справа №380/10684/21
27 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 05.03.2019 року відповідно до довідки №С/1070 від 15.06.2021 року, виготовленої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №С/1070 від 15.06.2021 року, виготовленої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, починаючи з 05.03.2019 року, з урахуванням проведених виплат;
- зобов'язати відповідача допустити до негайного виконання рішення суду в частині присудження позивачу виплати суми платежу за один місяць, з урахуванням індексації;
- зобов'язати відповідача у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили виплатити позивачу всю суму недоотриманої пенсії однією сумою, з урахуванням індексації;
- зобов'язати відповідача подати до суду у місячний строк з моменту отримання копії рішення суду звіт про виконання судового рішення в частині негайного виконання рішення суду та у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення в іншій частині.
Ухвалою судді від 07.07.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням клопотання позивача справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 01.09.2011 року отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 15.06.2021 року Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено і направлено відповідачу нову довідку №С/1070 про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії. У зв'язку із цим, 18.06.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, однак у відповідь отримав відмову, мотивовану відсутністю правових підстав для такого перерахунку. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, не змінився. При цьому, вказав, що довідка сама по собі не породжує право позивача на перерахунок пенсії, адже підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. За цих підстав позивачу був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. Крім того, зазначив, що після проведення останнього перерахунку пенсії позивача Кабінет Міністрів України не приймав жодних рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою, як і не були введені для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення. З огляду на викладене, вважає, що у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір грошового забезпечення. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставин.
Позивач з 01.09.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) у розмірі 77% грошового забезпечення.
15.06.2021 року Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено довідку №С/1070 про те, що розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 05.03.2019 року, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді - начальник відділу оборонного планування - заступник начальника штабу повітряного командування «Центр».
Супровідним листом Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року надіслано вищевказану довідку про розмір грошового забезпечення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
18.06.2021 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії з 05.03.2019 року на підставі вищевказаної довідки.
Листом від 29.06.2021 року №7889-8248/Б-53/8-1300/21 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.06.2021 року №С/1070, виданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Мотивами відмови є те, що після визнання протиправними та скасування п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якими було передбачено проведення перерахунку пенсій, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії Уряд не приймав.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії з 05.03.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, виготовленої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч.ч.1, 2 та 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Згідно ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач правомірно звернувся до органу Пенсійного фонду України про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та мав законні очікування на перерахунок такої. Передумовою для його проведення є довідка Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір його грошового забезпечення.
За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 року у справі №328/4303/16-а, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, та враховуючи те, що Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки була складена довідка від 15.06.2021 року №С/1070, у відповідача, з урахуванням положень ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року згідно грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.
Відтак, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення є протиправною, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Як наслідок, обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
При цьому суд звертає увагу, що перерахунок пенсії позивачу відповідач повинен здійснити саме з 01.04.2019 року, а не з 05.03.2019 року, як вважає позивач, оскільки в силу вимог ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили виплати всю суму недоотриманої пенсії однією сумою, з урахуванням індексації, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Водночас суд враховує, що право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача саме діями щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01.04.2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, що і є предметом спору у цій справі.
Вимога позивача «зобов'язати відповідача у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили виплатити всю суму недоотриманої пенсії однією сумою, з урахуванням індексації» є такою, що заявлена на майбутнє, а тому, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд вважає, що в цій частині позовних вимог належить відмовити.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Стосовно клопотання позивача про звернення до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати суми платежу за один місяць, суд враховує, що вичерпний перелік судових рішень, які виконуються негайно, визначений положеннями ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, за приписами ч.1 цієї статті, негайно виконуються рішення суду, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Ураховуючи вказані норми, слід звернути увагу на те, що до негайного виконання звертаються рішення суду про присудження виплат - стягнення, а в даному випадку рішення суду стосується спонукання до вчинення дій - зобов'язання вчинити певні дії на користь позивача. Оскільки наведені норми не допускають звернення до виконання судового рішення про спонукання до вчинення дій, таке клопотання не підлягає до задоволення.
Щодо клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд враховує таке.
Частиною 1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто положеннями вказаної норм закріплено право саме суду встановлювати контроль за виконанням судового рішення і вирішувати у яких випадках належить подавати відповідний звіт; при цьому, строк встановлює також саме суд. Втім, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.
Проаналізувавши обставини справи та зміст позовних вимог, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вказаній адміністративній справі.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 року №С/1070 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.