справа №1.380.2019.005301
з питань встановлення судового контролю
24 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
за участю:
представника позивача (заявника) не прибув,
представник відповідача Цуняк Г.Б.,
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про здійснення заходів судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із клопотання про здійснення заходів судового контролю за виконанням судового рішення у справі №1.380.2019.005301. Просить встановити контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду за її позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, зобов'язати у десятиденний строк подати звіт про виконання рішення від 17.12.2019.
Клопотання обґрунтоване тим, що станом на день подачі клопотання рішення залишається не виконаним належним чином і у повному обсязі, виплату пенсії з 21.06.2019 не здійснено.
Відповідач надав заперечення на клопотання. Вказує, що ГУ ПФУ у Львівській області вчинено всі залежні від нього дії для виконання рішення суду, а тому рішення виконано належним чином і підстав для встановлення судового контролю немає.
У судове засідання по розгляду клопотання позивач не з'явилася. Судом отримано заяву про його розгляд без участі представника.
Представник відповідача у судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечила.
Враховуючи зазначене, суд не встановив підстав передбачених ст.ст. 205, 206 КАС України для відкладення судового засідання.
Заслухавши доводи представника відповідача, дослідивши матеріали справи та поданого клопотання, при вирішенні питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд керується таким.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі №1.380.2019.005301 позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, оформлену листом №2658/03.11-36 від 11.07.2019, у поновленні ОСОБА_1 пенсії за віком; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непоновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 за заявою від 21.06.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 21.06.2019 поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судові витрати у виді судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення набрало законної сили 04.05.2020.
21.05.2020 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі №1.380.2019.005301, Головним управлінням поновлено виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону №1058, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, про що свідчить розпорядження №913080197107 від 02.11.2020 та від 26.05.2020.
Статтею 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату та доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківській рахунок у порядку передбаченому законодавством.
Відповідно до п. 3 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. №1596 (далі - Порядок №1596 ) виплата та доставка пенсій здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком та на підставі договорів, що укладаються між уповноваженими банками та органами Пенсійного фонду.
Із змісту п. 4 Порядку №1596 випливає, що виплата пенсій здійснюється за місцем фактичного проживання одержувачів у населених пунктах, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо).
Згідно п. 10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку.
Тобто, механізм виплати пенсії чітко передбачений відповідним порядком, якого повинен дотримуватися Пенсійний Фонд і встановлювати контроль за виконанням відповідачем внутрішніх процедур суд в межах спірних правовідносин не уповноважений. Адже процедура проведення пенсійних виплат є поза межами предмета спору у цій справі. При цьому ОСОБА_1 вимоги Порядку №1596 не виконані, на заяві про поновлення виплати пенсії відсутні підпис та печатка уповноваженого працівника банку і заявницю повідомлено, що для виплати пенсії через банк необхідно звернутися до Відділу обслуговування громадян (сервісного центру) із заявою та паспортом або іншим документом що посвідчує особу, місце проживання (реєстрації) або установи уповноваженого банку.
Крім цього, суд звертає увагу заявниці, що примусове виконання судових рішень здійснюється органами виконавчої служби. І як з'ясовано судом з матеріалів справи, станом на день розгляду вказаного клопотання Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) на примусове виконання рішення суду винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №62506621.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача, а тому у її задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382 КАС України, суд, -
1. У задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Повний текс ухвали складено 28.09.2021.
Суддя Кравців О.Р.