про відмову в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження
29 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/16683/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ПІТСТОП” про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ПІТСТОП” до Поліської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю “ПІТСТОП” (далі - ТзОВ “ПІТСТОП”) звернулося в суд з позовом до Поліської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UА204120/2020/000269/2 від 03.09.2020.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2021, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2021, у даній справі позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення Поліської митниці Держмитслужби від 03.09.2020 №UA204120/2020/000269/2 про коригування митної вартості товарів, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Поліської митниці Держмитслужби на користь ТзОВ “ПІТСТОП” судовий збір у сумі 2102,00 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 5000,00 грн.
20.09.2021 на адресу суду надійшла заява представника ТзОВ “ПІТСТОП” про заміну сторони виконавчого провадження, а саме боржника Поліську митницю Держмитслужби на Волинську митницю. Дана заява обґрунтована тим, що предметом публічно-правового спору у даній справі було рішення Поліської митниці Держмитслужби, як суб'єкта владних повноважень, на якого законом станом на дату прийняття оскаржуваного рішення було покладено безпосереднє здійснення митної справи у зоні своєї діяльності. Декларування товару, за яким було прийнято рішення про коригування митної вартості, здійснювалось згідно митної декларації типу ІМ40ДЕ №UА204120/2020/078533 від 02.09.2020 на митному посту «Луцьк» (Луцький район). Відповідно до пункту 1.13. діючого на час декларування наказу Державної митної служби України від 08.11.2019 №25 «Про визначення зон діяльності митниць Держмитслужби» місто Луцьк та Луцький район було визначено зоною діяльності Поліської митниці Держмитслужби. У період з часу прийняття оскаржуваного рішення до набрання судовим рішенням законної сили відбулась реорганізація митних органів та зміна зон діяльності територіальних підрозділів митної служби. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» реорганізовано Поліську митницю Держмитслужби шляхом її приєднання до Державної митної служби; доручено Державній митній службі забезпечити утворення територіальних органів та передбачено, що територіальні органи, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження та функції до прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення цих функцій новоутвореними органами. Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 №460 утворено територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України за переліком згідно з додатком, у тому числі, Волинську митницю. Наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 №489 затверджено положення про митниці Держмитслужби, як відокремлені підрозділи Державної митної служби України, якими визначені зони діяльності, у тому числі, «Положенням про Волинську митницю» уся територія Волинської області визначена зоною діяльності новоутвореного відокремленого підрозділу Волинська митниця. Наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 прийнято рішення про початок з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення повноважень і функцій у сфері митної справи новоутвореними митницями (у тому числі, Волинською митницею). Відтак, о 00 год. 00 хв. 01.07.2021 припинено адміністративну компетенцію Поліської митниці Держмитслужби, рішення якої оскаржувалось, та відповідно належним боржником на стадії виконання судового рішення у даній справі є Волинська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби України, на якого покладено здійснення митної справи у зоні своєї діяльності на території Волинської області. Таким чином, вказані юридичні факти свідчать про публічне правонаступництво, тобто перехід до Волинської митниці прав та обов'язків суб'єкта владних повноважень, рішення якого оскаржувалось у даній справі та з якого стягнуто судові витрати (Поліська митниця Держмитслужби), а отже належним боржником у даній справі є Волинська митниця.
У клопотанні від 28.09.2021 заінтересована сторона - Волинська митниця просить відмовити у задоволенні заяви ТзОВ “ПІТСТОП” про заміну сторони виконавчого провадження, при цьому не заперечує факт утворення Волинської митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України. Разом з тим, що стосується правонаступництва в майнових відносинах в частині стягнення з Волинської митниці судових витрат, вказує, що перехід майнових прав та обов'язків реорганізованих (приєднаних) територіальних органів Держмитслужби до Держмитслужби (їх правонаступника) підтверджується передавальним актом, затвердженим у встановленому порядку. Станом на сьогодні реорганізація митниць Держмитслужби шляхом їх приєднання до Держмитслужби не завершена, передавальний акт не затверджено ні Поліською митницею Держмитслужби, ні Волинською митницею Держмитслужби, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру підприємств, установ, та відсутність внесеної дати припинення вказаних юридичних осіб. З огляду на вказане, Волинська митниця, як відокремлений підрозділ Держмитслужби не с правонаступником Поліської митниці Держмитслужби.
У заяві від 23.09.2021 представник позивача просив розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснювати за його відсутності, при цьому, вимоги заяви підтримав у повному обсязі.
У судове засідання особи, які беруть участь у справі не прибули, хоча були повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви.
Частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вищевикладене, судовий розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснювався у відсутності осіб, які були належним чином повідомлені, без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, в письмовому провадженні, на підставі наявних у суду матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про заміну сторони виконавчого провадження до задоволення не підлягає з огляду на таке.
Суд звертає увагу, що відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Частинами першою та четвертою статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону №1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов'язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов'язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
Суд звертає увагу, що під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов'язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
У свою чергу, суд зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» було утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» від 02.10.2019 №858 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, згідно з яким утворено, зокрема, Поліську митницю Держмитслужби, а також реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2, згідно якого Рівненську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Поліської митниці Держмитслужби.
При цьому, згідно наказу Державної митної служби України від 08.11.2019 № 25 визначено зоною діяльності Поліської митниці Держмитслужби - зокрема, місто Луцьк, Луцький, Ківерцівський, Горохівський, Рожищанський, Любешівський, Маневицький, Камінь-Каширський райони Волинської області.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №895 “Деякі питання територіальних органів Державної митної служби” (далі - Постанова №895) реорганізовано територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком шляхом їх приєднання до Державної митної служби, у тому числі Подільську митницю Держмитслужби.
Пунктом 2 Постанови №895 установлено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 №460 “Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів” з метою забезпечення належного здійснення митної політики в частині реалізації концепції єдиної юридичної особи та визначення умов її належного функціонування утворено територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України за переліком згідно з додатком, згідно з яким утворено, зокрема Волинську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.
Згідно наказу Державної митної служби України від 29.10.2020 № 489 затверджено, зокрема Положення про Волинську митницю, відповідно до якого Волинська митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності безпосередньо здійснює митну справи, забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи, а також реалізацію делегованих повноважень Державної митної служби України як її відокремлений підрозділ. Зоною діяльності митниці є територія Волинської області.
Відповідно до наказу Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 “Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи” устанволено митницям як відокремленим підрозділам Державної митної служби України розпочати з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення покладених на них Митним кодексом України, законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, Положеннями, затвердженими наказом Держмитслужби від 29.10.2020 №489 “Про затвердження положень про територіальні органи Держмитслужби”, функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.
Разом з тим, судом враховано, що відповідно до пункту 7 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Передавальний акт чи розподільчий або ліквідаційний баланс складається комісією після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторами та задоволення або відхилення таких вимог, підписується членом комісії - бухгалтером та затверджується головою комісії. Розподільчий баланс або передавальний акт повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових зобов'язань органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонам (пункт 23 вказаного Порядку).
Як вбачається з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 29.09.2021 Поліська митниця Держмитслужби перебуває в процесі припинення, запис про державну реєстрацію припинення вказаної юридичної особи до реєстру не внесено.
Таким чином, враховуючи те, що Поліська митниця Держмитслужби перебуває в процесі припинення, передавальний акт про перехід майнових прав та обов'язків до Державної митної служби України ще не затверджений, відтак у суду відсутні достатні правові підстави для заміни сторони виконавчого провадження - боржника у даній справі.
Керуючись статтями 52, 229, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “ПІТСТОП” про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко