Справа № 420/11955/21
27 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про зобов'язання нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій просила:
1.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації відносно ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
ІІ. Аргументи сторін
(а ) Позиція Позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила наступне.
З 02.01.2020 р. позивач, згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 27.12.2019 року №1781 о/с звільнена зі служби в поліції п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
З 03.01.2020 р. позивачу призначено пенсійне забезпечення згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осію, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з довідкою УФЗБО ГУ НП в Одеській області щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби перед звільненням.
27.02.2020 р. відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 77749,74 грн.
Позивач зазначила, що при розрахунку та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні, позивачу не була зазначена така складова, як індексація грошового забезпечення, яку позивач отримувала під час проходження служби.
Згідно з довідкою УФЗБО ГУНП в Одеській області №506 від 29.06.2021 р. про щомісячні суми індексації грошового забезпечення, які було нараховано та сплачено позивачу за 24 місяці перед звільненням загальна сума складає 16 777,01 грн.
Таким чином, позивач вважає, що відповідач нарахував та виплатив грошову допомогу при звільненні без врахування індексації.
(б) Позиція Відповідача
29.07.2021 р. до суду від ГУ НП в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити.
Нарахування одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні у січні 2020 р. здійснювалась з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премії, а саме: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за спеціальне звання 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 30% в розмірі 1380,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби 40% в розмірі 2392,00 грн., щомісячна премія 34,69 % в розмірі 2904,25 грн.
Таким чином, при звільненні позивачу була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога при звільненні з розрахунку 50% місячного грошового забезпечення (січень - 11276,25) за кожний повний календарний рік служби (14 років).
Індексація грошового забезпечення не віднесена до складових грошового забезпечення, а тому не входить в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні.
Отже, одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 розрахована та виплачена відповідно до чинного законодавства.
ІІІ. Процедура та рух справи
19.07.2021 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дана справа вирішується судом у перший робочий день після виходу судді з відпустки.
IV. Обставини справи, встановлені судом. Докази на їх підтвердження
З 02.01.2020 р. позивач , згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 27.12.2019 року №1781 о/с звільнена зі служби в поліції п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
При звільненні зі служби в поліції вислуга років на день звільнення склала: у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років - 14 років 23 дні; для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 14 років 23 дні; на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) - 09 днів ; усього для призначення пенсії - 14 років, 01 місяць , 02 дні.
З 03.01.2020 р. позивачу призначено пенсійне забезпечення згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осію, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з довідкою УФЗБО ГУ НП в Одеській області щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби перед звільненням.
27.02.2020 р. відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 77749,74 грн.
18.06.2021 р. позивач звернулася з запитом до відповідача на отримання публічної інформації про складові одноразової грошової допомоги при звільненні, яка була виплачена 27.02.2020 р.
29.06.2021 р. відповідач листом №14/196зі повідомив позивача, що грошове забезпечення для призначення одноразової грошової допомоги позивачу складає 11 276,25 грн. та розраховано з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (30%) - 1380,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (40%) - 2392,00 грн., щомісячна премія (34,69%) - 2904,25 грн.
Позивач зазначила, що при розрахунку та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні, позивачу не була зазначена така складова, як індексація грошового забезпечення, яку позивач отримувала під час проходження служби.
Згідно з довідкою УФЗБО ГУНП в Одеській області №506 від 29.06.2021 р. про щомісячні суми індексації грошового забезпечення, які було нараховано та сплачено позивачу за 24 місяці перед звільненням загальна сума складає 16 777,01 грн.
V. Джерела права та висновки суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про Національну поліцію" у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з п. 3 Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно з п. 23 Порядку № 260 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Відповідно до ст. 1 ЗУ “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з ст. 2 ЗУ “Про індексацію грошових доходів населення” індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Верховний Суд в постанові від 03.04.2019 року по справі № 638/9697/17 зазначив, що індексація грошового забезпечення має враховуватися у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених із військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому разі неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Таким чином, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини одноразової грошової допомоги при звільненні.
Суд встановив, що станом на дату звільнення зі служби позивачу, нараховувалась та виплачувалася в складі грошового забезпечення - індексація грошового забезпечення в сумі 16 777,01 грн., що підтверджується довідкою №506 від 29.06.2021 р. (а.с.14).
Однак, індексація грошового забезпечення не була включена до складу грошового забезпечення, з якого нараховувалась та виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні (а.с.13).
Таким чином, суд робить висновок про протиправну бездіяльність відповідача щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації позивачу.
Для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про їх розподіл судом не вирішується.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77,139, 244-246 КАС України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації відносно ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та раніше виплаченої суми ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Одеській області, юридична адреса: вул. Академіка Філатова, буд. 15-А, код ЄДРПОУ 40108740.
Суддя О.Я. Бойко