ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 вересня 2021 року м. Київ № 640/26833/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся звернулася ОСОБА_1 із позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати акт перевірки від 31.08.2021, визнати протиправним та скасувати припис від 31.08.2021.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування акту перевірки від 31.08.2021, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з приписами частини першої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» органи державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно з пунктом 2 частини третьої цієї ж статті Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати, поміж іншого, акти перевірок та протоколи про вчинення правопорушень.
Відповідно до пункту 16 та 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553), за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком, а у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол.
Пунктом 18 Порядку №553 визначено, що керівникові кожного суб'єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки.
Завірена належним чином копія акта, складеного посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами проведеної на об'єкті будівництва перевірки, щодо невиконання приписів, виданих органом державного архітектурно-будівельного контролю генеральному підряднику (підряднику), стосовно порушень вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності, затверджених проектних рішень під час будівництва об'єктів та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт надсилається до апарату Держархбудінспекції як органу ліцензування для прийняття відповідного рішення.
Виходячи зі змісту пункту 19 Порядку №553 на підставі акта перевірки може бути прийнятий припис про усунення порушень, виявлених перевіркою і зафіксованих в акті перевірки.
Пунктом 20 Порядку №553 визначено, що протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів після його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Виходячи зі змісту пункту 22 Порядку №553 на підставі протоколу про правопорушення може бути винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Отже, з вищевказаного слідує, що акт перевірки є службовим документом, який підтверджує факт проведення перевірки суб'єкта містобудування, відображає результати перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Таким чином, акт перевірки не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання, а отже акт не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, що не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, діяльність яких перевірялася, тому їхні висновки не можуть бути предметом судового розгляду в адміністративному судочинстві.
Аналогічну позицію висловлено в постанові Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 810/6689/14.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що дані правовідносини не є публічно-правовими у розумінні вимог ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак не спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Отже, позивачу для захисту порушеного права необхідно звернутися із належним способом захисту в порядку господарського судочинства.
Керуючись ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в частині позивних вимог ОСОБА_1 до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування акта перевірки від 31.08.2021.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 170, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку, встановленому ст.ст. 295-297 цього Кодексу.
Суддя А.С. Мазур