Справа № 420/5450/21
24 вересня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Загрійчук О.В.
сторін:
позивача не з'явився
представник відповідача не з'явився
представник відповідача не з'явився
розглянувши у загальному позовному провадженні (у підготовчому засіданні) клопотання представника відповідача про залучення третої особи,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Савранської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Савранської районної державної адміністрації, які полягають у відмові ОСОБА_1 в перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі, який не відповідає статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18);
- зобов'язати управління соціального захисту населення Савранської районної державної адміністрації перерахувати ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі № 14-247/2018(3393/18) та здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року в розмірі 11714,00 гривень.
Ухвалою суду від 12.07.2021 року продовжено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 03.08.2021 року продовжено строк для проведення підготовчого провадження на 30 днів.
20.07.2020 року за вхід. №39028/21 через канцелярію суду від Міністерства соціальної політики України надійшов відзив на адміністративний позов, в прохальній частині якого заявлено клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національну соціальну сервісну службу, повноваження щодо організації виплати щороку до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” тепер належать Національній соціальній сервісній службі України.
Розглядаючи клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд виходить з наступного.
Приписами ч. 2 ст. 49 КАС України встановлено, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (п. 5 ч. 2 ст. 49 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов'язки, визначені у статті 44 КАС України.
З огляду на вказане, участь третіх осіб в адміністративному судочинстві є додатковою гарантією того, що права й інтереси всіх заінтересованих осіб будуть ураховані під час розгляду та вирішення адміністративної справи. Правовий статус третіх осіб як суб'єктів адміністративних процесуальних правовідносин характеризується низкою ознак:
вони входять до складу осіб, які беруть участь у справі;
їх вступ у справу зумовлений недопущенням ухвалення судом такого рішення, що може вплинути на їхні права й інтереси;
вони вступають у вже розпочатий процес.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Національна соціальна сервісна служба України (код ЄДРПОУ 43902987) зареєстровано 06.11.2020 року. Керівником органу призначено ОСОБА_2 .
Відповідно до Положення про Національну соціальну сервісну службу України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 783 одним з основних завдань Нацсоцслужби є організація виплати щороку до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до п. 41 ч. 4 Положення про Міністерство соціальної політики України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423 Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Разом з цим, Постановою КМУ від 16 грудня 2020 р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» внесено зміни до деяких постанов Уряду.
КМУ затверджено «Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку» та внесено до постанов Кабінету Міністрів України відповідні зміни.
У Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596
4) абзац четвертий пункту 13 замінити абзацами такого змісту:
«Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики».
5) пункти 14 і 15 викласти в такій редакції:
« 14. Під час централізованого перерахування Мінсоцполітики перераховує необхідні для виплати грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів кошти уповноваженим банкам за списками органів соціального захисту населення».
З аналізу чинного законодавства щодо регулювання виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня вбачається дублювання покладених на різні органи завдань, однак відповідно до порядку № 1596 повноваження щодо організації виплати до 5 травня разової грошової допомоги покладені на Мінсоцполітики.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що прийняте судом рішення за наслідками розгляду справи по суті не може вплинути на права та обов'язки Національної соціальної сервісної служби України.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи Національної соціальної сервісної служби України.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 44, 49, 51, 256, 294 КАС України, суд,
У задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третьої - відмовити.
Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.