Номер провадження 22-ц/821/1537/21 Справа № 711/10544/18
28 вересня 2021 року м. Черкаси
Черкаський апеляційний суд у складі колегії суддів:
Гончар Н.І., Сіренка Ю.В., Фетісової Т.Л.
секретар Попова М.В.
за участю:
третьої особи - ОСОБА_1 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Альфа-Банк»на рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20 лютого 2020 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Альфа-Банк», треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Паракуда Ірина Вікторівна, ОСОБА_1 , про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,
У грудні 2018 року ОСОБА_3 як представник ОСОБА_2 звернулася до суду із вказаним позовом та просила визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис нотаріуса Київського міського нотаріального округу Паракуди І. В., зареєстрований в реєстрі за № 1509, який вчинено для звернення стягнення на квартиру АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_2 на праві приватної власності, і була передана в іпотеку згідно з іпотечним договором від 12 червня 2007 року № ІД 895/06-034-415, в забезпечення виконання зобов'язань позичальника ОСОБА_1 за кредитним договором від 12 червня 2007 року № 895/06-034-415, укладеним між ОСОБА_1 та Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк»).
Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20 лютого 2020 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Акціонерне товариство «Альфа-Банк» подало апеляційну скаргу та просить скасувати рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20 лютого 2020 року та ухвалити нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.
Постановою Черкаського апеляційного суду від 24 червня 2020 року апеляційну скаргу АТ «Альфа-Банк» залишено без задоволення.
Рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20 лютого 2020 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 16 червня 2021 року постанову Черкаського апеляційного суду від 24 червня 2020 року скасовано та направлено справу на новий апеляційний розгляд.
31 серпня 2021 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_4 , в якій він повідомив, що позивач у справі ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 02 червня 2021 року.
Заслухавши третю особу ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Позивач ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02 червня 2021 року, виданим Черкаським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Спір у даній справі виник з приводу виконавчого напису нотаріуса, який вчинено для звернення стягнення на квартиру АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_2 , і яка була передана в іпотеку.
Враховуючи наведене, вказані правовідносини допускають правонаступництво, тому у зв'язку зі смертю позивачки провадження у справі слід зупинити.
Статтею 253 ЦПК України визначено, що провадження у справі у випадках, встановлених пунктом 1 частини першої статті 251 цього Кодексу, зупиняється до залучення до участі у справі правонаступника.
При цьому статтями 1216, 1217, 1268, 1270 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що провадження у даній справі слід зупинити до залучення до участі у справі правонаступника померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачки ОСОБА_2 .
Керуючись статтями 251, 253 ЦПК України, апеляційний суд
зупинити провадження у справі до залучення до участі у справі правонаступника померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачки ОСОБА_2 .
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції з підстав та на умовах, визначених статтею 389 Цивільного процесуального кодексу України.
Судді
Повний текст ухвали складений 28 вересня 2021 року