Ухвала від 27.09.2021 по справі 640/26833/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

27 вересня 2021 року м. Київ № 640/26833/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся звернулася ОСОБА_1 із позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати акт перевірки від 31.08.2021, визнати протиправним та скасувати припис від 31.08.2021.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування акту перевірки від 31.08.2021, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно з приписами частини першої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» органи державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Згідно з пунктом 2 частини третьої цієї ж статті Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати, поміж іншого, акти перевірок та протоколи про вчинення правопорушень.

Відповідно до пункту 16 та 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553), за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком, а у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол.

Пунктом 18 Порядку №553 визначено, що керівникові кожного суб'єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.

Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки.

Завірена належним чином копія акта, складеного посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами проведеної на об'єкті будівництва перевірки, щодо невиконання приписів, виданих органом державного архітектурно-будівельного контролю генеральному підряднику (підряднику), стосовно порушень вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності, затверджених проектних рішень під час будівництва об'єктів та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт надсилається до апарату Держархбудінспекції як органу ліцензування для прийняття відповідного рішення.

Виходячи зі змісту пункту 19 Порядку №553 на підставі акта перевірки може бути прийнятий припис про усунення порушень, виявлених перевіркою і зафіксованих в акті перевірки.

Пунктом 20 Порядку №553 визначено, що протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів після його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Виходячи зі змісту пункту 22 Порядку №553 на підставі протоколу про правопорушення може бути винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Отже, з вищевказаного слідує, що акт перевірки є службовим документом, який підтверджує факт проведення перевірки суб'єкта містобудування, відображає результати перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Таким чином, акт перевірки не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання, а отже акт не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, що не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, діяльність яких перевірялася, тому їхні висновки не можуть бути предметом судового розгляду в адміністративному судочинстві.

Аналогічну позицію висловлено в постанові Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 810/6689/14.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що дані правовідносини не є публічно-правовими у розумінні вимог ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак не спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Отже, позивачу для захисту порушеного права необхідно звернутися із належним способом захисту в порядку господарського судочинства.

Керуючись ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження в частині позивних вимог ОСОБА_1 до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування акта перевірки від 31.08.2021.

2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 170, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку, встановленому ст.ст. 295-297 цього Кодексу.

Суддя А.С. Мазур