсії на 1 % заробітку за один рік понаднормативного стажу до 30.09.2017 року складає 89,16 грн. = 8 916,30 х 0,01, а з 01.10.2017 року -169,29 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що належним захистом прав позивача визнання протиправними дії щодо відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням страхового стажу у розмірі 35 років 5 місяців та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.10.2012 року пенсію ОСОБА_1 , відповідно до частини 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за довідками № 60016, №60016/1, врахувавши заробіток у військовій частині № НОМЕР_1 , в якій ОСОБА_1 перебував під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та заробіток у військовій частині № НОМЕР_2 (основне місце служби) із урахуванням всього наявного страхового стажу та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплаьу пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 відсоток заробітку (який був розрахований при розрахунку розміру пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 відсотків цього заробітку, починаючи з дня її призначення.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплачувати пенсію позивачу, відповідно до частини 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити недоплачену суму, суд вважає такі вимоги передчасними та такими, що не відповідають завданню адміністративного судочинства, визначеному у ст. 2 КАС України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки із заявлених позовних вимог не вбачається спрямованості на захист вже порушеного права, а відповідні вимоги заявлені на майбутнє, суд вважає, що позивач при зверненні до суду з відповідною вимогою обрав неналежний спосіб правового захисту.

При цьому, неправильно обраний спосіб захисту порушеного права не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви чи залишення її без руху, а в певних випадках за таких обставин може бути відмовлено в позові.

Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний Суд України у постанові від 24 травня 2017 року в справі № 6-951цс16, з якої вбачається, що власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні правовідносини.

Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту прав за фактичних обставин справи є неналежним, законні підстави для задоволення позову в цій частині відсутні, а тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, враховуючи заявлені позовні вимоги, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню судом.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії; за 2010 ріку розмірі 1982,63 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 14.06.2011 року по 30.09.2017 року із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням страхового стажу у розмірі 35 років 5 місяців.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2012 року ОСОБА_1 , відповідно до частини 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за довідками № 60016, №60016/1, врахувавши заробіток у військовій частині № НОМЕР_1 , в якій ОСОБА_1 перебував під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та заробіток у військовій частині № НОМЕР_2 (основне місце служби) із урахуванням всього наявного страхового стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 відсоток заробітку (який був розрахований при розрахунку розміру пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 відсотків цього заробітку, починаючи з дня її призначення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв