24 вересня 2021 року справа № 580/4689/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
06.07.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Кам'янської міської ради (далі - відповідач) в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Кам'янської міської ради Черкаської області у незатвердженні проекту землеустрою та скасувати рішення Кам'янської міської ради Черкаської області, оформлене Протоколом 7 сесії міської ради від 25.06.2021 по 105 питанню (рішення № 7 - 105), згідно якого «рішення не прийнято»;
- зобов'язати Кам'янську міську раду Черкаської області на найближчій сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати у приватну власність гр. ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 7121881500:02:000:0918, для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати Кам'янську міську раду Черкаської області подати суду у тридцятиденний строк з моменту набрання законної сили рішення суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування зазначено, що позивачем було подано до відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність. Разом з тим, за наслідками розгляду відповідачем проекту рішення №7 - 105 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Грушківка, кадастровий номер 7121881500:02:000:0918 та передачу її у власність гр. ОСОБА_1 », рішення не було прийнято, що на переконання позивача є протиправною бездіяльністю. Зазначено, що оскільки поданий на затвердження проект є погодженим експертом державної експертизи, у відповідача немає правових підстав для відмови у його затвердженні, відтак належним захистом його прав є зобов'язання відповідача на найближчій сесії затвердити проект землеустрою.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.07.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
16.08.2021р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Представник зазначив, що відповідачем було зроблено всі необхідні дії щодо затвердження проекту землеустрою, зокрема підготовлено проект Рішення №7-105 від 25.06.2021 року. Також 25.06.2021 року відбулася 7 сесія на порядку денного якої пунктом 105 винесено питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу, за наслідками розгляду якого, рішення прийняте не було, оскільки не набрало необхідної кількості голосів депутатів. Відповідач зазначає, що позивач не вказує, у чому саме на його думку полягає така протиправна бездіяльність, не вказує яких саме, з визначених Законом дій, не було вчинено відповідачем. Фактично, доводи Позивача зводяться до невдоволення результатом голосування депутатів міської ради з питання, винесеного на розгляд сесії. Наголошено, що рішення не було прийняте внаслідок особистого волевиявлення депутатів Кам'янської міської ради, які діяли на підставі та в межах чинного законодавства України. Прийняття чи неприйняття рішення, винесеного на розгляд сесії залежить виключно від волевиявлення депутата. Тобто, депутати, маючи дискреційні повноваження, користуються ними в своїй діяльності, і Кам'янська міська рада та її посадові особи не мають права втручатись у діяльність депутата. Більш того, втручання у діяльність депутата чи перешкоджання його роботі є кримінально караним злочином. Звернуто увагу, що суди не вправі втручатись в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі приймати на себе функції суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 10.07.2014р. №2053/14-14-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою", відповідно до замовлення позивача сертифікованим інженером-землевпорядником розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га (кадастровий №7121881500:02:000:0918) за адресою: Черкаська обл., Кам'янський р-н, адмінмежі Кам'янської міської ради, за межами с. Грушківка.
Зазначений Проект складається із: завдання на розроблення проекту землеустрою, Пояснювальної записки, Копія клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, Викопіювання бажаного міста розташування земельної ділянки сільськогосподарського призначення, Наказ Головного управління Держземагенства у Черкаській області, Матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування, Каталог координат земельної ділянки, Карта адмінтериторії Кам'янського району, План міста розташування земельної ділянки сільськогосподарського призначення, Кадастровий план земельної ділянки сільськогосподарського призначення, Довідка про грунтовий покрив земельної ділянки, Перелік обмежень у використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення, Матеріали погодження проекту землеустрою, Копія паспорту та коду.
Згідно з висновком від 18.05.2021р. №12273/82-21 про розгляд докуметнації із землеустрою, складеного експертом державної експертизи ОСОБА_2 , проект землеустрою погоджений.
Відповідно до п. 9 висновку зауваження та пропозиції до документації - відсутні. Пункт 8 - проект відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.
26.05.2021р. Позивачем подано до відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність, до якого додано вищевказаний проект землеустрою.
Згідно витягу з протоколу 7-ої сесії Кам'янської міської ради від 25.06.2021р., на вказаній сесії, згідно пункту 105 винесено на розгляд питання про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Грушківка, кадастровий №7121881500:02:000:0918 та передачу її у власність ОСОБА_1 . За наслідками розгляду якого проголосовано «За» - 4, «Проти» - 10, «Утрималися» - 6. Не взяли участі у голосуванні - 1, Рішення не прийнято.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження проекту землеустрою, звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що ст. 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1-3 ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України).
У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 123 ЗК України передбачено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Отже, рішенню про надання або відмову у наданні земельної ділянки у власність або користування передує отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно з вимогами ст. 50 Закону України «Про землеустрій» (у редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає:
а) пояснювальну записку;
б) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
в) розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;
д) кадастровий план земельної ділянки.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини п'ятої статті 46 Закон № 280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону №280/97-ВР.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.
Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України (у редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Аналіз вказаних положень ч. 9 ст. 118 ЗК України дає підстави дійти висновку, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, отримавши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у двотижневий строк з дня його отримання, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Вказане питання відповідач вирішує за наслідками розгляду відповідного проекту на пленарному засіданні.
Суд встановив, що відповідач, на виконання положень Земельного Кодексу та Закону №280/97-ВР виносив на розгляд у пленарному засіданні - 25.06.2021р. питання щодо затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий №7121881500:02:000:0918 та передачу її у власність ОСОБА_1 , про що свідчить Витяг з протоколу 7-ої сесії Кам'янської міської ради від 25.06.2021р.
Таким чином, відповідач здійснив розгляд зазначеного питання.
Разом з тим, у спірних правовідносинах відповідачем, у порушення ч. 9 ст. 118 ЗК України, не прийнято рішення, за результатами розгляду поданого проекту, по його затвердження чи відмову у такому затвердженні.
Суд зазначає, що з часу вказаного розгляду заяви позивача (25.06.2021р.) та до часу прийняття рішення у даній справі, відповідачем не надано до суду доказів прийняття ним, рішення про затвердження поданого проекту землеустрою чи відмову у такому затвердженні.
Посилання відповідача на те, що рішення не було прийняте внаслідок особистого волевиявлення депутатів Кам'янської міської ради, які діяли на підставі та в межах чинного законодавства України, при цьому, прийняття чи неприйняття рішення, винесеного на розгляд сесії залежить виключно від волевиявлення депутата, суд вважає не обгрунтованим, оскільки положення Земельного кодексу не передбачають підстав за яких орган місцевого самоврядування міг би не вирішувати питання щодо поданого на затвердження проекту землеустрою.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що відповідач не довів, що у спірних правовідносинах діяв з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом.
Разом з тим вимога позивача щодо скасування рішення Кам'янської міської ради оформлене Протоколом 7 сесії міської ради від 25.06.2021 по 105 питанню (рішення № 7 - 105), згідно якого «рішення не прийнято», суд вважає не обгрунтованим, оскільки вказаний пункт 105 не містить владного припису, не містить чіткого та однозначного вирішення порушеного позивачем питання, відтак не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у зв'язку із чим не підлягає скасуванню.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий №7121881500:02:000:0918 та передачу її у власність ОСОБА_1 .
З приводу вимоги про зобов'язання відповідача на найближчій сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати у приватну власність гр. ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 7121881500:02:000:0918, для ведення особистого селянського господарства, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При цьому адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.
Так, згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997р. №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Частинами 1 та 2 ст.59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, орган місцевого самоврядування наділений виключними повноваженнями щодо вирішення питання, що є предметом даного спору, на пленарних засіданнях ради шляхом прийняття розпорядчого індивідуального правового акта - рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 12.09.2019р. в адміністративній справі №320/5699/15-а та від 10.09.2019р. в адміністративній справі №820/2632/17.
Доводи ж позивача, що єдиним можливим та ефективним захистом його прав є зобов'язання відповідача на найближчій сесії затвердити проект землеустрою, суд вважає передчасними, оскільки за наслідками розгляду його заяви, відповідачем не прийнято жодного з рішень, відтак відсутні підстави вважати, що права позивача при прийнятті рішення з питання затвердження проекту землеустрою позивача будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
З урахуванням вищевказаного та беручи до уваги допущену відповідачем бездіяльність, а також те, що вирішення питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарному засіданні міської ради, суд доходить висновку, що для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, належним і ефективним способом повного захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий №7121881500:02:000:0918 у власність, на черговій сесії Кам'янської міської ради та прийняти рішення, у відповідності до ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно частин 1,2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог з огляду на що позов належить задовольнити частково.
Згідно частин 1,3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позов належить задовольнити частково, а позивачем понесено судові витрати із сплати судового збору у сумі 908,00 грн, що підтверджується оригіналом квитанції від 06.07.2021р. №24884 на суму 908,00 грн., наявної у матеріалах справи, суд дійшов висновку про стягнення частини понесених позивачем судових витрат пропорційно частині задоволених позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у сумі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кам'янської міської ради щодо неприйняття рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021р. про затвердження проекту землеустрою та передачу в приватну власність земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий №7121881500:02:000:0918.
Зобов'язати Кам'янську міську раду (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Героїв Майдану, буд. 37, код ЄДРПОУ - 25872304) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 26.05.2021р. про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га (кадастровий №7121881500:02:000:0918) за адресою: Черкаська область, Кам'янський район, адмінмежі Кам'янської міської ради, за межами с. Грушківка та передачу в приватну власність, на черговій сесії Кам'янської міської ради та прийняти рішення, у відповідності до ст. 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янської міської ради (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Героїв Майдану, буд. 37, код ЄДРПОУ - 25872304) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та частини 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Білоноженко