Іменем України
17 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1541/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Суховій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання незаконним та скасування наказу,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - ГУ ДСНС України у Луганській області, відповідач), в якому позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати (як протиправний) наказ № 29 від 10.02.2021 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганський області «Про встановлення премії»;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганський області нарахувати кошти преміювання щодо ОСОБА_1 (РНОКІШ НОМЕР_1 ) за серпень 2018 року не менш у розмірі 22% від посадового окладу, та за березень 2019 року не менш у розмірі 37% від посадового окладу.
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 по справі № 360/2467/20 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування певних пунктів наказів, стягнення коштів задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 17.09.2018 № 290 "Про преміювання" в частині пункту 4, яким позбавлено премії за серпень 2018 року в повному обсязі полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступника начальника управління - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління, у зв'язку з накладеним дисциплінарним стягненням. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 17.04.2019 № 127 "Про преміювання" в частині пункту 6, яким позбавлено премії за березень 2019 року в повному обсязі полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління, у зв'язку з накладеним дисциплінарним стягненням. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області вирішити питання щодо преміювання ОСОБА_1 за серпень 2018 року та березень 2019 року, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В решті заявлених вимог - відмовлено.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 по справі № 360/2467/20 постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2021 залишено без змін.
Після набрання законної сили вказаного рішення суду, позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.02.2021 про вирішення питання щодо його преміювання за серпень 2018 року та за березень 2019 року, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні від 17.09.2020.
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 10.02.2021 № 29 «Про встановлення премії» встановлено позивачу премію за серпень 2018 року у розмірі 10 % посадового окладу, та за березень 2019 року встановлено премію у розмірі 10 % посадового окладу.
Вважає даний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки наказами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області «Про преміювання» у 2018 році, (з січня по червень) з червня 2018 року по листопад 2018 року позивача преміювали відповідно до особистого внеску в загальні результати діяльності на 22% ( наказ № 199 від 21.06.2018, наказ № 233 від 18.07.2018, наказ № 270 від 21.08.2018, наказ №321 від 17.10.2018, наказ № 354 від 19.11.2018, наказ № 407 від 21.12.2018 ).
Згідно наказів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області «Про преміювання» у 2019 році, з січня 2019 року по серпень 2019 року позивача преміювали відповідно до особистого внеску в загальні результати діяльності на 37% (наказ № 20 від 15.01.2019, наказ № 56 від 15.02.2019, наказ № 88 від 15.03.2019, наказ № 162 від 17.05.2019, наказ № 191 від 18.06.2019, наказ № 241 від 16.07.2019, наказ № 285 від 16.08.2019).
У зв'язку з наведеним позивач вважає, що відповідач повинен був призначити премію за серпень 2018 року у розмірі 22 % посадового окладу та за березень 2019 року у розмірі 37 % посадового окладу.
07.06.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 19591/2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просили у задоволенні позову відмовити, оскільки питання щодо встановлення розміру преміювання осіб рядового і начальницького складу органів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області віднесено до виключної компетенції безпосереднього керівника в межах фонду преміювання, але не менше 10 % фонду посадових окладів та відповідно до особистого внеску осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в загальний результат служби (арк. спр. 84-88).
11.06.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 20202/2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій із посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» наведено додаткові пояснення стосовно протиправності оскаржуваного наказу (том 1 арк. спр. 101-109).
16.06.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 20729/2021 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначено, що вирішуючи питання преміювання під час видання оскаржуваного наказу, відповідач здійснював дискреційні повноваження виключно в межах чинного законодавства (том 1 арк. спр. 146-149).
14.07.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 23731/2021 від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що керівником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 по справі № 360/2467/20 в межах дискреціних повноважень видано наказ від 10.02.2021 № 29 «Про встановлення премії». Крім того, у вказаному рішенні суду не надавалася оцінка стосовно призначення премії позивачу за серпень 2018 року у розмірі 22 % посадового окладу та за березень 2019 року у розмірі 37 % посадового окладу, оскільки визначення розміру премії відноситься до виключної компетенції та повноважень керівника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (том 1 арк. спр. 172-178).
Ухвалою суду від 02.04.2021 позовну заяву залишено без руху (том 1 арк. спр. 45).
Ухвалою суду від 14.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (том 1 арк. спр. 72-73).
Ухвалою суду від 14.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (том 1 арк. спр. 194).
Ухвалою суду від 11.08.2021 зупинено провадження у справі (том 1 арк. спр. 234).
Ухвалою суду від 16.09.2021 поновлено провадження у справі (том 2 арк. спр. 1).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в Головному управлінні ДСНС України у Луганській області на посаді начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління, що не заперечувалося відповідачем у відзиві.
З даних КП "ДСС" вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 у справі № 360/1541/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування певних пунктів наказів, стягнення коштів позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 17.09.2018 № 290 "Про преміювання" в частині пункту 4, яким позбавлено премії за серпень 2018 року в повному обсязі полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступника начальника управління - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління, у зв'язку з накладеним дисциплінарним стягненням. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 17.04.2019 № 127 "Про преміювання" в частині пункту 6, яким позбавлено премії за березень 2019 року в повному обсязі полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління, у зв'язку з накладеним дисциплінарним стягненням. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області вирішити питання щодо преміювання ОСОБА_1 за серпень 2018 року та березень 2019 року, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В решті заявлених вимог відмовлено.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 по справі № 360/2467/20 постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2021 залишено без змін.
Після набрання законної сили вказаного рішення суду, позивач звернувся до відповідача із рапортом від 01.02.2021 про вирішення питання щодо його преміювання за серпень 2018 року та за березень 2019 року, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні від 17.09.2020. За наслідками розгляду цього рапорту відповідачем надана відповідь від 10.03.2021 за № 5701-1012/57-135, зі змісту якої вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 по справі № 360/2467/20 не скасованоі висновки службових розслідувань, якими дії позивача кваліфіковані як порушення службової дисципліни, встановлення розміру премії є правом керівника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, а її розмір носить індивідуальний характер і залежить,у тому числі, від особистого внеску особи у загальний результат служби у конкретному періоді. 10.02.2021 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області видано наказ № 29 «Про встановлення премії», яким позивачу встановлено премію за серпень 2018 року у розмірі 10 % посадового окладу, та за березень 2019 року встановлено премію у розмірі 10 % посадового окладу (том 1 арк. спр. 8).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 10.02.2021 № 29 «Про встановлення премії» встановлено позивачу премію за серпень 2018 року у розмірі 10 % посадового окладу та за березень 2019 року встановлено премію у розмірі 10 % посадового окладу (том 1 арк. спр. 92).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу визначається Кодексом цивільного захисту України та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення).
Пунктом 2 Положення визначено, що служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Особи рядового і начальницького складу користуються правами і виконують службові обов'язки відповідно до законодавства та цього Положення (пункт 28 Положення).
Згідно приписів пункту 29 Положення особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту.
Статтею 125 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Постановою Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і та начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова № 704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу визначено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 936/32388 (далі - Інструкція № 623).
Відповідно до пункту 1 розділу ХVІ Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Отже, з аналізу наведених норм діючого законодавства слідує, що питання преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту віднесено до компетенції керівника органу управління (підрозділу). Преміювання здійснюється в межах утвореного фонду преміювання, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів та з урахуванням особистого внеску осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в загальний результат служби, відповідно до положення про премюівання.
Як вбачається з наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 10.02.2021 № 29 «Про встановлення премії» на виконання рішення Луганського окружного адміністратвиного суду від 17.09.2020 у справі № 360/2467/20 в частині зобов'язання вирішення питання щодо преміювання ОСОБА_1 за вересень 2018 року та березень 2019 року, враховуючи рішення комісії ГУ ДСНС України у Луганській області від 05.02.2021 № 8, встановлено позивачу премію за серпень 2018 року у розмірі 10 % посадового окладу, та за березень 2019 року встановлено премію у розмірі 10 % посадового окладу (том 1 арк. спр. 92).
При цьому, згідно діючого законодавства, конкретні розміри премії визначаються безпосереднім керівником, яким в спірних правовідносинах є начальник ГУ ДСНС України у Луганській області, в кожному конкретному випадку в межах фонду преміювання, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів та відповідно до особистого внеску осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в загальний результат служби.
Відтак, встановлення розміру премії є правом керівника ГУ ДСНС України у Луганській області, а її розмір залежить, у тому числі, від особистого внеску особи у загальний результат служби у конкретному періоді. Тобто, повноваження відповідача в контексті спірних правовідносин є дискреційними, у зв'язку з чим суд не може перебирати на себе повноваження відповідача щодо визначення конкретного розміру премії ОСОБА_1 за серпень 2018 року та березень 2019 року, як і не може оцінити його особистий внесок в загальний результат служби за відповідний період.
Аналогічні висновки наведені Луганським окружним адміністратиним судом у рішенні від 17.09.2020 по справі № 360/2467/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування певних пунктів наказів, стягнення коштів, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2021 залишено без змін.
Крім того, у цьому рішенні судом в частині вимог про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 премії за серпень 2018 року у розмірі 22% в сумі 1445,40 грн та за березень 2019 року у розмірі 37% в сумі 2138,60 грн, зазначено таке.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина перша статті 5 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З практики Європейського суду слідує, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Постановою № 704 та Інструкцією № 623 надано право керівнику органу управління (підрозділів) в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів, та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Тобто, керівник має виключну компетенцію в питанні встановлення розміру вказаної премії.
У відповідності до вимог частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, Луганський окружний адміністративний суд у рішенні від 17.09.2020 у справі № 360/2467/20, вирішуючи позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 премії за серпень 2018 року у розмірі 22% в сумі 1445,40 грн та за березень 2019 року у розмірі 37% в сумі 2138,60 грн, дійшов висновку, що порядок призначення розміру премії осіб рядового і начальницького складу відноситься до дикреційних повноважень керівника ГУ ДСНС України у Луганській області.
Отже, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень керівника ГУ ДСНС України у Луганській області на прийняття рішення про розмір премії, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Питання щодо розподілу судових витрат в частині сплати судового збору за звернення до суду з даним позовом не вирішується, оскільки позивач відповідно до положень статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Питання щодо розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою коштів на правничу допомогу, судом не вирішуються, оскльки рішення прийняте не на користь позивача.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам позивача та відповідача, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання незаконним та скасування наказу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст повного судового рішення буде складено 27 вересня 2021 року.
Суддя Є.О. Кисельова