Справа № 459/2876/21
Провадження № 1-в/459/90/2021
14 вересня 2021 року суддя Червоноградського міського суду Львівської області ОСОБА_1 , з участю: секретаря судових засідань ОСОБА_2 , представника Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , засудженого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді подання заступника начальника Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області про встановлення адміністративного нагляду,
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Червонограда Львівської області, громадянину України, проживаючому на АДРЕСА_1 , раніше судимому 11.11.2010 року Червоноградським міським судом Львівської області за ч. 2 ст.186, 71 КК України до 4 років 2 місяців позбавлення волі, 25.02.2015 року Червоноградським міським судом Львівської області за ст. 395 КК України на 2 місяці арешту,
Т.в.о. начальника Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області звернувся в суд з поданням про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 посилаючись на те, що він після звільнення з місць позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони, ніде не працює, чотири рази притягувався до адміністративної відповідальності.
Вважає, що так як ОСОБА_5 підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», просить встановити щодо нього адміністративний нагляд строком на 1 рік та встановити наступні обмеження:
1) заборона виходу з квартири з 22год до 06 год.
2)заборонити виїзд в особистих справах за межі району (міста) без відома ОНП;
3)з'являтись на реєстрацію в поліцію 4 рази на місяць;
4)заборонити відвідувати місця, де продають алкогольні напої на розлив.
Представник Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області в судовому засіданні подання підтримав, просить його задовольнити.
Засуджений у судовому засіданні не заперечив проти задоволення подання.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 158 КВК України визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до п. «в» ч.1 ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно зі ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Таким чином, вищевказані норми закону свідчать про те, що адміністративний нагляд встановлюється тільки відносно засуджених осіб, судимість яких не знята та не погашена у встановленому законом порядку.
Установлено, що вироком Червоноградського міського суду Львівської області від 11.11.2010 року ОСОБА_4 засуджено за ч. 2 ст.186 КК України до 4 років позбавлення волі, на підставі ст. 71 КК України частково приєднано невідбуте покарання за вироком Червоноградського міського суду Львівської області від 01.06.2010 року та остаточно призначено покарання 4 роки 2 місяці позбавлення волі.
Також у вироку Червоноградського міського суду Львівської області від 11.11.2010 року зазначено, що ОСОБА_4 раніше судимий 01.06.2010 року за ч. 1 ст. 309, ч.1 ст. 263 КК України на 2 роки позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на 1 рік 6 місяців.
Відповідно до п. 8 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості, визнаються: особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Відповідно до довідки про звільнення ОСОБА_4 відбував покарання в установі Державної кримінально виконавчої служби з 24.06.2010 по 22.08.2014, звідки звільнений по закінченню терміну відбування покарання.
Крім того, вироком Червоноградського міського суду Львівської області від 25.02.2015 року ОСОБА_4 засуджено за ст. 395 КК України на 2 місяці арешту.
Відповідно до довідки про звільнення ОСОБА_4 відбував покарання в установі Державної кримінально виконавчої служби з 15.11.2020 по 15.01.2021, звідки звільнений по закінченню терміну відбування покарання.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КК України, Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 КК України ст. 395 КК України є кримінальним проступком.
Відповідно до п. 2-1 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості, визнаються: особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання.
Отже, судимість ОСОБА_4 була погашена 15 січня 2021 року.
Оскільки судимість ОСОБА_4 на даний час погашена, у задоволенні подання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 3, 6, 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суддя, -
В задоволенні подання заступника начальника Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1