Постанова від 15.09.2021 по справі 520/2626/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 р.Справа № 520/2626/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Кононенко З.О. , Мінаєвої О.М. ,

за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2021, головуючий суддя І інстанції: Зінченко А.В., м. Харків по справі № 520/2626/21

за позовом ОСОБА_1

до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у не включенні в довідку про розмір грошового забезпечення, від 20.07.2020 №11/526, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, відомостей про відповідні щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: премії у розмірі 90% (від посадового окладу), та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби, та яка враховувалась під час проведення попередніх перерахунків пенсії;

- зобов'язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% (від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років) надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (90% від посадового окладу), та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 року вказаний адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки яка полягає у не включенні в довідку про розмір грошового забезпечення, від 20.07.2020 №11/526, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, відомостей про відповідні щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: премії у розмірі 90% (від посадового окладу), та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби, та яка враховувалась під час проведення попередніх перерахунків пенсії;

Зобов'язано Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% (від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років) надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (90% від посадового окладу), та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.00 коп.

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 року у справі №520/2626/21, та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 по справі № 520/12444/2020 було видано довідку від 30.12.2020 року № ФХ-111323/ВСЗ для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої було включено види грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року. При цьому, щомісячну грошову винагороду у розмірі 60% грошового забезпечення у вказану довідку включено не було, оскільки така винагорода не передбачена постановою КМУ від №704, та премія у розмірі 90%. Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо зобов'язання відповідача підготувати та видати нову довідку з урахуванням щомісячної грошової винагороди у розмірі 60% та премії 90% грошового забезпечення.

Позивачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

У відповідності до п. 3 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” як колишньому військовослужбовцю з 2004 року.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ в Харківській області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Харківський ОВК) було складено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії у березні 2018 року та направлено до ГУПФУ, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.03.2018 обраховано без урахування додаткових видів грошового забезпечення.

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У зв'язку з чим позивач звернувся до Харківського ОВК з заявою про складання нової довідки для перерахунку пенсії про грошове забезпечення позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 № 704.

Харківський ОТЦК та СП надав позивачу оновлену довідку від 30.12.2020 №ФХ-111323/ВС3 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, виходячи з основних та додаткових видів грошового забезпечення, в наступному розмірі: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), та премії (35% від посадового окладу).

Позивач не погоджується із зазначеною довідкою, та вважає, що розмір премії був визначений не правильно, а саме: замість премії у розмірі (90% від посадового окладу), яку позивач отримував під час проходження служби та яка враховувалась при попередніх перерахунках пенсії, було зазначено розмір премії (35% від посадового окладу), та не включено до зазначеної довідки щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби та яка враховувалась при попередніх перерахунках пенсії.

Відповідачем не було включено в довідку про розмір грошового забезпечення, від 30.12.2020 №ФХ-І11323/Вс3, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом на 05.03.2019, відомостей про відповідні щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: премії у розмірі (90% від посадового окладу) та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для зобов'язання Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення та премії 90%, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України №704, яка набрала чинності 01.03.2018, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Також на виконання повноважень, передбачених ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року (далі - Постанова № 103), пунктом 1 якої передбачено, що перерахунок пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (в редакції Постанови № 103) "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Отже, Постановами № 103 та № 45 було визначено однакові складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії позивача, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року по справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 Порядку №45, у яких визначено складові, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, тобто з 05.03.2019 року діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.

Тобто з 05.03.2019 року пункт 5 Порядку № 45 передбачає при здійсненні перерахунку пенсії врахування не лише окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за посадою, а й додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Вищевказаний висновок відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права, викладеному в постанові від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.

При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Вищевказаний висновок відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права, викладеному в постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Колегія суддів зазначає, що згідно з висновками, наведеними Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 з 5 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, а тому колегія суддів приходить до висновку, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії має бути видана станом на 05.03.2019 року.

З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що у зв'язку із набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 позивач звернувся до Харківського ОВК із заявою про складання нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 №704.

Відповідач надав позивачу оновлену довідку від 30.12.2020 №ФХ-111323/Вс3 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, виходячи з основних та додаткових видів грошового забезпечення, в наступному розмірі: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), та премії (35% від посадового окладу).

Позивач не погоджується із зазначеними у довідці складовими, а саме зазначає, що розмір премії був визначений не правильно, а саме: замість премії у розмірі (90% від посадового окладу), яку позивач отримував під час проходження служби та яка враховувалась при попередніх перерахунках пенсії, було зазначено розмір премії (35% від посадового окладу), також зазначає, що відповідачем не включено до зазначеної довідки щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби та яка враховувалась при попередніх перерахунках пенсії.

Тобто фактично позивач не погоджується з розміром премії, визначеним у довідці від 30.12.2020 №ФХ-111323/Вс3 та вважає неправомірним не включення у вказану довідку щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення.

При цьому, доводів щодо непогодження позивача з розміром надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу) матеріали справи не містять.

Щодо визначення додаткових видів грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії позивача, колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року по справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 Порядку № 45, у яких визначено складові, які підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2019 року діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З аналізу наведених норм слідує, що при перерахунку пенсії не враховуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), що скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії та розмір премії враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Аналогічна висновок щодо правомірності включення у довідку для перерахунку пенсії середнього розміру премії та невключення виплат, які на момент виникнення права на перерахунок діючим військовослужбовцям не виплачувались, викладена в рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а), залишеному без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Як зазначалося раніше, стаття 63 Закону № 2262-ХІІ надає право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої звільнилася особа, що отримує пенсію за нормами цього Закону. Фактично зміст перерахунку підлягає в оновленні складових грошового забезпечення, що застосовуються для перерахунку пенсії таким чином, щоб розмір пенсії був актуальним до розміру грошового забезпечення за відповідною посадою. Тому ті надбавки, які особа отримував під час звільнення зі служби, але станом на момент перерахунку пенсії за відповідною посадою не встановлені, для перерахунку пенсії не враховуються.

Так, з 01.01.2018 у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, якою змінено порядок нарахування і виплати грошового забезпечення, зокрема встановлено схеми тарифних розрядів і коефіцієнтів за спеціальним званням та посадовими окладами та оптимізовано додаткові види грошового забезпечення за рахунок скасування та упорядкування надбавок, доплат, підвищень, в тому числі тих, на врахуванні яких наголошує позивач в своїй заяві.

Колегія суддів зазначає, що додаткова грошова винагорода була визначена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій”. При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №161 було внесено зміни до вищевказаної постанови № 889 та визначено виплачувати винагороду усьому особовому складу ЗСУ.

Зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017.

При цьому, з наданих додаткових письмових пояснень відповідача від 07.07.2021 року колегією суддів встановлено, що позивача було звільнено з військової служби у жовтня 2004 року, під час проходження військової служби позивач не отримував щомісячної грошову винагороду, станом на 05.03.2019 року така винагорода не виплачується.

Також на вимогу колегії суддів щодо надання інформації про розмір премії у середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць у якому в ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії, а саме станом на 05.03.2019, відповідачем листом від 10.07.2021 року повідомлено, що станом на 05.03.2019 року, військовослужбовцям ЗС України, телеграмою Міністерства оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240 було встановлено розміри преміювання за тарифними розрядами. Так, військовослужбовцям з тарифними розрядами з 30 по 60 встановлено 35% премія.

На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність у відповідача законодавчих підстав для включення виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії позивача з включення до неї додаткової грошової винагороди у розмірі 60% грошового забезпечення та премії у розмірі 90 %.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої, з прийняттям постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 по справі №520/2626/21 скасувати.

Прийняти постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)Я.М. Макаренко

Судді(підпис) (підпис) З.О. Кононенко О.М. Мінаєва

У зв'язку із перебуванням судді Кононенко З.О. у відрядженні у період з 20.09.2021 по 25.09.2021 повний текст постанови складено 27.09.2021 року