Постанова від 28.09.2021 по справі 138/2573/21

Справа № 138/2573/21

Провадження №:3/138/1184/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2021 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого: судді Савкової І.М.,

з участю: секретаря судового засідання Цибульської Т.І.,

прокурора Загороднюк В.В.,

захисника адвоката Заболотної Г.В.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайонного суду матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, на утримані неповнолітня дитина - ІНФОРМАЦІЯ_2 (зі слів), працюючого директором Могилів-Подільське міське комунальне підприємство «Житловокомунгосп», паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 тел. НОМЕР_3 , -

за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

Директор Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, 21.08.2020 при внесенні та підписанні наказу «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітної плати та з нагоди Дня Незалежності України» №29 від 21.08.2020, згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 1000 грн., не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (25.08.2020) не повідомив Могилів-Подільську міську раду про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, який обумовлений приватним інтересом оскільки вказану премію він надає особисто собі.

Крім цього, директор Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, 30.09.2020 при внесенні та підписанні наказу «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітної плати» №37 від 30.09.2020, згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 500 грн., не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (01.10.2020) не повідомив Могилів-Подільську міську раду про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, який обумовлений приватним інтересом оскільки вказану премію він надає особисто собі.

Директор Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, 28.10.2020 при внесенні та підписанні наказу «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітної плати та з нагоди «Дня захисника України» №44 від 28.10.2020, згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 1000 грн., не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (29.10.2020) не повідомив Могилів-Подільську міську раду про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, який обумовлений приватним інтересом оскільки вказану премію він надає особисто собі.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7 КУпАП, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Директор Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, 21.08.2020 при внесенні та підписанні наказу «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітної плати та з нагоди Дня Незалежності України» №29 від 21.08.2020, згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 1000 грн., вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто виникла суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, який обумовлений приватним інтересом так як премію ОСОБА_1 надає особисто собі.

Крім цього, директор Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, 30.09.2020 при внесенні та підписанні наказу «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітної плати» №37 від 30.09.2020, згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 500 грн., вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто виникла суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, який обумовлений приватним інтересом так як премію ОСОБА_1 надає особисто собі.

Директор Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» п. 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, 28.10.2020 при внесенні та підписанні наказу «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітної плати та з нагоди «Дня захисника України» №44 від 28.10.2020, згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 1000 грн., вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто виникла суперечність між його приватним інтересом та представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, який обумовлений приватним інтересом так як премію ОСОБА_1 надає особисто собі.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст.172-7 КУпАП, а саме: вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

В судовому засіданні ОСОБА_1 відмовився давати покази згідно ст.63 Конституції України. Підтвердив, що підписав накази про преміювання, однак корисливого мотиву не мав. Підписав автоматично, не звернувши уваги, що є у даному наказі і його прізвище.

Захисник - адвокат Заболотна Г.В. вважає, що в ході судового розгляду вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП не доведена, в його діях відсутній реальний конфлікт інтересів, а тому відсутній склад адміністративного правопорушення. Крім того, не встановлений момент виявлення адміністративного правопорушення, що ставить під сумнів законність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Свідок ОСОБА_2 - начальник 1-го сектору управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області ДСР НП України, суду дав покази, згідно яких управління стратегічних розслідувань є оперативним підрозділом НП України. Під час здійснення оперативної діяльності було виявлено адміністративне правопорушення. Оперативну інформацію отримав в той же день коли було направлено запит до МКП «Житловокомунгосп» м. Могилів-Подільського. Підтвердив, що згідно ст. 23 ЗУ «Про Національну Поліцію» та Положення про відділ має право виявляти адміністративні правопорушення та складати протоколи. Вважає, що днем виявлення правопорушення є день складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Прокурор Загороднюк В.В. вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП доведена.

Заслухавши думки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Відповідно до розпорядження №508 першого заступника міського голови ОСОБА_3 від 04.10.2001 здійснено переєстрацію Могилів-Подільське міське виробниче управління житлово-комунальне господарство на Могилів-Подільське міське комунальне підприємство «Житлокомунгосп».

Згідно ч.1, ч.3, ч.4 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов'язки. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.

На підставі викладеного вище Могилів-Подільське міське комунальне підприємство «Житлокомунгосп» є юридичною особою публічного права, підпорядковане, підзвітне та підконтрольне Могилів-Подільської міській раді.

Рішенням 40 сесії 7 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області, затверджено Статут Могилів-Подільське міське комунальне підприємство «Житлокомунгосп».

03.07.2019 Могилів-Подільська рада в особі голови ОСОБА_4 укладено контракт з ОСОБА_1 , про те, що громадянин ОСОБА_1 призначається на посаду Директора МКП «Житлокомунгосп» з 04.07.2019 по 30.10.2020 включно.

Отже, відповідно до п.п «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, а саме є посадовою особою юридичної особи публічного права.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до абзацу 11 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції, реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (абзац дванадцятий частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції").

У відповідності до супровідного листа Могилів-Подільського МКП «Житлокомунгсп» №269 від 26.07.2021 ОСОБА_1 повідомляв Могилів-Подільську міську раду про наявність у нього реального потенційного конфлікту інтересів як депутат вказаної ради, інших повідомлень під час виконання своїх функціональних обов'язків в комунальному підприємстві не надано.

Отже, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді та виконуючи безпосередні обов'язки директора Могилів-Подільського міського комунального підприємства «Житлокомунгосп» вчинив та продовжив вчиняти дії щодо неповідомлення про реальний конфлікт інтересів під час видання наказів про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітних плат виходячи з наступного.

21.08.2020 директором Могилів-Подільського МКП «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 видав наказ №29 «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітних плат та з нагоди Дня Незалежності України» від 21.08.2020 згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 1000 грн..

Крім того, 30.09.2020 директором Могилів-Подільського МКП «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 видав наказ №37 «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітних плат» від 30.09.2020 згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 500 грн..

28.10.2020 директором Могилів-Подільського МКП «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 видав наказ №44 «Про преміювання працівників за виробничі показники фінансово-господарської діяльності з фонду заробітних плат та з нагоди Дня Захисника України» від 28.10.2020 згідно якого він надає особисто собі премію в розмірі 1000 грн..

При цьому, директор Могилів-Подільського МКП «Житлокомунгосп» ОСОБА_1 при винесенні та підписанні наказів №29 від 21.08.2020, №37 від 30.09.2020, №44 від 28.10.2020 усвідомлюючи, що в нього виник реальний конфлікт інтересів, прийняв рішення та вчинив дію шляхом підписання наказів, згідно яких ОСОБА_1 надано премію.

Згідно Статуту та контракту керівник має право застосувати заходи заохочення та накладати на працівників дисциплінарне стягнення.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, як основну заробітну плату, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Додатковою заробітною платою вважається винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Преміювання працівників не є обов'язковою складовою оплати праці, а лише методом стимулювання та заохочення працівників, а тому під час прийняття рішення щодо преміювання у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, суперечність між приватними інтересами у виді заохочення та повноваженнями із можливості призначення премії, що випливає на неупередженість та об'єктивність прийняття рішення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних вище правопорушень підтверджується матеріалами справи, зокрема: даними протоколів про адміністративні правопорушення від 31.08.2021 №372, №377, №376, №373, №375, №374 в яких зазначено обставини правопорушення; копією розпорядження про перереєстрацію Могилів-Подільське міське виробниче управління житлово-комунальне господарство на Могилів-Подільське міське комунальне підприємство «Житлокомунгосп»; копією контракту про призначення на посаду директора МКП «Житлокомунгосп» №188-к від 03.07.2019; копією розпорядження №253-к від 01.10.2020 про продовження дії контракту; копією додаткової угоди про зміну терміну дії до контракту від 03.07.2019 від 01.10.2020; копією розпорядження міського голови №298-к від 02.07.2021 «Про укладення контракту на новий термін з ОСОБА_1 ; копією додаткової угоди про зміну терміну дії до контракту від 03.07.2019 від 02.07.2021; копією Статуту Могилів-Подільського МКП «Житлокомунгосп»; копіями наказів №29 від 21.08.2020, №37 від 30.09.2020, №44 від 28.10.2020 про виплату премій, надбавок працівникам МКП «Житлокомунгосп»; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ..

В діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Що стосується строків притягнення за вчинене адміністративне правопорушення.

Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

При цьому, суд виходить з того, що початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення.

В судовому засіданні з матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що 29.07.2021 (вх.№851) на адресу Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області від МКП «Житловокомунгосп» м. Могилів-Подільський Вінницької області надійшла відповідь на запит з відповідними додатками. Інших запитів в ході виявлення та складання протоколів про адміністративні правопорушення особою, уповноваженою на складання протоколів не здійснювалось.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що саме з 29.07.2021 слід обчислювати строки, передбачені ч. 4 ст. 38 КУпАП, оскільки з дня отримання інформації уповноважена особа мала можливість проаналізувати зібрані фактичні дані та зробити висновок про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення.

Оскільки справи про правопорушення, розглядаються одночасно, суд при накладені стягнення застосовує ст. 36 КУпАП.

При накладенні стягнення суд враховує: характер вчиненого правопорушення; особу, щодо якої складено протокол - по місцю роботи характеризується позитивно, раніше до адміністративної відповідальності не притягався, майновий стан, ступінь вини, обставин, що обтяжують його відповідальність не встановлено, обставиною, що пом'якшує відповідальність є щире розкаяння винного, і вважає, що достатнім та необхідним для виховання ОСОБА_1 , а також запобігання вчиненню нових правопорушеньбуде стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Керуючись ст.27, ст.36, ст. 40-1, ч.1, ч.2 ст.172-7, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Суддя: І.М.Савкова