Провадження № 3/760/81/21
в справі 760/18448/20
02 квітня 2021 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 30.07.2002 Заводським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, -
26 серпня 2020 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , передбачених ч.1 ст.483 МК України.
Відповідно до протоколу № 1266/10000/20 про порушення митних правил від 24.07.2020, встановлено, що 17.02.2020 із території Республіки Польща, в зоні діяльності Галицької митниці Держмитслужби (пункт пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська») через митний кордон України громадянином ОСОБА_1 (згідно інформації в АСМО Інспектор) в рамках виданої довіреності від гр. ОСОБА_2 , на підставі інвойсу від 01.02.2020 № 128/2020, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 10.01.2017 № НОМЕР_3 , за попередньою митною декларацією від 14.02.2020 № UA100670/2020/101213 переміщено транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE», 2017 року виготовлення, робочий об'єм циліндрів: 1461 см. куб., ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN): НОМЕР_4 , бувший у використанні, вартістю - 4 700 євро.
Після доставляння до митниці призначення, вказаний транспортний засіб заявлений до митного контролю та оформлення на митному посту «Умань» Київської митниці Держмитслужби, за митною декларацією типу ІМ/40/ДЕ від 18.02.2020
№ UA100670/2020/101268 оформлений та випущений у вільний обіг.
Разом із вказаною митною декларацією до митниці були подані: довіреність видана ОСОБА_2 , якою уповноважено ОСОБА_1 на придбання та оформлення транспортного засобу, інвойс від 01.02.2020 № 128/2020, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 10.01.2017 № НОМЕР_3 та інші документи, які зазначені в гр. 44 митної декларації.
Відповідно до наданого інвойсу від 01.02.2020 № 128/2020 компанія «CAR-SERWIS» (Польща) продала ОСОБА_3 транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE», 2017 року виготовлення, ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN): НОМЕР_4 , країна виробництва Франція, р.н.з НОМЕР_5 , бувший у використанні, за ціною (брутто, нетто) - 4 700 євро.
Копія експортної митної декларації, в якості документу підтвердження вартості вказаного транспортного засобу, під час митного оформлення не надавалась.
16.03.2020 року Київською митницею Держмитслужби, в установленому порядку, листом № 7.8-1/20/4/5499 ініційовано запит до митних органів Республіки Польща.
12.06.2020 року до Київської митниці Держмитслужби надійшов лист Департаменту запобігання та протидії контрабанді та порушенням митних правил від 12.06.2020 № 20-01/20-02-01/7.8/1321, яким надіслано відповідь на запит ініційований вищевказаним листом митниці.
Митними органами Республіки Польща в листі від 11.05.2020 № 0201-IGM.541.402.2020.2RLM поінформовано, що згідно електронних систем автомобіль марки «RENAULT MEGANE», номер кузова (VIN): НОМЕР_4 був оформлений польським митним органом у митному режимі «експорт» за експортною митною декларацією від 03.02.2020 № 20PL412020E069262.
Вказаним листом надіслано копію експортної митної декларації EX А від 03.02.2020 № 20PL412020E069262.
В Республіці Польща, згідно експортної митної декларації EX А від 03.02.2020
№ 20PL412020E069262 в митному режимі «експорт» задекларовано на вивіз в Україну (гр.17 декларації), транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE», 2017 року виготовлення, робочий об'єм циліндрів: 1461 см.куб., ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN): НОМЕР_4 (гр.31 декларації).
Згідно гр.2 (відправник/експортер) митної декларації відправником товару зазначено компанію «CAR-SERWIS» (Польща), а гідно графи 8 (одержувач) митної декларації одержувачем товару вказано ОСОБА_4 , Вінницька область, с. Сутківці, вул. Центральна, 16.
Згідно графи 22 (валюта та загальна сума за рахунком) митної декларації фактурна вартість транспортного засобу становить - 6 850 євро.
Отже, згідно отриманої інформації та документів транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE» задекларований в Республіці Польща в митному режимі «експорт» із вартістю 6 850 євро, що відрізняється від вартості 4 700 євро вказаного транспортного засобу зазначеної в документах на підставі яких здійснено його переміщення через митний кордон України та митне оформлення.
Таким чином, в результаті вивчення і співставлення всіх вищевказаних документів митний орган прийшов до висновку, що експортований із Республіки Польща вказаний транспортний засіб вартістю - 6 850 євро, що згідно курсу НБУ станом на дату переміщення автомобіля через митний кордон України (17.02.2020) складає - 181 486,64 грн., переміщено через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення, документів, які містять неправдиві відомості щодо митної вартості транспортного засобу.
Пунктом 1 частини четвертої ст. 335 МКУ встановлено, що для ввезення товарів на митну територію України надаються такі документи та/або відомості, у числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України.
Згідно з пунктом 6 Постанови від 03.06.2005 № 8 Пленуму Верховного Суду України (зі змінами), «судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів».
При цьому, згідно з абзацом 2 пункту 5 Постанови, «підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації…».
Також, згідно з абзацом 4 пункту 6 Постанови, «документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності».
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що громадянин ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 1608/10000/20 за ч. 1 ст. 483 МК України.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи був повідомлений.
Заслухавши пояснення представників митного органу, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Протокол про порушення митних правил № 1266/10000/20 складено відносно ОСОБА_1 .
Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
З матеріалів справи вбачається, що 17.02.20 із території Республіки Польща, в зоні діяльності Галицької митниці Держмитслужби (пункт пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська») через митний кордон України громадянином ОСОБА_1 (згідно інформації в АСМО Інспектор) в рамках виданої довіреності від гр. ОСОБА_2 , на підставі інвойсу від 01.02.2020 № 128/2020, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 10.01.2017 № НОМЕР_3 , за попередньою митною декларацією від 14.02.2020 № UA100670/2020/101213 переміщено транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE», 2017 року виготовлення, робочий об'єм циліндрів: 1461 см. куб., ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN): НОМЕР_4 , бувший у використанні, вартістю - 4 700 євро.ртість переміщених через митний кордон України товарів становить - 5 307,17 доларів США.
Відповідно до наданого інвойсу від 01.02.2020 № 128/2020 компанія «CAR-SERWIS» (Польща) продала ОСОБА_3 транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE», 2017 року виготовлення, ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN): НОМЕР_4 , країна виробництва Франція, р.н.з НОМЕР_5 , бувший у використанні, за ціною (брутто, нетто) - 4 700 євро.
Проте згідно з експортною митною декларацією EX А від 03.02.2020
№ 20PL412020E069262, наданою на запит митними органами Республіки Польща, в митному режимі «експорт» задекларовано на вивіз в Україну (гр.17 декларації), транспортний засіб марки «RENAULT» модель «MEGANE», 2017 року виготовлення, робочий об'єм циліндрів: 1461 см.куб., ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN): НОМЕР_4 (гр.31 декларації), відправником товару зазначено компанію «CAR-SERWIS» (Польща), одержувачем товару вказано ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 , фактурна вартість транспортного засобу становить - 6 850 євро, а отже вони не мають відношення до товару, який був поставлений на ім'я ОСОБА_1 .
Зазначені документи стосуються різних отримувачів, тобто були направлені двом різним фізичним особам - одержувачам (покупцям) товару, що не пов'язані між собою, а також відмінними є й умови поставки товарів та їх вартість.
Посилання в протоколі про порушення митних правил на те, що вартість цього товару складає меншу суму ґрунтуються лише на припущеннях та не підтверджені належними доказами.
У ст. 257 МК України визначено поняття «декларування», яке здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Будь-яких інших доказів на підтвердження таких обставин суду не надано та не зазначено про наявність таких доказів. Не надано і належних доказів на підтвердження того, що громадянину ОСОБА_1 могло бути відомо про відмінність вартості товарів та наявність у нього прямого умислу на вчинення дій, відповідальність за які, передбачена ст. 483 МК України.
В матеріалах справи відсутні та не надавались у судовому засіданні будь-які дані чи належні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 вчинив протиправні дії та має нести відповідальність за дані, що містяться у митних деклараціях (товаросупровідних документах) на переміщення товарів на територію України. Тобто за дії, що були спрямовані на приховування від митного контролю та утворювали об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що громадянин ОСОБА_1 не подавав митному органу, як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару та не вчиняв дій щодо переміщення зазначеного вантажу через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
За таких обставин не може йти мова про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 Митного Кодексу України
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, оскільки зазначена в поданому інвойсі сума є більшою, ніж вартість товару.
З огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та враховуючи вимоги закону, що сумніви мають трактуватись на користь притягуваного до відповідальності, вбачається, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись статтями 458, 483, 527-529 МК України, статтями 9, 247, 283, 284, 294 КпАП України,
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: