Рішення від 21.09.2021 по справі 320/9067/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2021 року м. Київ № 320/9067/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Повх І.С.,

за участю представників сторін:

від позивача - Терещук В.С.,

від відповідачів - Шабатіна І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Транс Логістик»

до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки,

Державної служби України з безпеки на транспорті

про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Дженерал Транс Альянс Логістик» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик») з позовом до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі по тексту- відповідач-1), Державної служби України з безпеки на транспорті (далі по тексту - відповідач-2), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 244243 від 15.06.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем протиправно притягнуто позивача до відповідальності, оскільки в акті перевірки зафіксовано порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: виявлені порушення п.22.5 Правил дорожнього руху України, а саме при нормативному навантаженні на одиночну вісь - понад 11т. фактичне навантаження становило 13,60 т.

Позивач вказав, що у спірній постанові зазначено, що ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» допустило перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абзацом шістнадцятим частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому, позивач наголосив, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» адміністративно-господарські штрафи застосовуються саме до автомобільних перевізників.

Позивач зазначив, що в розпорядженні працівників Управління Укртрансбезпеки у Одеській області була товарно-транспортна накладна № 00000000475 від 05.05.2021, однак при виписуванні та оформленні вказаної товарно-транспортної накладної замовником (вантажовідправником) помилково було вказано, що перевізником є ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логітик». Крім того, відповідно до заявки № 23337/00774447 до договору № 26/082014-55 від 26.08.2014 на перевезення вантажу автомобільним транспортом від 05.05.2021, який укладено між ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» та ТОВ «Логістик Профсервіс», ТОВ «Дженерал Транс Альяс Логістик» виступало замовником, а ТОВ «Логістик Профсервіс» виступало виконавцем. Згідно умов вказаного договору № 26/082014-55 від 26.08.2014 та заявки ТОВ «Логістик Профсервіс» фактично є автомобільним перевізником вантажу. Таким чином, прийнята Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 244243 від 15.06.2021 року є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 суд відмовив у задоволенні заяви про забезпечення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Дженерал Транс Альянс Логістик».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню з наступних підстав. Так, відповідно до Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджених Наказом Міністерства транспорту України 14.10.97 №363 товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами. Перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Відповідач зауважив, що відповідно в ТТН від 05.05.2021 №00000000475 в графі автомобільний перевізник зазначено саме ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик», що також підтверджується наданим договором від 08.11.2019 №Л-811193 про перевезення вантажів та надання транспортно-експедиторських послуг, в якому перевізником визначено ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» з відповідною заявкою на перевезення вантажу від 05.05.2021 №00000000475.

З огляду на викладене, відповідач зазначив, що твердження позивача про те, що він не є належним перевізником не заслуговують на увагу, при цьому під час рейдової перевірки посадовим особам Укртрансбезпеки договір транспортного перевезення від 26.08.2014 №26/0/2014-55 не надавався, тому не є достовірним та допустимим доказом того, що позивач не був автомобільним перевізником під час перевезення вантажу при перевірці перевезення якого складено акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №281206.

У судове засідання, призначене у справі на 21.09.2021 з'явилися уповноважені представники позивача та відповідача.

Присутній у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Уповноважений представник відповідача заперечував щодо позовних вимог та просив у задоволенні позову відмовити.

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що представником позивача подано до суду заяву про забезпечення позову. Водночас, в ході судового розгляду справи представник ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» відкликав заяву про забезпечення позову та просив її не розглядати.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.05.2021 інспекторами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку № 026479 від 28.04.2021, на окремо визначених ділянках дороги Одеської область та м. Одеса, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів у період з 29.04.2021 по 05.05.2021 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Під час здійснення вказаної рейдової перевірки співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, був зупинений транспортний засіб марки REFORM номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія - ОСОБА_1 , який пред'явив посадовим особам відповідача - товарно-транспорту накладну на перевезення від 05.05.2021 №00000000475, у якій зазначено автомобільним перевізником ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик».

З наявної матеріалах справи копії акта проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом 281206 від 05.05. 2021 вбачається, що співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки виявлено порушення суб'єкта господарювання - ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» п. 22.5 Правил дорожнього руху України. а саме при нормативному навантаженні на одиночну вісь 11,00 тонн фактичне навантаження становить 13,60 тонн, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» ч.1 абз. 16 - перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

В акті перевірки зроблено наступні відмітки: водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від підпису відмовився.

Посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки оформлено акт №0065530 від 05.05.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, у якому відображено перевищення автомобілем марки REFORM номерний знак НОМЕР_1 , водій - ОСОБА_1 встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу. До вказаного акта також долучено квитанцію про результати зважування автомобіля (тягача) з номерними знаками НОМЕР_1 та довідку № 0068402 від 05.05.2021, № 0068404 від 05.05.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю щодо автомобіля марки REFORM номерний знак НОМЕР_1 .

Крім того, судом встановлено, що посадовими особами Укртрансбезпеки оформлено розрахунок №1 та розрахунок №2 плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0065530 від 05.05.2021.

За наявними в матеріалах справи доказами, судом встановлено, що відповідно до п.25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року, якою передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення, та з врахуванням місцезнаходження суб'єкта господарювання - автомобільного перевізника ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» у Київській області, Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки акт № 281206 від 05.05.2021 було направлено на розгляд до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Судом встановлено, що після отримання акта № 281206 від 05.05.2021 Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було викликано позивача на 15.06.2021 з 09:30 год. до 16:00 год. для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, шляхом направлення повідомлення засобами поштового зв'язку 27.05.2021 відповідно до списку № 4030 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих та фіскального чеку відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта».

Вказане повідомлення було отримано позивачем 01.06.2021, що підтверджено наявною в матеріалах роздруківкою з сайту АТ «Укрпошта» за результатами пошуку поштового відправлення зі штиховим ідентифікатором № 0308300975393.

Як встановлено під час судового розгляду справи на розгляд справи щодо акта № 281206 від 05.05.2021 позивач чи уповноважена особа не прибули. Письмових пояснень чи заперечень, будь-яких доказів позивачем надано не було, що сторонами не заперечується.

За результатами розгляду справи щодо акта № 281206 від 05.05.2021 Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №244243 від 15.06.2021 за допущене порушення - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», про стягнення з ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» адміністративно-господарський штрафу в сумі 3400,00 грн.

Не погоджуючись з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №244243 від 15.06.2021, ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» оскаржило її до суду, з приводу чого суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої-другої статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків (ч.4 ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт»).

Пунктами 2 та 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

У свою чергу, згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Пунктом 4 Правил № 30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до статті 6 Закону № 2344 державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 2344 центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Згідно з пунктами 1, 3, та 4 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Пунктом 5 Положення визначено, що Укртрансбезпека, зокрема, відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Отже, Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки та Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки як територіальні органи Укртрансбезпеки мають повноваження щодо здійснення перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, перевірку документів на здійснення перевезень.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів

Пунктом 21 Порядку № 879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

Відповідно до статті 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, зазначеною нормою визначено, що суб'єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт в частині перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм є автомобільний перевізник.

У свою чергу, статтею 1 Закону № 2344 визначено дефініцію терміну «автомобільний перевізник», під яким вважається фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Крім того, пунктом 3 постанови КМУ від 27.06.2007 № 879 визначено, що дія Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України.

Суд зазначає, що процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 13 Порядку № 1567 передбачено, що графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

За приписами п. 14 Порядку № 1567 Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

За змістом пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом (абзац 2).

Згідно пункту 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Пунктом 22 Порядку № 1567, передбачено, що У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.

Згідно з приписами п.25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктом 26 Порядку №1567 обумовлено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

При цьому як передбачено п. 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Як було зазначено вище, Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Товариством з обмеженою відповідальністю «Дженерал Транс Альянс Логістик» було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №244243 від 15.06.2021 за допущене порушення - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та стягнуто з ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» адміністративно-господарський штрафу в сумі 3400,00 грн.

При цьому позивачем при зверненні до суду з даним позов щодо підстави протиправності вказаної постанови відповідача зазначено, що в даному випадку Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки застосовано адміністративно-господарський штраф до ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик», який не є перевізником вантажу, а є експедитором. Так, згідно товарно-транспортної накладної № 00000000475 від 05.05.2021 року замовником (вантажовідправником) є ТОВ «Торговий Дім Левада», однак при виписуванні та оформленні вказаної товарно-транспортної накладної замовником (вантажовідправником) помилково було вказано, що перевізником є ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик».

Як встановлено під час розгляду справи, водієм ОСОБА_1 під час проведення перевірки посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 05.05.2021 перевіряючим було надано товарно-транспорту накладну № 00000000475 від 05.05.2021, відповідно до якої замовник та вантажовідправник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Левада» 65091, м. Одеса, вул. Середня, буд. № 36; вантажоодержувач: Приватне акціонерне товариство «Львівський холодокомбінат» 79025, Львівська область, м. Львів, вул. Повітряна, №2. Автомобіль REFORM 0302263 R фург. Реф. номерний знак НОМЕР_1 .

Згідно відомостей вказаної товарно-транспортної накладної пункт навантаження: Одеська область. Білявський район, с/рада Нерубайська, масив2, будинок б/н; пункт розвантаження: м. Львів, вул. Повітряна, 2.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Водночас, положеннями ст. 50 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо). Істотними умовами договору є: найменування та місцезнаходження сторін; найменування та кількість вантажу, його пакування; умови та термін перевезення; місце та час навантаження і розвантаження; вартість перевезення; інші умови, узгоджені сторонами.

Положення ст. 50 Закону України «Про автомобільний транспорт» кореспондуються із положеннями ст. 909 Цивільного кодексу України, відповідно до якої за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Таким чином, з аналізу вищевказаних норм діючого законодавства слід дійти висновку, що договір перевезення вантажу є двостороннім правочином, який повинен відповідати вимогам цивільного законодавства та укладатись виключно у письмовій формі.

З матеріалів справи вбачається, що 08.11.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «Дженерал Транс Альянс Логістик» (перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Левада» (замовник) було укладено договір №Л-811193 про перевезення вантажів та надання товарно-експедиторських послуг за умовами якого замовник надає для перевезення вантажі, а перевізник приймає їх за обсягом та за номенклатурою, вказаними у заявці та/або товарно-транспортних накладних, та виконує для замовника перевезення вантажів на умовах, вказаних у цьому договорів.

Відповідно до пункту 1.3. Договору перевізник виконує перевезення від свого імені, як власним транспортним засобом, так і залученим транспортним засобом третіх осіб, а також здійснює для замовника пов'язані з перевезенням вантажів транспортно-експедиторські операції та послуги.

Послуги за Договором надаються перевізником на підставі заявок, що подає замовник, не пізніше ніж за 24 години до терміну подання автомобіля під завантаження. За узгодженням з перевізником заявка на перевезення вантажів може бути подана за допомогою факсимільного зв'язку із повідомленням усіх потрібних відомостей. (п.2.1. Договору).

Пунктом 2.2. Договору обумовлено, що перевізник зобов'язаний подавати автомобільні транспортні засоби до пунктів завантаження в строк, зазначений у заявці; доставити вантажі вантажоодержувачу в строк, зазначений в заявці.

Слід зазначити, що матеріали справи містять разовий договір-заявку на перевезення вантажу автомобільним транспортом № 00000000475 від 05.05.2021, згідно якого замовник перевезення - ТОВ «Торговий Дім Левада», перевізник - ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик», адреса завантаження: Одеська область, Біляївський район, с/рада Нерубайська, масив, 2, вантажоотримувач: Івано- Франківська обл. с. Хриплин - м. Львів. Марка н/з, держ №: REFORM 0302263 R фургон реф НОМЕР_1, водій: ОСОБА_1 .

Представником позивача під час розгляду справи було надано пояснення та зазначено, що фактично позивач є експедитором у відносинах із ТОВ «Торговий Дім Левада» та для вказаного контрагента на підставі договору транспортного перевезення № 26/08/2014-55 здійснював підшукування перевізника, у зв'язку з чим і було укладено заявку №23337/00774447 до договору №26/08/2014-55 від 26.08.2014 із ТОВ «Профсервіс».

Як вбачається, з наданого до суду договору транспортного перевезення № 26/08/2014-55 від 26.08.2014, ТОВ «Логістик Профсервіс» (перевізник) та ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» (ескпедитор) 26.04.2014 уклали договір транспортного перевезення за умовами якого перевізник зобов'язується здійснювати перевезення вантажів автомобільним транспортом територією України та надавати інші допоміжні послуги, пов'язані із перевезеннями, а експедитор зобов'язується приймати та сплачувати послуги перевізника на умовах визначених цих договором. Перевізник зобов'язується на умовах визначених цим договором приймати, а експедитор передавати для перевезення вантажі. Пунктом 2.1. договору обумовлено, що перевезення здійснюються на підставі погоджених з перевізником письмових заявок експедитора.

Пунктом 8.1. договору транспортного перевезення № 26/08/2014-55 від 26.08.2014 визначено, що цей договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами та діє до 31.12.2018, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх виконання сторонами. Строк дії цього договору може бути автоматично продовжено ще на 1 (один) рік, якщо між сторонами немає пропозицій по заміні або розірванні цього договору.

Матеріали справи містять заявку №23337/00774447 до договору №26/08/2014-55 від 26.08.2014 із ТОВ «Профсервіс», згідно якої ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» подано заявку на перевезення вантажу ТОВ «Логістик Профсервіс» за марштрутом: Дачне (Одеська область) дата завантаження -05.05.2021 - Хриплин (Івано-Франківська область) дата розвантаження - 07.05.2021.

Крім того, позивачем на підтвердження здійснення експедиторських послуг супроводження вантажу ТОВ «Торговий дім Левада» за марштрутом: Одеська область, Біляївський район, с/рада Нерубайська, масив, 2, - м. Львів надано рахунок на оплату наданий позивачу ТОВ «Логістик Профсервіс» за перевезення вантажу за марштрутом м. Дачне (Одеська область) - м. Хриплин (Івано-Франківська область) - м. Львів а/м НОМЕР_1 та акт виконаних робіт №208 від 07.05.2021.

Також, до суду надано Наказ №44 від 18.03.2021 виданий за підписом директора ТОВ «Логістик Профсервіс» згідно якого, ОСОБА_1 прийнятий на роботу на посаду водія автотранспортних засобів без додаткових умов з 19.03.2021 на умовах повного робочого дня.

Відповідно до відомостей свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , Автомобіль марки REFORM модель 0302263, 2020 року випуску номерний знак НОМЕР_1 перебуває у власності ТОВ «ОТП Лізинг».

Суд зазначає, що позивачем надано до суду рамковий договір фінансового лізингу №2791-FL від 10.10.2017 укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОТП Лізинг» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Логістик Профсервіс», умови страхування та додаткову угоду №1 до протоколу Лізингу №4 від 17.08.2020 до рамкового договору фінансового Лізингу №2791-FL від 10.10.2017, яким сторони погодили передачу в лізинг відповідно до умов Рамкового договору майна визначеного у цьому протоколі лізингу відповідно до наступного: автомобіль вантажний REFORM модель 0302263 R на строк 48 місяців, акт приймання-передачі до протоколу лізингу №4 від 17.08.2020 до рамкового договору фінансового лізингу №2791-FL від 10.10.2017.

Відповідно до умов договору купівлі-продажу №2791-S/4 від 17.08.2020, Товариство з обмеженою відповідальністю «Реформ» (продавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТП Лізинг» (покупець, лізингодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Логістик Профсервіс» (лізингоодержувач) уклали договір, за умовами якого продавець зобов'язаний продати, а лізингодавець зобов'язаний купити для подальшої передачі у фінансовий лізинг лізингоодержувачу ( відповідно до протоколу лізингу №4 від 17.08.2020 до рамкового договору фінансового лізингу №2791-FL від 10.10.2017): автомобіль вантажний REFORM на шасі DAF FA LF 280 19t (4х2 шасі) новий 2020 р.в. - 2 дві одиниці. Судом встановлено, що сторонами підписано акт приймання-передачі до договору купівлі-продажу №2791- S/4 від 17.08.2020.

Однак з наданих до суду доказів, судом встановлено, що згідно відомостей товарно-транспортної накладної № 00000000475 від 05.05.2021 пункт навантаження: Одеська область, Біляївський район, с/рала Нерубайська, Масив 2, пункт розвантаження: м. Львів, вул. Повітряна, 2, однак у заявці №23337/00774447 до договору №26/08/2014-55 від 26.08.2014 із ТОВ «Профсервіс», ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» подано заявку на перевезення вантажу ТОВ «Логістик Профсервіс» за марштрутом: Дачне (Одеська область) дата завантаження -05.05.2021 - Хриплин (Івано-Франківська область), тобто не збігається маршрут перевезення вантажу за товарно-транспортною накладною № 00000000475 від 05.05.2021.

Слід зазначити, що відповідно до положень ст. 48 Закону №2344 документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Разом з тим, суд зазначає, що водієм ОСОБА_1 під час зупинення транспортного засобу під його керуванням 05.05.2021 посадовим особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було надано товарно-транспорту накладну на перевезення вантажу автомобільним транспортом № 00000000475 від 05.05.2021, проте будь-яких інших документів, передбачених законодавством, зокрема ст. 48 Закону № 42344 надано не було.

Суд також зауважує, що позивач не прибув до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик», яке було призначене 15.06.2021, не зважаючи на ту обставину, що повідомлення про розгляд справи було вручено позивачу 01.06.2021. Крім того, позивачем не було надано до органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки) будь-яких документів які б спростовували ту обставину, що ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик» не є автомобільним перевізником до початку розгляду спарви про порушення законодавства про автомобільний транспорт 15.06.2021.

Водночас, матеріали справи не містять доказів перебування підприємства позивача у відносинах з ТОВ «Торговий дім Левада» саме стосовно експедирування.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до товарно-транспортної накладної № 00000000475 від 05.05.2021 року замовником та вантажовідправником даного перевезення є ТОВ «Торговий Дім Левада», а автомобільним перевізником ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик».

Наведене свідчить, що автомобільним перевізником у спірних правовідносинах, у яких допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, є саме ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик».

Відтак, суд дійшов висновку, що посадовими особами Півнчіного міжрегіоанльного управління Укртансбезпеки було правомірно винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 244243 від 15.06.2021 саме щодо ТОВ «Дженерал Транс Альянс Логістик».

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Крім того, відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та дослідивши подані до суду докази, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 27 вересня 2021 р.