28 вересня 2021 року м.Кропивницький Справа № 340/5430/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіроовградської області (вул.Чижевського, 1а, м.Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000, код ЄДРПОУ 02910025) до Відділу освіти Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Центральна, 20, смт. Онуфріївка, Онуфріївський район, Кіровоградська область, 28100) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-
Керівник Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відділ освіти Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області вжити заходів щодо організації оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку площею 4,3 га, яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Деріївка, вул. Риндака, буд. 1 для обслуговування «Деріївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад».
В обґрунтування позову зазначив, що під час вивчення стану додержання земельного законодавства встановлено, що правовстановлюючі документи на земельні ділянки, що перебувають в користуванні дошкільних та загальноосвітніх закладів Онуфріївської селищної ради Олександрійського району, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх негайного не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей, втрати цих земляних ділянок.
Ухвалою суду від 07.09.2021р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання призначено на 28.09.2021р.
22.09.2021р. представником відповідача подано заяву про розгляд справи за відсутності відповідача та про визнання позову (а.с.48).
28.09.2021р. позивач подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з огляду на таке.
Встановлено, що згідно інформації Онуфріївської селищної ради від 19.05.2021р. на території ради функціонують 6 закладів дошкільної освіти, 12 закладів загальної середньої освіти та 1 заклад позашкільної освіти (а.с.10,11).
Натомість, згідно вказаної інформації не всі земельні ділянки на яких розташовані заклади освіти мають правовстановлюючі документи.
Саме з вищевказаного листа позивач дізнався про факт відсутності правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що і стало підставою для звернення до суду з даними позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з положеннями ст.14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч.1 ст. 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом «а» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Статті 125 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
З наведеного слідує, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Згідно інформації Онуфріївської селищної ради від 19.05.2021р. не на всі земельні ділянки на яких розташовані учбові заклади, виготовлені правовстановлюючі документи.
Перевіряючи наявність чи відсутність бездіяльності відповідача з приводу невжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, суд зазначає наступне.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р саме на органи виконавчої влади покладено обов'язок здійснення заходів пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт.
Відповідно до Положення про відділ освіти Онуфріївської селищної ради, затвердженого рішенням від 24.12.2020 № 31, відділ освіти є виконавчим органом селищної ради, підзвітний та підконтрольний їй.
Згідно п. 3.2.31 Положення, відділ освіти сприяє матеріально-технічному забезпеченню закладів освіти.
Відповідно до п. 3.2.36 Положення, відділ освіти координує формування та використання закладами та установами освіти видатків загального та спеціального фондів селищного бюджету, а також коштів, залучених закладами з інших джерел.
Згідно інформації Онуфріївської селищної ради від 10.06.2021р. (а.с.14), в бюджеті селищної ради передбачено кошти в сумі 39000 грн. для оформлення права постійного користування земельними ділянками закладами освіти.
Разом з тим, робота по вказаному напрямку не активізована, грошові кошти передбачені селищним бюджетом для вказаний цілей відповідачем не використовуються.
Таким чином, внаслідок бездіяльності відділу освіти Онуфріївської селищної ради правовстановлюючі документи на земельні ділянки, що перебувають в користуванні загальноосвітніх закладів Онуфріївської селищної ради до даного часу не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відділу освіти Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області вжити заходів щодо організації оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку площею 4,3 га, яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Деріївка, вул. Риндака, буд. 1 для обслуговування «Деріївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад».
Щодо вимоги про стягнення з відповідача судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
В даному випадку задовольняючи позов, судом не встановлено витрат позивача пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Зобов'язати відділ освіти Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області вжити заходів щодо організації оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку площею 4,3 га, яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Деріївка, вул. Риндака, буд. 1 для обслуговування «Деріївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад».
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення, за правилами, встановленими ст.ст.287, 293, 295 - 297 КАС України.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник