27 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6995/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовський О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зендер-Україна» про припинення права користування надрами,
Державна служба геології та надр України (далі - позивач)звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зендер-Україна» (далі - ТзОВ «Зендер-Україна», відповідач), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5793 від 10.06.2013 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Зендер-Україна».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Зендер-Україна» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5793 від 10.06.2013 з метою видобування сапропелю. У зв'язку із тим, що надрокористувач порушив вимоги статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615), є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5793 від 10.06.2013.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву від 12.08.2021 відповідача заперечує проти позовної заяви, оскільки відповідно до наказу від 11.03.2020 № 3 к працівники були переведені на дистанційний режим роботи на виконання рекомендацій вказаних у постановах Кабінету Міністрів України щодо встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COV1D-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з метою своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів. Єдиним уповноваженим представником, який може діяти і представляти інтереси відповідача є директор ОСОБА_1 . ОСОБА_1. не отримував від позивача акт від 01.10.2020 №02-02/11/2020-018/у-074 та припис від 01.10.2020 №373-20/02.
Посилання позивача в приписі та акті про те, що нібито проводилось спілкування з учасником ТзОВ «Зендер-Україна» і від нього отримувались пояснення не мають жодного юридичного значення, оскільки ОСОБА_2 не є і не був учасником товариства. Тому, відповідач не міг здійснити не допуск перевірки і не міг не виконати припис, оскільки він про них не був належним чином повідомлений з урахуванням встановленого карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Повідомлення про зупинення дії спеціального дозволу від 20.11.2020 №17451/01-2/07-20, лист від 12.04.2021 №5587/01/07-21, а також лист про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами від 24.05.2021 №8206/01/07-21 директор ОСОБА_1 також відповідно не отримував, а тому відповідач потенційно і не мав можливості належним чином виконувати ймовірні порушення у його діяльності.
Крім того, є безпідставним посилання позивача на поручення з боку відповідача пункту 5 частини другої статті 24 та пунктів 4, 5 і 6 статті 26 Кодексу України про надра, оскільки жодних угод про розподіл продукції з боку відповідача не укладалось, а тому і не могло бути порушено, також відповідач не здійснює користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення, не здійснює використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Враховуючи вищевикладене анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5793 від 10.06.2013 на підставі вказаних позивачем норм є незаконним.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 відмовлено У задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зендер-Україна» про припинення права користування надрами за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Зендер-Україна» з метою видобування сапропелю 10.06.2013 надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5793. Як додаток до спеціального дозволу укладена Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 12.05.2017 №5793 та Програма робіт з видобування корисних копалин сапропелю родовища озеро «Біле».
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 №394 «Про проведення позапланових перевірок» ТзОВ «Зендер-Україна» включене до Переліку суб'єктів господарювання, яким надані спеціальні дозволи на користування надрами з метою видобування металевих руд, неметалевих корисних копалин, горючих твердих корисних копалин, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль з 01.10.2020 на предмет дотримання вимог законодавства відповідно до пунктів 1.3, 1.5, 1.6, 1.8, 3.2, 4.1-4.5, 7.1, 8.1-8.8, 8.10, 8.17, 10.2, 10.3 Переліку питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, визначеного згідно з додатком 4 до уніфікованої форми Акту.
18.09.2020 Державною службою геології та надр України видано направлення №14140/01/07-20 на проведення у строк з 01 по 07 жовтня 2020 року позапланової перевірки ТзОВ «Зендер-Україна».
За результатами проведеного позапланового заходу 01.10.2020 складено акт №02-02/11/2020-018/у-074, у якому зафіксовано виявлені під час такого заходу порушення абзацу 2 статті 11 Закону №877-V, а саме: недопущення суб'єктом господарювання посадових осіб Держдавної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю).
На підставі акту від 01.10.2020 №02-02/11/2020-018/у-074 складений припис від 01.10.2020 №373-20/02, яким відповідачу надано строк до 08.10.2020 на усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання документів та матеріалів, що підтверджують дотримання ТзОВ «Зендер-Україна» вимог законодавства про надрокористування за наведеним у приписі переліком, а також подати в матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
20.10.2020 Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України виніс подання №416/20-02 на зупинення спеціального дозволу на користування надрами № 5793 від 10.06.2013.
Відповідно до наказу Держгеонадр від 11.11.2020 № 500 «Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів ;на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення .змін до наказів» ТзОВ «Зендер-Україна» зупинено дію дозволу та надано строк у 30 днів на усунення порушень. Відповідача було повідомлено про зупинення листом від 20.11.2020 № 17451/01/07-20, який отримано останнім 05.12.2020.
Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України підготовлено подання від 17.02.2020 №75-21/02 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5793 від 10.06.2013.
Відповідно до наказу Держгеонадр «Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» від 31.03.2021 №236 відповідачу було направлено лист від 12.04.2021 № 5587/01/07-21 щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами, який отримано уповноваженим представником 22.04.2021.
Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України підготовлено подання від 05.05.2021 №246-21/02 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5793 від 10.06.2013 та направлено відповідачу лист Про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами Державної служби геології та надр України від 24.05.2021 №8206/01/07-21.
Оскільки ТзОВ «Зендер-Україна» не надало згоду на припинення користування надрами, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Згідно з частиною сьомою статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра його завдання є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).
Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу України про надра права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Підстави припинення права користування надрами передбачені статтею 26 Кодексу України про надра.
Так, право користування надрами припиняється у разі:1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
З наведених норм слідує, що за наявності передбачених законом підстав право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, про що видається відповідний наказ.
Вирішення питання щодо анулювання документа дозвільного характеру або ж звернення до суду із відповідним позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру належить до виключної компетенції позивача.
Так, підставою для звернення позивача до суду із позовною заявою слугувало неусунення відповідачем порушень, зазначених у приписі 01.10.2020 №373-20/02, в частині обов'язку надрокористувача допустити представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю.
Водночас, на переконання суду, фактично позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання ТзОВ «Зендер-Україна» вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр проведений не був у зв'язку із недопуском до проведення такого, що підтверджується відповідним актом від 01.10.2020 №02-02/11/2020-018/у-074, враховуючи наступне.
Особливості позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) визначені статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Так, частиною третьою згаданої статті передбачено, що суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Відтак, наведеними приписами передбачено обов'язкове ознайомлення суб'єкта господарювання про проведення позапланового заходу шляхом надання посвідчення (направлення) та службового посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), а також вручення суб'єкту господарювання копії посвідчення (направлення).
В разі ж не пред'явилення документів, передбачених статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу.
Наведене вище узгоджується із частиною одинадцятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно із якою плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.
Згідно з частиною шостою статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону №877-V).
Таким чином, законодавством чітко врегульовано порядок встановлення порушень надрокористувачем умов користування надрами, відповідно до якого встановлення таких порушень можливе лише в ході проведеного планового або позапланового заходу, результати якого відображаються в акті за наслідками його проведення, що підтверджує невиконання умов користування надрами та є підставою для вжиття Держгеонадрами заходів для усунення виявлених порушень, зокрема й шляхом зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр чи притягнення до відповідальності.
Водночас, в ході судового розгляду встановлено, що 01.10.2020 позаплановий захід щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр не був проведений, адже на місці проведення такого заходу були відсутні уповноважені особи товариства, яких необхідно було ознайомити з вищевказаними документами, як того вимагає стаття 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
На переконання суду, складання 01.10.2020 акта із встановленим порушенням абзацу другого статті 11 Закону №877 (недопуск до перевірки) не може свідчити про виявлення у суб'єкта господарювання порушень вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, оскільки такий засвідчує лише факт неможливості здійснення такого заходу та, як наслідок, відсутності результату державного геологічного контролю із зазначених у ньому підстав.
Оскільки проведення позапланового заходу відносно відповідача не відбулося з підстав неможливості його проведення, то такий результат повинен бути оформлений у вигляді припису із зобов'язанням допуску посадових осіб органу до державного нагляду, який необхідно було направити за юридичною адресою товариства.
Однак, приписом від 01.10.2020 №373-20/02 встановлено відповідачу строк до 08.10.2020 для надання до Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України документів та матеріалів, що підтверджують дотримання ТзОВ «Зендер-Україна» вимог законодавства про надрокористування за наведеним у приписі переліком, а також подати в матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Отже, вимоги вказаного припису стосуються не усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства шляхом допуску посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю), а надання певних документів та матеріалів, що безпосередньо стосуються питань, які підлягають перевірці.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що припис від 01.10.2020 №373-20/02, в якому не передбачено вимоги усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, не є доказом того, що відповідачем порушено умови користування надрами.
А тому, посилання позивача на порушення відповідачем законодавства про надрокористування у виді недопуску до планового заходу є безпідставними.
Зазначене свідчить про відсутність у суду підстав для анулювання дозволу, оскільки не було встановлено порушень вимог законодавства у сфері надрокористування у зв'язку з відсутністю самого факту проведення перевірки.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 24.10.2018 у справі №П/811/1162/17, а також Сьомий апеляційний адміністративний суду у постановах від 30.01.2020 у справі №560/2597/19, від 12.08.2020 у справі №560/3375/19.
Окрім того, судом встановлено, що підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами відповідача є порушення пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Однак, надаючи оцінку підставам припинення спеціального дозволу на користування надрами, позивачем не було встановлено жодного порушення використання надр відповідачем.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, підстави для стягнення з відповідача судового збору відсутні.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позовної заяви Державна служба геології та надр України (03057, місто Київ, вулиця Антона Цедіка, 16, ідентифікаційний код юридичної особи 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зендер-Україна» (44023, Волинська область, Шацький район, село Смоляри-Світязькі, вулиця Приозерна, 9, ідентифікаційний код юридичної особи 33579789) про припинення права користування надрами відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський